Jak pozbyć się zapachu pleśni z drewna: 5 pomocnych metod majsterkowania

Pierwszym sposobem na pozbycie się pleśni z drewna jest usunięcie samego pleśni. To prawdopodobnie najlepszy sposób na usunięcie stęchłego zapachu pleśni, ale poniżej znajdziesz więcej opcji.

Zapach pleśni: wyjaśnienie

Prawdopodobnie znasz nieprzyjemny zapach, który czasami pojawia się w Twoim domu. Czasami może pachnieć jak mokre skarpetki, a czasami może mieć ziemisty zapach.

Jak pozbyć się zapachu pleśni z drewna: 5 pomocnych metod majsterkowania

Ten zapach to pleśń lub pleśń. Te dwa mają podobny zapach, ponieważ oba są grzybami.

Ich zapachy są spowodowane związkami chemicznymi, które rozkładają i uwalniają. Związki te (także lotne związki organiczne drobnoustrojów) są uwalniane w miarę rozwoju pleśni.

Zapach za każdym razem jest inny, więc może nie wzbudzać za Ciebie alarmu. Być może twoją pierwszą myślą po napotkaniu go jest zachęcenie do przepływu powietrza.

To dobrze i w porządku. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe.

Zalecamy rozwiązanie problemu korzeniowego zapachu pleśni. W przeciwnym razie zapach wróci.

Jak pleśń rozwija się na drewnie?

Zapach stęchlizny lub ziemisty to pleśń, ale jak pleśń w ogóle rozwija się na drewnie? Po pierwsze, pleśń musi spełnić cztery warunki, zanim osiądzie na powierzchni.

Zazwyczaj ostatnim kryterium, którego potrzebuje, jest wilgoć. Pozostałe trzy (źródło pożywienia, temperatura, tlen) są zawsze obecne w środowisku.

Na szczęście dla pleśni uszkodzenia spowodowane przez wodę są w gospodarstwach domowych dość standardowe. Od przecieków w suficie po pękające rury, zarodniki pleśni osadzają się na określonej powierzchni z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Twoje gospodarstwo domowe jest bardziej narażone na uszkodzenia spowodowane przez wodę z powodu pękniętych rur i wadliwych urządzeń niż z powodu pogody. Oprócz przyczyny zalania należy wziąć pod uwagę rodzaj zanieczyszczenia wody.

Jeśli to czarna woda, nie tylko rozprawisz się z pleśnią i pleśnią. Musisz również poradzić sobie z bakteriami i możliwą infekcją w kontakcie.

Podłogi drewniane są bardziej podatne na uszkodzenia powodowane przez wodę, niż myślisz. Jednym z powodów jest to, że urządzenia stoją na nich i są narażone na wilgoć, którą wydzielają urządzenia.

Ponadto podłogi drewniane są również ofiarą wadliwych instalacji rurowych i wycieków z sąsiednich konstrukcji domowych (ściany, sufity). Jeśli zmagasz się z uszkodzeniem przez wodę, oto artykuł o tym, jak załatać uszkodzony przez wodę sufit.

Różne sposoby usuwania zapachu pleśni na drewnie

Po poznaniu przyczyny pleśniowego zapachu i rozwoju pleśni, możesz teraz usunąć zapach pleśni. Aby wyeliminować zapach pleśni, musisz usunąć samą pleśń.

1. Użyj octu

Jedną z substancji pochłaniających zapachy, która jest powszechnie stosowana do usuwania pleśni, jest ocet. Czysty, nierozcieńczony ocet nie tylko zabija pleśń, ale także pomaga w usuwaniu związanego z nim brzydkiego zapachu.

Chociaż wadą octu jest to, że ma wyraźny zapach. Możesz to jednak zmienić, wkładając pół plasterka cytryny do roztworu octu.

Chociaż możesz użyć tej mieszanki octu z cytryną tylko raz, a po zakończeniu musisz usunąć owoce cytrusowe.

2. Używaj produktów komercyjnych

Do czyszczenia pleśni z drewna, na którym osiadła, można użyć naturalnego roztworu, takiego jak ocet. Możesz jednak również zdecydować się na korzystanie z produktów komercyjnych.

Jednym ze skutecznych produktów handlowych jest CLR Mold and Mildew Remover. Oto artykuł przedstawiający, gdzie kupić CLR Mold i Mildew Remover, aby Ci pomóc.

Te produkty komercyjne są specjalnie stworzone do zwalczania pleśni i pleśni; dlatego muszą być skuteczne. Chociaż zalecamy założenie odzieży ochronnej podczas obchodzenia się z pleśnią i korzystania z tego produktu.

3. Światło naturalne

Jeśli możesz wystawić swoje drewniane meble na działanie naturalnego światła słonecznego, może to pomóc zabić i wyeliminować zarodniki pleśni i zapachy. Jeśli jednak nie możesz, możesz użyć osuszacza, aby odessać wilgoć z drewna.

Zasysanie wilgoci zabiłoby pleśń, usuwając stęchły zapach drewna.

4. Przeszlifuj drewno

Innym sposobem na wyeliminowanie zarodników pleśni i nieprzyjemnych zapachów jest rozebranie drewnianych mebli. Usuń obszar, usuwając i szlifując drewno, co pomoże drewnu oddychać.

Jeśli zapach nie ustąpi po usunięciu apretury, możesz użyć octu lub sody oczyszczonej, aby usunąć zapach pleśni.

5. Używaj substancji pochłaniających zapachy

Po zdezynfekowaniu przestrzeni i oczyszczeniu drewnianych mebli z pleśni, możesz wyeliminować pozostały nieprzyjemny zapach za pomocą substancji pochłaniających zapachy.

Możesz użyć żwirku dla kotów, jeśli masz taki leżący w pobliżu. Możesz również użyć węgla drzewnego lub fusów z kawy, które są bardziej dostępne w gospodarstwie domowym.

Zanim się zorientujesz, substancje te wchłonęły zapach pleśni.

Wreszcie wiemy, że standardowym produktem stosowanym do usuwania grzybów domowych jest wybielacz. Jest jednak zbyt silny i może uszkodzić drewno, dlatego nie zalecamy jego stosowania.

Dostępne są inne, mniej szkodliwe opcje, więc mamy nadzieję, że użyjesz ich zamiast iść od razu do wybielania.

Wniosek

Nauka o tym, jak pozbyć się zapachu pleśni z drewna, obejmuje przede wszystkim wiedzę o tym, jak rosną. W ten sposób dowiesz się, czego unikać (np. zalania), aby nie dopuścić do rozwoju pleśni w Twoim gospodarstwie domowym.