Jak sprawdzić, czy pod dywanem jest pleśń: 3 przydatne znaki

Istnieją trzy sposoby na stwierdzenie, czy pod dywanem jest pleśń. Jednym z nich jest sprawdzenie dywanu pod kątem przebarwień.

W tym artykule omówimy pleśń i dywany, ich przyczyny i skutki oraz sposób usuwania pleśni. Jeśli Cię to interesuje, czytaj do końca naszego artykułu!

Jak sprawdzić

Czy dywany są podatne na pleśń?

Ze względu na właściwości dywanów są one podatne na pleśń. Z łatwością utrzymują wzrost pleśni, ponieważ mokry dywan zajmuje tylko jeden dzień, aby pomieścić pleśń.

Zarodniki pleśni są wszechobecne i czekają, aż wszystkie ich potrzeby zostaną zaspokojone, aby wyrosnąć na powierzchni. Potrzebują wilgoci, ciepła, tlenu i źródła pożywienia.

Jak pleśń na dywanach wpływa na zwierzęta?

Dywany to miejsca do spędzania czasu dla dzieci i zwierząt. Tak więc dywan zanieczyszczony pleśnią narażałby ich na niebezpieczeństwo pleśni.

Kiedy zwierzęta są narażone na pleśń, mogą doświadczać trudności z oddychaniem i letargu. Niektórzy mogą nawet mieć krwotok płucny.

Jeśli Twoje zwierzęta doświadczają takich objawów, zabierz je jak najszybciej do weterynarza.

Jak pleśń na dywanach wpływa na ludzi?

Pleśń ma niekorzystny wpływ na zdrowie, zwłaszcza u dzieci. Mogą powodować choroby układu oddechowego u zdrowych dzieci.

Niektórzy mogą nawet z tego powodu rozwinąć astmę. Objawy związane z oddychaniem obejmują kichanie, katar i kaszel.

Jednak narażenie na pleśń może również prowadzić do podrażnień skóry i podrażnień oczu. Może nawet powodować bóle głowy.

Dzieci z istniejącymi wcześniej chorobami układu oddechowego mogą odczuwać duszność i ucisk w klatce piersiowej.

Oznaki, że pod dywanem jest pleśń

Jak wspomniano powyżej, dywany są podatne na rozwój pleśni. Pleśń jest poważnym problemem dla właścicieli domów, więc pamiętaj o znakach, które wymieniliśmy poniżej.

1. Przebarwienia

Generalnie pleśń rosnąca pod dywanem jest trudna do zauważenia. Jednak, gdy rozprzestrzeni się szeroko, pojawią się przebarwienia.

Zauważysz również plamy zieleni, czerni lub bieli. Jeśli je zobaczysz, prawdopodobnie na dywanie pojawi się pleśń.

2. Nieprzyjemny zapach

Nawet jeśli nie widzisz pleśni na swoim dywanie, nie przegapisz jej zapachu. Stęchły zapach pleśni to jeden ze sposobów na wykrycie jej wzrostu w Twoim gospodarstwie domowym.

Zazwyczaj używasz dywanów w salonach, w których rodzina spędza wolny czas. Zrujnuje to czas wiązania, jeśli w pomieszczeniu pojawi się nieprzyjemny zapach.

Najlepiej byłoby, gdybyś zbadał swój dywan, gdy tylko zauważysz ślad stęchlizny.

3. Reakcje alergiczne

Jeśli członkowie Twojej rodziny nagle dostaną reakcji alergicznych, takich jak katar lub podrażnienie oczu, może to być oznaką zanieczyszczenia pleśnią. Co więcej, jeśli te objawy nasilają się, gdy spędzają dłuższy czas w miejscu, w którym znajduje się dywan zaatakowany przez pleśń, prawdopodobnie masz do czynienia z rozwojem pleśni.

Przyczyny pleśni na dywanach

Od obszarów o dużym natężeniu ruchu po mokre powierzchnie, materiały dywanów sprawiają, że są one podatne na pleśń ze względu na ich zdolność wchłaniania.

Ta zdolność do pochłaniania wilgoci sprawia, że ​​są one idealnym środowiskiem dla pleśni. Wiesz, że zarodniki pleśni są wszędzie i tak naprawdę nie można ich całkowicie wyeliminować.

Jeśli jednak chcesz zmniejszyć liczbę zarodników pleśni w swoim domu, oto artykuł o pozbywaniu się zarodników pleśni w domu. Te zarodniki szukają środowiska bogatego w wilgoć, takiego jak twój dywan.

Potem osiedlają się tam. Ale skąd w ogóle ta wilgoć?

Główną przyczyną zawilgocenia dywanu jest uszkodzenie przez wodę. Szkody spowodowane przez wodę mogą mieć formę zalania, przecieków lub rozlania.

Wycieki są typowe, gdy masz w domu niemowlęta lub zwierzęta, które bawią się na dywanach. Jeśli te wycieki nie zostaną natychmiast usunięte, mogą prowadzić do rozwoju pleśni.

Wycieki ze ścian lub podłogi nieuchronnie doprowadzą również do zanieczyszczenia pleśnią. Uszkodzenie przez wodę jest warunkiem wstępnym rozwoju pleśni.

Utrzymanie domu i zapobieganie uszkodzeniom spowodowanym przez wodę to jeden z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania pleśni na dywanie.

Czyszczenie pleśni z dywanów

Jeśli zapobieganie pleśni nie jest wykonane dokładnie, usunięcie pleśni jest nieuniknione. Na szczęście istnieje sposób na usuwanie pleśni przyjazny dla właścicieli domów.

Możesz użyć sody oczyszczonej, octu, olejku z drzewa herbacianego lub środka do usuwania pleśni. W takiej sytuacji użyjmy sody oczyszczonej i octu.

Krok 1. Nałóż sodę oczyszczoną na dywan zabrudzony pleśnią i pozostaw na noc. Pomoże to sodzie oczyszczonej wchłonąć nadmiar wilgoci i nieprzyjemny zapach.

Krok 2. Użyj odkurzacza HEPA i przeprowadź go przez dywan. Następnie zanurz szczotkę ze sztywnym włosiem w misce octu i wyszoruj dywan.

Lepiej zrobić to na zewnątrz, gdzie przypadkowo nie zamoczysz podłogi octem.

Krok 3. Wysuszyć dywan na słońcu, aby zabić pozostałą pleśń. Na dowód, oto artykuł mówiący o tym, jakie formy temperatury umierają.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, jak stwierdzić, czy pod dywanem jest pleśń, mamy nadzieję, że nie będziesz musiał się z nią ponownie zajmować.

Konserwacja dywanów jest wyzwaniem, podobnie jak inne formy konserwacji domu. Są one jednak niezbędne, aby zapobiec przyszłym kosztom naprawy.