Jak usunąć izolację sufitową uszkodzoną przez wodę: 2 łatwe sposoby?

Musisz wiedzieć, jak usunąć uszkodzoną przez wodę izolację stropu, zwłaszcza jeśli często napotykasz przecieki dachu. Aby usunąć uszkodzoną przez wodę izolację sufitową, należy ją najpierw wysuszyć.

Niezależnie od tego, czy jest to włókno szklane, czy celuloza, sposobem na naprawienie każdej uszkodzonej przez wodę konstrukcji w domu jest pozostawienie jej najpierw do wyschnięcia. Szczegóły, jak je usunąć, znajdują się poniżej. Zawarliśmy zarówno instrukcje dotyczące wymiany mokrej izolacji sufitowej z włókna szklanego, jak i celulozy.

Jak usunąć izolację sufitową uszkodzoną przez wodę: 2 łatwe sposoby?

Oprócz instrukcji opisaliśmy również, w jaki sposób uszkodzenia spowodowane przez wodę wpływają na izolację sufitów i wyjaśniliśmy, dlaczego należy je chronić. Na koniec zajmiemy się również ubezpieczeniem i izolacją sufitu.

Kroki usuwania izolacji sufitu uszkodzonej przez wodę

Istnieją różne rodzaje izolacji sufitów, ale oto główne i instrukcje ich usuwania:

Metoda nr 1. Jak usunąć uszkodzoną przez wodę izolację z włókna szklanego

Izolacja z mokrego włókna szklanego jest słabszym izolatorem. Chociaż może odzyskać swoją skuteczność po wyschnięciu, może również prowadzić do zlepiania się izolacji, jeśli są one nadmiernie wystawione na działanie wody. Dlatego powinieneś podjąć następujące kroki, jeśli musisz zmienić izolację:

Krok 1. Wysusz

Jest to najważniejszy krok podczas radzenia sobie z uszkodzoną przez wodę konstrukcją w Twoim domu. Jeśli twoja izolacja znajduje się na małej przestrzeni, możesz użyć osuszacza, aby osuszyć pomieszczenie.

Niezbędne jest również użycie sprzętu ochronnego, np. odzieży ochronnej, maski, rękawiczek i okularów. Ma to na celu uniknięcie wdychania włókien.

Upewnij się również, że obszar jest wolny od zanieczyszczeń, takich jak azbest, pleśń lub gryzonie. Możesz kupić zestaw testowy, aby dowiedzieć się, czy Twój dom ma azbest.

Krok 2. Przygotuj swój sprzęt i miejsce pracy

Musisz użyć specjalistycznego odkurzacza HEPA o dużej mocy i dużej wydajności. Możesz kupić lub wypożyczyć ten sprzęt.

Następnie przygotuj swoje miejsce pracy. Możesz użyć folii z tworzywa sztucznego i okleić witrynę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się cząstek.

Krok 3. Odkurz

Użyj specjalistycznego odkurzacza HEPA, aby zassać izolację. Upewnij się, że sięgasz do tych w rogach i szczelinach, zwłaszcza jeśli zalanie jest rozległe.

Krok 4. Utylizacja

Po zdjęciu izolacji z włókna szklanego weź szczelne i wytrzymałe worki na śmieci i opróżnij w nich próżnię. Pozbądź się odpadów w sposób odpowiedzialny, szukając certyfikowanego zakładu gospodarowania odpadami.

Metoda nr 2. Jak usunąć izolację celulozową uszkodzoną przez wodę

Podobnie jak izolacja z włókna szklanego, uszkodzenie przez wodę wpływa na izolację celulozową i zmniejsza jej moc. Może to nawet spowodować korozję osprzętu elektrycznego.

Krok 1. Wysusz

Uszkodzenia wodne kompresują i osadzają izolację celulozową. Może nawet uginać się.

Usunięcie izolacji celulozowej w stanie mokrym może być trudne. Jednak pozostawienie nasączonej celulozy może również uszkodzić twoją drewnianą konstrukcję. Dlatego pamiętaj o szybkim wysuszeniu celulozy.

Krok 2. Uszczelnij obszar

Po wysuszeniu załóż ochraniacze i uszczelnij pomieszczenie, w którym pracujesz. Następnie odkurz celulozę z sufitu. Podczas czyszczenia uważaj na przewody elektryczne lub rury kanalizacyjne, ponieważ możesz je uszkodzić.

Krok 3. Utylizuj odpowiedzialnie

Po odkurzeniu mokrej celulozy z sufitu umieść zawartość pojemnika próżniowego w worku do napełniania o wymiarach przemysłowych. Zawiąż go i włóż nowy worek do odkurzacza. Po zdjęciu izolacji pamiętaj o naprawieniu wycieku.

Wpływ wody na izolację stropu

Wzrost pleśni

Wilgotne i nieregularnie czyszczone środowisko, takie jak sufit, ułatwia zarodniki pleśni. Pył zawiera zarodniki pleśni, a izolacja z włókna szklanego zatrzymuje kurz. Doprowadziłoby to do aktywnego wzrostu pleśni, który mógłby wpłynąć na papierowy podkład z włókna szklanego.

W przypadku izolacji celulozowej jej materiał jest dość odporny na pleśń. Jednak nadal może być podatny na pleśń, ponieważ ma tendencję do wchłaniania wody. Może sprzyjać rozwojowi pleśni na sąsiedniej konstrukcji drewnianej, ponieważ pochłania wodę jak gąbka.

Utrata wartości izolacyjnej

Jak wspomniano wcześniej, uszkodzenia spowodowane przez wodę utrudniają izolatorom wykonywanie ich pracy. W większości przypadków mokre izolatory tracą około 40% wartości współczynnika R izolacyjności.

Włókno szklane może być wodoodporne z zewnątrz, ale jego grube maty zatrzymują wilgoć, wpływając na jego odporność termiczną. Tymczasem celuloza absorbuje wodę, a następnie zagęszcza się, co oznacza, że ​​traci swoje skuteczne właściwości izolacyjne.

Czy musisz chronić izolację sufitu?

Tak, a jedynym sposobem ochrony izolacji sufitu jest zapobieganie wyciekom. Aby zapobiec przeciekom, musisz dbać o dobry stan dachu, zwłaszcza po burzy. Jak najszybciej napraw wszelkie uszkodzenia i monitoruj stan izolacji dachu, sufitu i sufitu.

Polityki ubezpieczeniowe dotyczące izolacji sufitów

Ogólnie rzecz biorąc, nieszczelności prowadzą do rozwoju pleśni w izolacji sufitu, a pleśnie nie są objęte zakresem ubezpieczenia. Jeśli jednak jest to spowodowane zdarzeniem objętym ubezpieczeniem, takim jak zdarzenia związane z pogodą, możesz uzyskać ubezpieczenie. Pozostań w kontakcie ze swoim prawnikiem i ubezpieczycielem, aby być bardziej szczegółowym w tej sprawie.

Wniosek

Mamy nadzieję, że wiedza o tym, jak usunąć uszkodzoną przez wodę izolację sufitową, doprowadziła do tego, że nauczyłeś się również, jak je chronić. Wystarczy dokładnie wykonać te kroki, a na pewno zachowasz jakość swojej izolacji.