Jak pozbyć się zapachu pleśni z gąbki na 6 skutecznych sposobów?

Masz pomysł, jak pozbyć się pleśni z gąbki? Jeśli nie, po prostu przeczytaj ten artykuł, a udzielimy Ci wszystkich potrzebnych wskazówek!

Gąbka kuchenna jest często mokra, co czyni ją pożywką dla bakterii i najprawdopodobniej jest jednym z ulubionych siedlisk bakterii w Twoim domu. Aby zachować dobrą higienę i usunąć zapachy, najlepiej postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z gąbki na 6 skutecznych sposobów?

Dlaczego gąbki śmierdzą?

Śmierdzące gąbki nie są rzadkim problemem dla właścicieli domów. Nie ma lepszego sposobu na poradzenie sobie z nimi niż dowiedzenie się, dlaczego brzydko pachną.

Gąbki na co dzień spotykają się z brudnymi naczyniami. Brud i cząsteczki jedzenia zostają uwięzione pomiędzy włóknami gąbek i szybko rozkładają się w wilgotnym środowisku.

Zarazki, drożdże, bakterie i pleśń gromadzą się podczas procesu rozkładu i powodują zapach stęchlizny pleśni. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, przeczytaj ten artykuł o tym, co powoduje zapach pleśni.

Wskazówki, jak pozbyć się zapachu pleśni na gąbce

Nawet po umyciu gąbki kuchennej mydłem do naczyń i wodą, po pewnym czasie nadal ma tendencję do brzydkiego zapachu. Dlatego tak ważne jest dokładne czyszczenie przynajmniej raz w tygodniu przy użyciu jednej z poniższych metod:

1. Czyszczenie białym octem

Biały ocet to nie tylko zwykła przyprawa; może zdziałać cuda w odświeżaniu gąbek kuchennych. Jest bardzo prosty w użyciu, a nasączenie zajmie tylko kilka minut.

Wystarczy wlać czysty biały ocet bezpośrednio na gąbkę, aż będzie całkowicie nasycona. Pozostaw na co najmniej pięć minut przed spłukaniem gorącą wodą.

2. Korzystanie z dezodoryzatora z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona może dorównać właściwościom czyszczącym agresywnych chemikaliów. Skutecznie czyści brud i dezodoryzuje różne rzeczy w domu.

Aby użyć tego potężnego środka czyszczącego, wystarczy zmieszać ciepłą wodę z czterema łyżkami sody oczyszczonej i namoczyć w niej gąbkę. Pozostaw na kilka godzin, aby gąbka wchłonęła roztwór.

Następnie spłucz gąbkę ciepłą bieżącą wodą i wyciśnij całą wodę. Wysuszyć na powietrzu przez noc, zanim ponownie użyjesz gąbki.

3. Dezynfekcja za pomocą wybielacza

Bez względu na to, jak czysta gąbka kuchenna wygląda przez cały czas, nigdy nie pozostanie czysta, ponieważ szybko rozwijają się w niej bakterie. Najłatwiejszym rozwiązaniem tego problemu jest dezynfekcja roztworem wybielacza.

Proces zajmie tylko kilka minut i znów będziesz mieć świeżo pachnącą gąbkę. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wymieszać ciepłą wodę i ½ do jednej łyżeczki wybielacza w pojemniku.

Następnie wyciśnij gąbkę i umieść ją w misce z roztworem. Lepiej jest nosić rękawiczki, aby chronić ręce, ponieważ wybielacz może powodować podrażnienia skóry.

Namocz gąbkę przez co najmniej 20 minut, a następnie spłucz ją czystą wodą, pozwól jej dokładnie wyschnąć, a znów będziesz mieć gąbkę o świeżym zapachu.

4. Dezynfekcja w kuchence mikrofalowej

Umieszczenie gąbki kuchennej w kuchence mikrofalowej jest skutecznym sposobem dezynfekcji i może zabić 99% zarazków, drożdży, bakterii przenoszonych przez żywność i pleśni. Możesz wyczyścić gąbkę w kuchence mikrofalowej, wykonując prostą procedurę.

Dokładnie zwilż gąbkę, a następnie włóż ją do kuchenki mikrofalowej. Ustaw go na wysoką moc i uruchom go przez co najmniej dwie minuty.

Dokładnie schłodź przed ponownym użyciem.

5. Uruchom gąbkę w zmywarce

Zmywarka nie tylko myje naczynia, ale także zmywa gąbkę do naczyń. Połóż go płasko na stojaku i pozwól mu przejść przez cały cykl prania, suszenia i płukania.

Możesz użyć tego samego mydła do mycia naczyń, którego używasz do mycia naczyń. Zmyje osadzony tłuszcz i jedzenie oraz pozbędzie się zapachu na gąbce.

6. Pozwól słońcu robić magię

Ostatnia wskazówka to naturalna metoda dezodoryzacji, która jest tak prosta, ale skuteczna. Wiadomo, że słońce ma właściwości dezynfekujące ubrania i to samo działa w przypadku gąbek kuchennych.

Po wysuszeniu na słońcu gąbki przestaną pachnieć pleśnią i zostaną całkowicie odkażone. Wystarczy umieścić go na talerzu i umieścić w miejscu nasłonecznionym.

Jeśli nie tylko Twoja gąbka pachnie jak pleśń, ale także woda, którą pijesz, oto poradnik „dlaczego moja woda pachnie jak pleśń”, który możesz sprawdzić.

Wniosek

Niezbędne jest utrzymywanie gąbek kuchennych w czystości przez cały czas, ponieważ mają one kontakt z naczyniami używanymi do jedzenia. Ze względu na stałą ekspozycję jest bardzo podatna na rozwój pleśni, której musimy unikać, jeśli chcemy być bezpieczni.

Udostępniliśmy różne sposoby na pozbycie się zapachu pleśni z gąbki, więc mamy nadzieję, że możesz je zastosować. Może to być jeszcze bardziej skuteczne, jeśli połączysz procedury czyszczenia, aby uzyskać bezzapachową i pachnącą gąbkę kuchenną.