Jak pozbyć się pleśni z kuchenki mikrofalowej: 6 niesamowitych kroków DIY?

Chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się pleśni z kuchenki mikrofalowej? Postaramy się jak najlepiej wypłukać z niego pleśń!

Jeśli przez tydzień podgrzewałeś jedzenie w mikrofalówce, zgadujemy, że mikrofala śmierdzi i będziesz mieć spleśniałą katastrofę na rękach! Pozbywanie się tłuszczu i brudu z kuchenki mikrofalowej nie musi być trudnym zadaniem dzięki tym metodom czyszczenia mikrofal.

Jak pozbyć się pleśni z kuchenki mikrofalowej: 6 niesamowitych kroków DIY?

Możesz również przeczytać ten artykuł o tym, jak usunąć pleśń z pieca, aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące czyszczenia.

Czy w kuchence mikrofalowej może rozwinąć się pleśń?

Rozwój pleśni może wystąpić z różnych powodów, na przykład z powodu tego, czy zapach rozwijał się stopniowo, czy też zapomniałeś o podgrzanych resztkach w kuchence mikrofalowej. Z drugiej strony zapach stęchlizny w kuchence mikrofalowej jest charakterystycznym objawem rozwoju pleśni.

Czarne i zielone rozmyte plamy tworzące się w rogach to kolejne znaki, których należy szukać. Pleśń może rozwinąć się w każdym środowisku, w tym w kuchence mikrofalowej, jeśli zaistnieją odpowiednie warunki.

Koniecznie sprawdź w tym artykule, jak odróżnić czarną pleśń od pleśni, aby łatwo je porównać.

Warunki rozwoju pleśni

Warunek nr 1. Pleśń nie może rosnąć w kuchence mikrofalowej, która jest utrzymywana w czystości i suchości. Zarodniki pleśni to żywe stworzenia, które do przetrwania wymagają określonych kluczowych składników.

Warunek nr 2. Pozostałe cząstki żywności posłużyłyby jako pierwsze pożywki dla rozwoju pleśni. Pleśń może szybko się rozprzestrzeniać, gdy już zdobędzie przyczółek, ponieważ zarodniki koncentrują się i namnażają.

Warunek nr 3. Pleśnia i pleśń wymagają stałego dostarczania wilgoci oprócz składników odżywczych. Należy spodziewać się szybkiego rozwoju pleśni, jeśli wilgoć zgromadzi się w brudnej kuchence mikrofalowej.

Usuwanie pleśni z kuchenki mikrofalowej

Kuchenki mikrofalowe są produkowane z powierzchni odpornych na pleśń i pleśń, które wytwarzają dużo ciepła, a jednocześnie są pozbawione składników odżywczych. Jeśli jednak nie czyścisz go regularnie, możesz skończyć z spleśniałym bałaganem.

Chociaż pleśń nie może rozwinąć się w kuchence mikrofalowej, jedzenie pozostawione w środku może. Zarodniki pleśni mogą przekształcić się w pleśń i pleśń, jeśli w kuchence mikrofalowej gromadzą się resztki jedzenia i wilgoć.

Postępuj zgodnie z tymi środkami, aby uniknąć pleśni i wyczyścić kuchenkę mikrofalową.

Krok 1. Wyczyść kuchenkę mikrofalową

Za pomocą wilgotnej gąbki i płynnego detergentu delikatnie zeskrob powierzchnię. Usuń wszelkie plamy lub okruchy jedzenia, które mogły zgromadzić się w kuchence mikrofalowej.

Krok 2. Wysusz wnętrze kuchenki mikrofalowej

Rozwój pleśni wymaga obecności składników odżywczych i wilgoci. Skutecznie zapobiegasz wykluwaniu się i ponownemu wzrostowi bakterii, usuwając obie dostępne potrzeby.

Krok 3. Używając białego octu, wyszoruj obszar

Ocet to doskonały środek dezynfekujący do czyszczenia powierzchni w domu. W przypadku ciężkich prac porządkowych rozcieńcz ocet 50/50 ciepłą wodą lub użyj go w pełnej mocy, aby zmaksymalizować jego zastosowanie w zadaniu czyszczenia.

Krok 4. Poczekaj na rozwiązanie

Pozostaw roztwór octu na 15 minut po wytarciu powierzchni do czysta. Ocet ma lepsze działanie, im więcej go zostawisz na pladze pleśni; nie lekceważ jego skuteczności!

Krok 5. Dobrze spłucz wodą

Wytrzyj roztwór octu z powierzchni czystym ręcznikiem zwilżonym czystą wodą. Jeśli zostawisz drzwiczki kuchenki mikrofalowej na kilka minut, aby umożliwić dokładne wysuszenie, zapach octu zniknie.

Krok 6. Należy unikać kiełkowania pleśni

Po każdym użyciu wyczyść kuchenkę mikrofalową. Świetnym pomysłem jest również pozostawienie otwartych drzwi, aby umożliwić ucieczkę pary i uniknąć jej uwięzienia w zamkniętej przestrzeni.

Wpływ promieniowania mikrofalowego na pleśń

Promieniowanie mikrofalowe nie zabija pleśni ani pleśni. Niektóre aktywne zarodniki mogą zostać zneutralizowane przez intensywne ciepło wytwarzane wewnątrz zamkniętej przestrzeni, ale nie należy na tym znacząco polegać.

Jeśli kolonie pleśni nie zostaną wyeliminowane, mogą ożywić się i rozwinąć nowe strefy wzrostu. Aby upewnić się, że pleśń nie będzie rosła, musisz wyczyścić i zdezynfekować cały obszar, aby usunąć zarodniki pleśni.

Ocet może eliminować mikroorganizmy pleśniowe, pozwalając na oczyszczenie powierzchni i usunięcie nadmiaru wilgoci. Zapach octu zniknie, pozostawiając kuchenkę mikrofalową pachnącą czystością.

Kwas cytrynowy z cytryny pomaga dezynfekować kuchenkę mikrofalową i usuwać pleśń z powierzchni. Ta metoda działa dobrze, ponieważ pozostawia w kuchence mikrofalowej przyjemny cytrynowy aromat.

Wniosek

Jeśli w kuchence mikrofalowej rośnie pleśń, nie należy jej używać do podgrzewania żywności, dopóki wnętrze nie zostanie dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane. Promieniowanie mikrofalowe, jak wspomniano wcześniej, nie może skutecznie zabić zarodników pleśni.

W rezultacie narażasz się na możliwość gromadzenia się zarodników pleśni na posiłkach. Pleśń wiąże się z chorobami, problemami z oddychaniem i reakcjami alergicznymi, dlatego lepiej zająć się problemem jak najszybciej.

Upewnij się, że postępujesz zgodnie z metodami opisanymi powyżej, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, ponieważ pleśń i pleśń mogą nas zachorować. To wszystko, jak pozbyć się pleśni z kuchenek mikrofalowych!