Jak usunąć pleśń z bambusa: 2 pomocne sposoby

Odpowiedzią na to, jak usunąć pleśń z bambusa, jest wystawienie go na słońce i szorowanie w razie potrzeby. Poniżej dowiesz się więcej o bambusowych formach i sposobach ich usuwania!

Bambusowa pleśń

Pleśń dotyka prawie każdej powierzchni, w tym bambusa. Pleśń bambusowa to grzyb, który rośnie na powierzchni pędów bambusa.

Jak usunąć pleśń z bambusa: 2 pomocne sposoby

W tym artykule porozmawiamy o usuwaniu pleśni z różnych przedmiotów bambusowych, od żaluzji po meble.

Przyczyny pleśni bambusa

Główną przyczyną pleśni bambusa jest uszkodzenie przez wodę. Pomimo poddawania ich działaniu ciepła lub roztworu boru, nadal mogą nabierać pleśni powierzchniowej.

Transport

Bambusy nabywają pleśni na powierzchni, gdy są transportowane do miejsc o innej temperaturze niż te, z których pochodzą. Przejście z wilgotnego i ciepłego powietrza na chłodniejsze powoduje pocenie się ładunku, co prowadzi do uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Innym powodem rozwoju pleśni jest przedłużona podróż (30 dni lub więcej), podczas której bambus jest narażony na zmiany temperatury. Te zmiany powodują kondensację, która powoduje wzrost pleśni.

Węglowodany

Pleśnie potrzebują źródła pożywienia, aby móc się rozwijać. Ich unoszące się w powietrzu zarodniki pleśni osadzają się na węglowodanach i skrobi obecnych w bambusie.

Stamtąd rozwija się pleśń. Aby zapobiec rozwojowi pleśni podczas długodystansowych podróży, oto artykuł dotyczący zmniejszania zarodników pleśni unoszących się w powietrzu.

Tlen

Innym kryterium rozwoju pleśni jest obecność tlenu. Tlen jest wszędzie, z wyjątkiem szczelnie zamkniętych miejsc, więc spełnienie tego warunku nie jest trudne.

Rozwiązaniem zapobiegającym rozwojowi pleśni na bambusach jest ograniczenie ich dopływu tlenu. Jeśli jednak do środka wniknie wilgoć, nieuchronnie pojawi się pleśń.

Wilgoć

Jak wspomniano wcześniej, wilgoć jest kolejnym z warunków rozwoju pleśni. Wilgoć to rodzaj uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Połącz wilgoć z długim czasem podróży, a na pewno skończysz z pleśnią, gdy dotrzesz do celu.

Rodzaje grzybów atakujących bambus

Zaplamić grzyby

Ten rodzaj pleśni penetruje okrągły bambus z ich kawałków po usunięciu gałęzi bambusa. Grzyby plam są zwykle szaro-czarne/niebieskie i wyglądają jak plamy i smugi na bambusie.

Formy powierzchniowe

Te rodzaje grzybów nie wpływają na integralność bambusów. Są również usuwane dość szybko.

Grzyby gnijące

Ten rodzaj grzybów powoduje największe uszkodzenia bambusa. Prowadzi to do białej zgnilizny i jest trudne do wykrycia na wczesnym etapie rozkładu.

Kiedy widzisz zmiany koloru, siła bambusa została już naruszona i zmniejszona. Późniejsze etapy skażenia pleśnią sprawiają, że kiełka bambusa staje się miękka, redukując ją do pudrowej masy.

Usuwanie pleśni z żaluzji bambusowych

Rolety bambusowe, podobnie jak inne przedmioty, są podatne na pleśń. Jeśli są umieszczone w łazienkach lub kuchniach, są bardziej podatne na rozwój pleśni.

Dlatego czyść swoje rolety bambusowe co miesiąc. Zapobiegnie to gromadzeniu się pleśni.

Krok 1. Najpierw rozsuń bambusowe rolety. Następnie wyjmij je z mocowań i umieść w dobrze wentylowanym miejscu.

Rozłóż rolety płasko, a następnie wyczyść je starą szczoteczką do zębów. Wyczyść kurz, pleśń i robaki z bambusowych żaluzji.

Jeśli pleśń jest uporczywa, szczotkuj z większym wysiłkiem.

Krok 2. Napełnij wannę ciepłą wodą około trzech do czterech cali. Następnie wlej dwie nakrętki antybakteryjnego płynu do mycia naczyń i wymieszaj z ciepłą wodą.

Załóż rolety na wannę i zanurz je. Odczekaj pięć minut, a następnie podnieś rolety w górę iw dół, aby usunąć pozostały kurz.

Jeśli są plamy pleśni, usuń je podczas zanurzania w wodzie.

Krok 3. Spuść roztwór niszczący pleśń z wanny, a następnie napełnij wannę czystą wodą. Podnoś żaluzje w górę i w dół w wodzie, aby je opłukać.

Możesz także użyć prysznica do spłukania żaluzji, aby zaoszczędzić wodę. Poproś kogoś, aby pomógł ci podnieść roletę podczas zmywania.

Krok 4. Aby zapobiec pleśnieniu rolet, należy je wysuszyć. Weź stary ręcznik i osusz go, aby wchłonął wodę.

Wyłóż go na zewnątrz, aby wiatr i różne rzeczy go wysuszyły.

Usuwanie pleśni z mebli bambusowych

Krok 1. Wystaw bambusowe meble na zewnątrz na słońce, aby zabić pleśń. Oto artykuł opisujący, jaka temperatura umiera.

Krok 2. Po odstawieniu na zewnątrz wytrzyj powierzchnię pleśni szmatką. Następnie użyj octu, aby usunąć plamy pleśni na meblach.

Jeśli chcesz bardziej stężony roztwór, użyj wybielacza lub amoniaku. Nigdy nie używaj ich razem.

Następnie rozpyl roztwór na obszary dotknięte pleśnią. Następnie zetrzyj pleśń ze szczelin i połączeń mebli.

Krok 3. Wypłucz obszar zabrudzony pleśnią, ale uważaj, aby nie przesycić go wodą. Pozostaw meble na słońcu, aby przyspieszyć proces suszenia.

Następnie usuń tłuste osady za pomocą terpentyny. Po nałożeniu terpentyny pokryj mebel poliuretanem.

Poliuretan ochroni meble bambusowe przed wilgocią, hamując w ten sposób rozwój pleśni w przyszłości.

Wniosek

Teraz dowiesz się, jak usunąć pleśń z rolet bambusowych i mebli. Mamy nadzieję, że był to dla Ciebie cenny artykuł, który możesz odwiedzić kilka razy, aby poprowadzić Cię w przyszłości.