Jak podnieść poziom żelaza w celu oddawania krwi? 2 proste sposoby!

Czy chcesz wiedzieć, jak podnieść poziom żelaza do krwiodawstwa? Następnie musisz tylko wybrać odpowiednie jedzenie, aby zwiększyć produkcję hemoglobiny i powinieneś być gotowy!

Jednak zanim zakwalifikujesz się do transfuzji krwi, twoje poziomy żelaza muszą zostać sprawdzone, jeśli są w stanie sprostać wyzwaniu, w przeciwnym razie może to mieć dla ciebie tragiczne konsekwencje.

Jak podnieść poziom żelaza w celu oddawania krwi? 2 proste sposoby!

Jeśli chodzi o oddawanie krwi, najważniejszym czynnikiem jest hemoglobina. Ponieważ krew jest głównym składnikiem zabiegu, a hemoglobina stanowi większość krwi, przed transfuzją zaleca się spożywanie pokarmu, który przyczynia się do jej produkcji.

Proste sposoby na podniesienie poziomu żelaza w celu oddawania krwi

Większość szpitali zaleca to, gdy pytasz, jak podnieść poziom żelaza w celu oddawania krwi. Jednak uznaje się, że kwalifikujesz się do jakiejkolwiek darowizny tylko wtedy, gdy twoje ciało ma więcej niż wystarczającą część. Dlatego poziom hemoglobiny należy regulować, aby nie stwarzał problemów dla Ciebie i odbiorcy. Nie wspominając o tym, że dzięki temu transfuzja będzie łatwiejsza i szybsza.

#1. Jedz właściwe jedzenie

Wszystkie zabiegi medyczne wymagają specjalnego przygotowania w zależności od zajętej części ciała. Jednym z najłatwiejszych jest przyjmowanie pokarmu. Niektóre pokarmy poprawiają wydzielanie w organizmie i mogą sprawić, że operacje będą mniej ryzykowne. Oddawanie krwi nie różni się tak bardzo. Aby poprawić wydzielanie krwi, podają listę preferowanych pokarmów, które się do tego przyczyniają.

 • Żelazo

Siedemdziesiąt procent żelaza w twoim ciele znajduje się we krwi. Aby mieć idealną krew do transfuzji, musi mieć wystarczającą ilość żelaza, aby w pełni spełnić swoje zadanie. Oto niektóre produkty zawierające żelazo lub stymulujące jego produkcję. Dowiedz się o funkcjach hemoglobiny i żelaza.

 • Mięso

Czerwone mięso zawiera wysoki poziom żelaza. Przykładami są wołowina, jagnięcina, wieprzowina, szynka i wiele innych. Mięso jest zwykle droższe niż większość potraw, ale jest modne ze względu na ich soczysty i delikatny smak, więc nie będzie dla ciebie ciężarem, chyba że jesteś weganinem lub wegetarianinem. Nie wspominając o tym, że większość mięs jest dostępna wszędzie. Masz możliwość zjedzenia dowolnego z następujących:

 • Drób

Drób to wszystko, co pochodzi od udomowionego zwierzęcia. Należą do nich jajka, kurczak, indyk i masło. Zwykle są używane do codziennego gotowania i zapewniają codzienną dawkę żelaza. Są tanie i można je znaleźć w sklepach lub supermarketach. Możesz je samodzielnie hodować! Uważaj jednak, niektóre produkty drobiowe to blokery żelaza, takie jak mleko, ser i jogurt. Wiedz, co jeść przed oddaniem krwi, a co po oddaniu krwi.

 • Ryby

Te owoce morza dostarczają również organizmowi znaczne ilości żelaza. Jeśli pomyśleć o tym; żelazo jest prawie zawsze obecne w każdym jedzeniu. Niektórzy ludzie wolą mięso rybne od czerwonego, więc jest to doskonała alternatywa bez poświęcania poziomu hemoglobiny, jeśli jesteś jednym z nich.

 • Organy

Organy są smaczne i zdrowe. Oczywiście narządy pochodzące od zwierząt. Wątroby i inne dania z narządów również pomagają rozprowadzać składniki odżywcze po całym ciele. Typowym daniem z organów jest jedzenie uliczne. Można je znaleźć w większości miejsc i są bardzo przystępne cenowo, dzięki czemu od czasu do czasu można spróbować.

 • Chleb

Chleb nie tylko dostarcza węglowodanów, które dostarczają Ci energii na resztę dnia, ale także utrzymuje zdrową krew. Większość produktów pszennych oferuje ten sam luksus, więc kup trochę chleba w sklepie spożywczym!

 • Witamina C

Witamina C jest w stanie sprawić, że twoja krew będzie zdrowa poprzez podniesienie poziomu antyoksydantów. Dlatego spożywanie pokarmów zawierających wspomnianą witaminę może być korzystne dla Ciebie i Twojego odbiorcy.

 • Owoce

Owoce są pożywne i smaczne, dzięki czemu możesz cieszyć się świeżym deserem, jednocześnie korzystając z jego walorów. Gorąco polecamy mango, kantalupy, papaję, pomidory i wiele innych.

 • Warzywa

Warzywa są zawsze pożywne. Chociaż niektórzy mogą zniechęcić Cię do jedzenia, istnieje wiele pysznych warzyw! Bakłażany, dynia i sałata są raczej smaczne.

 • Woda

Krew jest płynem ustrojowym i wymaga przyjmowania płynów, aby wydzielanie było gładkie i łatwe. Woda jest codzienną potrzebą, oddawanie krwi lub nie, więc upewnij się, że jesteś nawodniony!

#2. Unikaj odwadniania żywności

Krew jest płynem, a spożywanie odwadniających się pokarmów może wpływać na jej produkcję. Nie wspominając o tym, że samo odwodnienie może powodować szereg problemów zdrowotnych, które w pierwszej kolejności nie kwalifikują Cię do dawstwa.

 • Alkohol

Alkohol oczywiście składa się z alkoholu. Ale niestety jego składniki powodują, że bardzo odwadnia się, aby spełnić swój cel, jakim jest upijanie się. Nie wspominając, że spożycie alkoholu może łączyć się z twoją krwią i dyskwalifikować cię z darowizny.

 • Tłuste jedzenie

Tłuszcz może wpływać na wyniki badań krwi. Jeśli maszyna nie może sprawdzić wyników i upewnić się, że jesteś wolny od chorób, nie przejdziesz badania przesiewowego.

 • Blokery żelaza

Jeśli istnieją pokarmy stymulujące żelazo, są też takie, które je wchłaniają. Nie ma sensu spożywać pokarmów bogatych w żelazo, jeśli bierzesz blokery żelaza, ponieważ będzie to daremne. Kawa, czekolada i wino to popularne blokery.

 • Aspiryna

Aspiryna może również wpływać na wyniki badań krwi. To standardowe lekarstwo na ból i gorączkę. Chociaż nie jest to zwykły wymóg przy oddawaniu krwi, niektórzy mogą tego wymagać, więc na wszelki wypadek należy unikać aspiryny.

Wniosek

Teraz, kiedy już wiesz, jak podnieść poziom żelaza w celu oddawania krwi, pamiętaj o nich i czyń swój dobry uczynek. Krwiodawstwo jest dobrowolne, ale przynosi korzyści wielu ludziom, a nawet ratuje życie. Warto wiedzieć, dlaczego oddawanie krwi jest ważne. Miłego dnia!