Jak powstrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę: 4 pomocne kroki

Jeśli nie chcesz zajmować się żadnymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę lub wzrostem pleśni, musisz wiedzieć, jak powstrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę. Nie jest przyjemnie dbać o wilgotną piwnicę.

Największą ofiarą tego scenariusza jest gołe drewno, dlatego warto nauczyć się je czyścić. Często możesz zobaczyć pleśń na różnych powierzchniach. Istnieje czarna lub biała pleśń, która jest cienka.

Jak powstrzymać pleśń na drewnie uszkodzonym przez wodę: 4 pomocne kroki

Pleśń to po prostu grzyb i rodzaj rośliny. Pleśń występuje w powietrzu niezależnie od tego, ale pleśń tworzy się w miejscach, które są zarówno wilgotne, jak i ciepłe.

Zwykle tworzą się w deszczową letnią pogodę, zwłaszcza w domach prywatnych. Zmiany we wzorcach pogodowych powodują, że burze są bardziej gwałtowne i częstsze oraz zwiększają ryzyko szkód wodnych, co prowadzi do rozwoju pleśni.

Pleśń jest niebezpieczna i należy ją traktować poważnie, ponieważ dom lub konstrukcja mogą zawierać wilgoć, która może przerodzić się w pleśń, jeśli nie będzie regularnie sprawdzana.


Jak powstrzymać pleśń przed rozwojem na mokrym drewnie?

Niezbędne jest podjęcie określonych szybkich kroków w celu opóźnienia rozwoju pleśni, takich jak analiza i naprawa szkód. Minimalizowanie strat polega na zrobieniu wszystkiego, co w Twojej mocy, aby powstrzymać szkody. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu, czy drewno jest uszkodzone, czy nie, oto artykuł na temat wykrywania drewna uszkodzonego przez wodę.

Krok 1. Wyłącz wszystkie źródła wody

Wyłącz wodę w domu, jeśli doświadczasz szkód spowodowanych przez wodę w domu. Uszczelnij wszystkie znane Ci miejsca, aby upewnić się, że nie będzie więcej wycieków.

Krok 2. Oczyść obszar odkurzaczem

Jeśli pleśń zaczęła rozprzestrzeniać się na resztę drewna, użyj odkurzacza z systemem filtracji, aby usunąć wszelkie rozproszone zarodniki pleśni. Pamiętaj, aby zapakować cały odkurzony materiał w plastikowej torbie, ponieważ nie chcesz, aby wydostały się zarodniki.

Krok 3. Wyczyść całą pleśń

Jeśli uda Ci się znaleźć korzeń pleśni, być może uda Ci się go wyeliminować. Niezbędne mydło do naczyń z mieszanką ciepłej wody załatwia sprawę.

Wstrząśnij wodą z łyżeczką mydła w butelce ze spryskiwaczem, aby uzyskać piany. Aby wyszorować pleśń, użyj szczotki o miękkim włosiu i dobrze spłucz obszar po umyciu, usuwając resztki wody.

Upewnij się, że miejsce jest suche, używając ręcznika. Jeśli masz problemy, użyj destylowanego białego octu, aby całkowicie wyeliminować wszystkie rodzaje pleśni.

Spryskaj mączniaka roztworem zrobionym z równych miarek octu i ciepłej wody. Należy odczekać godzinę przed przetarciem powierzchni lekko wilgotnym ręcznikiem, a następnie ręcznikiem suchym. Jeśli pleśń nadal tam jest, musisz wydobyć boraks, łagodniejszy środek czyszczący, lepszy niż wybielacz.

Nie pozwól, aby na gąbce pozostał nadmiar płynu. Chcesz, aby substancja chemiczna pozostała w drewnie, aby zminimalizować wzrost. Aby dokładnie i szybko wysuszyć drewno, ustaw wentylator lub osuszacz w pomieszczeniu i upewnij się, że może wchłonąć boraks pod powierzchnią drewna.

Krok 4. Wyszlifuj

Pleśń może być problemem, a niektóre metody czyszczenia mogą wystarczyć do jej usunięcia, ale niektóre pleśń mogą być trwałe i wymagać trochę pracy ręcznej, aby się jej pozbyć. Aby pozbyć się zgnilizny, przetrzyj ją papierem ściernym, uważając, aby nie zniszczyć reszty domu. Aby usunąć wszelkie zabrudzenia i poluzowane zarodniki pleśni, użyj odkurzacza.

Jak zapobiegać nawrotowi pleśni?

Drobny problem, który możesz szybko rozwiązać, susząc swój dom w krótkim czasie, może w końcu stać się poważnym problemem, który będzie Cię kosztował znaczną ilość pieniędzy. Pleśń powoduje również m.in. powikłania, w tym choroby i trudności w oddychaniu.

Chociaż jest kilka rzeczy, których nie możesz uniknąć, zwykle możesz wcześnie stwierdzić, czy Twoje drewno cierpi na zgniliznę, co sygnalizuje, że masz poważne problemy z uszkodzeniem przez wodę. Jeśli możesz zapobiec uszkodzeniom wody, nie powinieneś mieć problemu z unikaniem sytuacji opisanej powyżej.

Upewniając się, że każdego roku dokładnie przeszukujesz punkty wejścia wody w swoim domu, możesz uniknąć wielu kosztownych napraw. Szereg drobnych problemów — takich jak pęknięcia uszczelnienia, opadające lub nieszczelne rynny i zablokowane przestrzenie do przeszukiwania — jest głównym obszarem, w którym woda może dostać się do twojego domu bez twojej uwagi.

Jeśli masz problem z uszkodzeniem przez wodę, poproś go o natychmiastowe rozwiązanie. Czekanie doprowadzi tylko do większego ryzyka zepsucia.

Czy można to zrobić za pomocą majsterkowania?

Po usunięciu całej dodatkowej wilgoci wszystkie źródła należy wyczyścić i zdezynfekować. Możesz kupić detaliczne zabiegi czyszczące, które eliminują zarówno mikroorganizmy, jak i zdolność do pleśni. Możesz znaleźć te środki zaradcze w lokalnym sklepie ze sprzętem.

Zmiany we wzorcach pogodowych powodują, że burze są bardziej gwałtowne i częstsze oraz zwiększają ryzyko szkód wodnych, co prowadzi do rozwoju pleśni. Profesjonalne czyszczenie dokładnie usuwa pleśń z otoczenia.

Wniosek

Powinieneś być w stanie zapobiec tworzeniu się pleśni, jeśli zastosujesz te metody, jak zatrzymać pleśń na instrukcjach dotyczących drewna uszkodzonego przez wodę. Metody zapobiegawcze nie zawsze działają. Dlatego powinieneś natychmiast zadzwonić do eksperta, aby go wyczyścić, jeśli nadal znajdziesz ślady rozwoju pleśni.