Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego ekologicznie: 2 najlepsze sposoby?

Chemikalia są niezaprzeczalnie agresywne, dlatego musisz nauczyć się, jak pozbyć się mączniaka w sposób ekologiczny. Na początek, oto łatwy do naśladowania przewodnik, dzięki któremu złagodzisz zmarszczki na czole.

Co to jest mączniak prawdziwy?

Mączniak prawdziwy jest globalnym zagrożeniem, wywołującym je setkami grzybów, które mogą skazić ponad 10 000 gatunków roślin. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy weźmie się pod uwagę całkowite zmniejszenie plonów i żywotności roślin.

Jak pozbyć się mączniaka prawdziwego ekologicznie: 2 najlepsze sposoby?

W początkowych stadiach choroby zakażone liście mają białe lub szare plamy. Mogą szybko urosnąć do punktu, w którym całkowicie pokryją dotknięte chorobą sekcje roślin niezdrową zarazą.

Setki gatunków grzybów z rzędu Erysiphales wytwarzają mączniaka prawdziwego, znanego jako mączniak prawdziwy. Biały lub szarawy proszek, podobny do talku, znajdujący się na liściach dotkniętych chorobą roślin, nadaje tej chorobie nazwę.

Aby dowiedzieć się więcej o wyglądzie mączniaka prawdziwego, przejrzyj ten przewodnik o tym, jak wygląda mączniak prawdziwy. Aby sobie z tym poradzić, musisz w pełni wiedzieć, czego szukasz!

Ten proszek składa się z grzybni i zarodników. Choroba roznoszona jest przez zarodniki ze stadium bezpłciowego, podczas gdy stadium płciowe wytwarza owocniki, które są niezbędne do hibernacji.

Podczas gdy wiatr na ogół rozprzestrzenia zarodniki, owady, takie jak mszyce włochate, mogą przenosić chorobę, żywiąc się roślinami. Zakażenie jest szeroko rozpowszechnione na obszarach gęsto zarośniętych, o niedostatecznym przepływie powietrza, a także w miejscach zacienionych i wilgotnych.

Aby mieć większą wiedzę na temat tego rodzaju mączniaka, dowiedz się, jak długo żyje mączniak prawdziwy.

Jak kontrolować mączniaka prawdziwego w sposób organiczny

Zestresowane rośliny, które rozwijają się na obszarach nieoptymalnych lub są źle lub niewłaściwie pielęgnowane, mogą paść ofiarą tej choroby grzybiczej łatwiej niż zdrowe.

Inwazje mączniaka prawdziwego są zwykle niewielkie, co jest doskonałą wiadomością. Rośliny, które w przeciwnym razie są żywotne, zazwyczaj same zregenerują się po zmianach temperatury i z należytą starannością, aby zwiększyć przepływ powietrza.

W przypadku poważnych infekcji lub problemu wszechobecnego w całym ogrodzie dostępne są metody leczenia, które nie wymagają stosowania konwencjonalnych fungicydów.

Grzyby mogą uodpornić się na fungicydy, jeśli są często stosowane. Dotyczy to zarówno rolnictwa, jak i zdrowia ludzi.

1. Kontrola kulturowa

Kontrole kulturowe to te aspekty rolnictwa i ogrodnictwa, które zajmują się zmianami w środowisku wzrostu. Stanowią ważną część ogrodnictwa ekologicznego i zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM).

Zmiany w jakości składników odżywczych lub pH gleby, mniejsze lub większe podlewanie oraz zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła słonecznego to tylko kilka przykładów.

Przycinanie liści jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią wentylację, ponieważ wilgotne, zatłoczone liście są bardziej podatne na infekcje.

Ogólnie rzecz biorąc, słońce jest wrogiem grzybicy, więc upewnij się, że dajesz roślinom tyle słońca, ile potrzebują do wzrostu, niezależnie od tego, czy jest to cień, pół słońca, czy pełne słońce.

Czasami sugeruje się podlewanie z góry jako strategię uniknięcia tej choroby, ale inni bardzo temu sprzeciwiają się, ponieważ podnosi wilgotność w rdzeniu rośliny. Taki wzrost wilgotności może wywołać infekcję lub pogorszyć istniejący stan.

2. Mleko

Mączniaka prawdziwego można zwalczać poprzez spryskiwanie mlekiem części roślin, które wykazują objawy, zwłaszcza jeśli odbywa się to na wczesnym etapie infekcji.

Wielu ekologicznych ogrodników stosuje tę strategię, która okazała się korzystna w eksperymentach na pomidorach, jabłkach, winoroślach i innych roślinach przez ponad 60 lat.

Mleko należy rozcieńczyć wodą w stosunku 1:10 i spryskać rośliny przy pierwszych oznakach infekcji, zgodnie z konwencjonalną praktyką. Można używać mleka w proszku lub w płynie.

Zgodnie z istniejącymi danymi, wyższe stężenia mleka mogą jednak okazać się najskuteczniejsze. W przypadku umiarkowanych i ciężkich infekcji, wypróbuj połączenie 50/50 płynnego mleka i wody, a nawet mleka o pełnej mocy, jeśli nie masz dużego obszaru do leczenia.

Napełnij butelkę ze spryskiwaczem do połowy płynem i spryskaj wszystkie uszkodzone części roślin, szczególnie łodygi i dolną część liści. Kontynuuj nakładanie dwa razy w tygodniu, aż zobaczysz korzyści, i ponownie aplikuj, jeśli padało.

Chociaż spray może wywoływać kwaśny zapach w upale, plamy mleka na liściach roślin nie powinny być problemem. Jeśli raz w tygodniu spryskasz rośliny mlekiem, pomoże to uniknąć chorób.

Niektórzy eksperci twierdzą, że mleko surowe lub organiczne jest lepsze, a lipidy w mleku pełnym lub 2% mogą utrudniać terapię, podczas gdy inni twierdzą, że nie ma znaczenia, jakiego rodzaju używasz.

Jeśli przez lata doświadczałeś problemów z mączniakiem, spróbuj w przyszłym roku wyhodować w swoim ogrodzie odporne wersje swoich ulubionych kwiatów, owoców i warzyw. Informacje te będą zawarte w profilach odmian w katalogach i na opakowaniach nasion.

Wniosek

Umiejętność ekologicznego pozbycia się mączniaka prawdziwego nie tylko uchroni Cię przed wydawaniem pieniędzy na fungicydy. Wybór sposobu bez chemii nie tylko chroni przed pleśnią, ale także zapewnia wszystkim zdrowie w domu!