Jak sprawdzić, czy rama drzwi jest uszkodzona przez wodę: 3 pomocne znaki

Czy w Twojej okolicy często padało, że czujesz się zobowiązany, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy ościeżnica jest uszkodzona przez wodę, lub czy jest to denerwujący wyciek z górnego piętra, który to powoduje? Dowiemy się później, dlaczego dochodzi do takich uszkodzeń, ale najpierw porozmawiajmy o rzeczach, które mogą pomóc w identyfikacji ościeżnicy uszkodzonej przez wodę.

Uszkodzenia powodowane przez wodę mogą wystąpić na każdym podłożu, na którym woda może się trzymać i pozostać, gdzie bakterie mogą wykonywać swoją pracę i powodować spustoszenie. Chociaż dzieje się to prawie zawsze w przypadku materiałów organicznych, woda może być również wrogiem dla przedmiotów, które działają z elektrycznością lub mogą zostać zaatakowane przez bakterie i pleśń przyciągane jej obecnością.

Jak sprawdzić

Jednym z pozornie ulubionych podłoży uszkodzeń spowodowanych przez wodę jest drewno, w tym praktycznie wszystkie elementy z niego wykonane w całości lub tylko w części. Niezależnie od tego, czy jest ukryta w Twoim pokoju, gdzieś w kuchni, czy ościeżnicy drzwi przy samym wejściu do Twojego mieszkania, gdziekolwiek się znajdują, drewno jest podatne na uszkodzenia przez wodę.

Przedmioty, na które należy uważać w ościeżnicy uszkodzonej przez wodę

Ościeżnice to jedna z pierwszych rzeczy, które robisz wchodząc do domu lub pokoju. W związku z tym są nie tylko ładnie wyglądające z biegiem czasu, ale także solidne i niezawodne dzięki testom.

O ile ich wytrzymałość jest całkowicie gwarantowana w momencie, gdy stolarz podciąga je do twojego wejścia, ościeżnice, zwłaszcza drewniane, nie są niezwyciężone. Niektóre nagłe i nieplanowane siły mogą przetestować jego trwałość, co mogło nie zostać uwzględnione podczas jego projektowania.

Oto kilka elementów, które pomogą Ci potwierdzić, czy ościeżnica jest poddawana atakowi wody i uszkodzeniu:

1. Woda ciągle kapie z niej i z niej

Pierwszą rzeczą, której należy szukać w ościeżnicy, gdy podejrzewasz uszkodzenie przez wodę, jest obecność wody, która je powoduje. Gdy ościeżnica jest stale narażona na działanie wody, gdy nie została zaprojektowana tak, aby wytrzymać takie narażenie, z pewnością ulegnie ona znacznym uszkodzeniom w miarę upływu czasu.

Najpierw zwróć uwagę, czy w niektórych miejscach framuga wydaje się mokra, a następnie weź drabinę (w razie potrzeby), a następnie sprawdź, czy obszar jest naprawdę mokry. Jeśli tak, spróbuj go wyczyścić, weź czystą szmatkę i poklep ją, aby wysuszyć obszar, i pozostaw na co najmniej na noc.

Następnego dnia wybierz czas, aby sprawdzić dokładnie miejsce, które wcześniej wysuszyłeś; jeśli wilgoć się powtórzy, jest stały strumień, z którego wypływa ta woda. Musisz najpierw poradzić sobie z tym źródłem, zanim będziesz mógł zrobić cokolwiek, co konkretnie uratuje twoją ościeżnicę.

Sprawdź, czy na drzwiach, których dotyczy problem, biegnie jakaś uszkodzona rura lub czy biegnie prosto do sufitu, sprawdź, czy ta część dachu wymaga łatania i zajmij się tym. Innym źródłem wody mogą być nieszczelne połączenia HVAC.

Jeśli ościeżnica ocieka wodą i zauważyłeś, że takie rzeczy zdarzają się przez dwa kolejne dni (bardziej przez cały tydzień), możesz być pewien, że są tam uszkodzenia od wody.

Sprawdź nasz inny artykuł dotyczący naprawy uszkodzonej przez wodę drewnianej ościeżnicy po tym!

2. Jest obrzęk

Oprócz sprawdzania samej wody, możesz również poszukać objawów samego uszkodzenia wody, z których jednym są fale. Zwłaszcza na drewnianych ramach, wchłanianie zbyt dużej ilości wody powoduje znaczną zmianę gęstości konstrukcji.

Pęcznienie ma miejsce, gdy drewno jest nasycone wodą w wyniku jego naturalnego organicznego makijażu. Niestety, chociaż drewno jest naturalnie zdolne do radzenia sobie ze zmianami stężenia wody i łagodzenia ich skutków, nie jest w stanie tego zrobić, gdy jest już zszyte jako część domu.

Podczas gdy rośliny rosną wraz z wodą, wprowadzenie takiego nadmiaru, gdy zostanie wyrwane z ziemi, spowoduje jedynie rozkład. Jak być może już pomyślałeś, pozostawienie samych uszkodzeń spowodowanych przez wodę doprowadzi do wczesnego rozkładu i wymiany ramy.

Jeśli zauważysz zmianę rozmiaru i kształtu ościeżnicy, prawdopodobnie jest to zalanie wodą. Kiedy twoje drzwi prawie nie mieszczą się w tej ramie, to rozmiar jednego z nich się zmienił.

3. Farba lub powłoka na nim łuszczy się

Innym łatwo zauważalnym objawem uszkodzenia wody jest zmiana zachodząca na jej powierzchni; to byłaby farba i inne rodzaje powłok.

Woda zazwyczaj nie wpływa na te syntetyki; jednak, gdy nastąpi zmiana w podłożu (drewno na ramie), więź między nimi zostaje zakłócona. W przypadku wilgoci można to zaobserwować w postaci początkowego bąbelkowania pod powłoką, po którym następuje odbarwienie, a następnie łuszczenie.

Inną zauważalną zmianą powierzchni, która oznacza uszkodzenie przez wodę, jest występowanie lub obecność pleśni i pleśni. Gdy spróbujesz wyczyścić te masy grzybów, a następnie nastąpi stały odrost, jest to również oznaka uszkodzenia przez wodę.

Uszkodzenia spowodowane przez wodę lubią się popisywać, więc łatwo jest znaleźć dowody na to za pomocą wzroku i zapachu. Jeśli w niefortunnym przypadku, gdy zalanie rozprzestrzeniło się, dowiesz się tutaj, jak naprawić uszkodzone drewniane drzwi.

Wniosek

Dowiedziałeś się teraz, jak sprawdzić, czy ościeżnica jest uszkodzona przez wodę, a znaki są łatwe do zauważenia i zapamiętania. Jeśli Twoje podejrzenie okaże się pozytywne, postępuj zgodnie z instrukcjami na naszej stronie i natychmiast je napraw.