Jak usunąć pleśń z cementu: łatwy samouczek w 5 krokach dla majsterkowiczów

Czy to wewnątrz, czy na zewnątrz, pleśnie są po prostu wszędzie; więc czy nie trzeba wiedzieć, jak usunąć pleśń z cementu? Podczas gdy ty się tym zajmujesz, spójrzmy również na to, co powoduje to w pierwszej kolejności.

Być może zauważyłeś, że pleśnie powszechnie występują i można je zaobserwować na produktach spożywczych, takich jak chleb, mięso i słodycze, a także na zimnych, ciemnych plamach pod zlewem. Są praktycznie wszędzie, nad którymi możesz się zastanawiać.

Jak usunąć pleśń z cementu: łatwy samouczek w 5 krokach dla majsterkowiczów

Pleśnie są rodzajem grzybów i do dalszego rozprzestrzeniania się wymagają określonego środowiska. Jeśli te pleśnie w jakiś sposób zniknęły i zaczęły tworzyć kolonie w czymś zacementowanym, gdzieś w twoim domu, to najprawdopodobniej wszystkie te wymagania środowiskowe są spełnione.

Kroki usuwania pleśni na cemencie

Ustalenie, które wymagania zostały spełnione w twoim cemencie, aby umożliwić rozwój pleśni, pozostawiono do późniejszego rozważenia. Na razie, biorąc pod uwagę, że pleśnie są już dobrze rozsiane gdzieś w Twojej nieruchomości, oto kilka kroków, które powinieneś wykonać, aby skutecznie je usunąć.

Krok 1. Przetestuj zainfekowany obszar

Po pierwsze, będziesz musiał sprawdzić, czy mieszanka, której zamierzasz użyć do eksterminacji pleśni, nie spowoduje dalszych uszkodzeń powierzchni, którą traktujesz. To uszkodzenie może obejmować przebarwienia, zsiadanie się i łuszczenie.

Istnieje kilka rodzajów substancji, które możesz wybrać, aby rozwiązać problem z pleśnią: wybielacz, ocet i komercyjny środek do czyszczenia pleśni. Możesz najpierw wybrać jeden z tych elementów, przygotować go do zalecanego stężenia roztworu przed rozpoczęciem procesu czyszczenia.

W przypadku wybielacza można zmieszać 10% roztwór z wodą, 80% roztwór octu i zalecany do komercyjnego środka do czyszczenia pleśni. Upewnij się jednak, że wybierasz i używasz tylko jednego na raz, ponieważ łączenie ich ze sobą lub innymi substancjami może dać toksyczne wyniki.

Po utworzeniu rozwiązania spróbuj zastosować go na małej części obszaru zakażonego pleśnią, aby przetestować jego zgodność. Jeśli wszystko wyjdzie dobrze, możesz przejść do następnego kroku.

Krok 2. Oczyść obszar

Zanim zaczniesz nakładać roztwór czyszczący, usuń wszystkie elementy obecne w uformowanym betonie. Wyjmij rzeczy, zwłaszcza te, które zostały również zakażone pleśnią.

Umieść przedmioty na otwartej przestrzeni, gdzie światło słoneczne może do nich dotrzeć.

Jeśli są meble, odłóż je na bok i sprawdź, czy na poszczególnych meblach nie ma plam pleśni, aby można było sobie z nimi poradzić osobno. Następnie możesz przystąpić do nakładania roztworu czyszczącego.

Jeśli plaga pleśni jest w twoim zlewie, oto artykuł o tym, jak pozbyć się czarnej pleśni w zlewie, do przeczytania.

Krok 3. Zastosuj swoje rozwiązanie

Teraz, gdy obszar ma wolną przestrzeń wolną od przeszkód, możesz zastosować swoje rozwiązanie.

Pamiętaj, aby nosić sprzęt ochronny podczas czyszczenia problemów związanych z pleśnią. Para gumowych rękawiczek, gogle i maska ​​są niezbędne podczas prania, aby nie napotkać zarodników pleśni, które mogą szkodzić zdrowiu.

Używając wytrzymałej gąbki, wyszoruj uformowany obszar wraz z wybranym roztworem pleśni. Nie używaj szczotki drucianej, ponieważ szczotkowanie może uszkodzić beton.

Energicznie wyszoruj obszar i uważaj, aby nie pozostawić niewyszorowanego miejsca.

Po wyszorowaniu i nałożeniu roztworu czyszczącego pozostaw miksturę na chwilę, aby mogła zdziałać cuda. Rób to wielokrotnie, aż znikną ślady pleśni.

Krok 4. Opłucz i wysusz

Po wyszorowaniu formy z betonu, przystąpisz do płukania betonu roztworem czyszczącym. Jeśli posiadasz myjkę ciśnieniową na gorąco, użyj jej do przepłukania betonu.

Myjka ciśnieniowa na gorąco to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów płukania uformowanego betonu. Jeśli nie stać Cię na myjkę ciśnieniową, spróbuj sprawdzić, czy wypożyczalnie wynajmują myjkę ciśnieniową.

Jeśli w pobliżu nie ma dostępnych wypożyczalni, nadal możesz spróbować użyć zwykłego węża do wody do spłukania betonu.

Po wypłukaniu betonu osusz go za pomocą ręczników lub czystych szmat. Jeśli nadal widzisz ślady pleśni, wypróbuj inne, silniejsze metody niż te, które wykonałeś.

Krok 5. Zwróć meble

Teraz, gdy beton jest już czysty i pozbawiony pleśni, możesz przystąpić do zwrotu rzeczy, które wyjąłeś wcześniej. Wcześniej pamiętaj, aby najpierw wyczyścić meble i inne przedmioty, aby mieć pewność, że formy nie wrócą przez długi czas.

Co powoduje pleśń na cemencie?

Jak każdy inny przedmiot, istnieją korzenie występowania pleśni na powierzchni betonu i ewentualnego odżywienia. Chociaż pleśnie mogą mieć trudności ze znalezieniem pożywienia w betonie nieorganicznym, mogą żywić się glonami, wilgocią, a nawet solą.

Poza domem możesz również chcieć odkryć, co powoduje pleśń na zewnątrz domu i być bardziej skutecznym w dążeniu do wyeliminowania tych grzybów.

Wniosek

Skoro już wiesz, jak usunąć pleśń z cementu, może nadszedł czas, aby sprawdzić zakamarki domu i usunąć kolonie pleśni rosnące w jego betonowych ścianach!