Jak podnieść poziom hematokrytu w celu oddania osocza? Świetne sposoby wypróbowania!

Czy chcesz wiedzieć, jak podnieść poziom hematokrytu przy oddawaniu osocza? No to trafiłeś do właściwego artykułu. Teraz, aby podnieść poziom hematokrytu, wystarczy, że zastosujesz dietę zawierającą dużo żelaza.

Skąd możesz uzyskać ten składnik odżywczy, być może myślisz. Cóż, aby osiągnąć dietę bogatą w żelazo, Twoja dieta musi zawierać pokarmy takie jak; chude czerwone mięso, owoce morza i kurczaki. A jeśli jesteś wegetarianinem lub weganinem, mamy dla Ciebie dietę zastępczą, która pomoże Ci osiągnąć taką samą ilość żelaza. Twoja dieta będzie musiała obejmować; soczewica, komosa ryżowa, fasola i tofu.

Jak podnieść poziom hematokrytu w celu oddania osocza? Świetne sposoby wypróbowania!

Jest o wiele więcej informacji na ten temat, więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

Wszystko o darowiźnie osocza

Substancją nadającą naszej krwi płynną konsystencję tą substancją jest osocze. Jest blady i żółtawy. Zawiera dziewięćdziesiąt procent wody i dziesięć procent białka. Ponadto zawiera również sole, enzymy, przeciwciała i białka znane jako albumina i fibrynogen.

Jakie są więc jego funkcje? Osocze pełni w naszym ciele kilka podstawowych funkcji. Pomaga w utrzymaniu naszego ciśnienia krwi na zdrowej skali. I pomaga transportować wszystkie niezbędne składniki odżywcze, białka, minerały i hormony do komórek w naszym ciele. Niektóre składniki, które są transportowane do naszych komórek za pomocą osocza to:

 • hormony wzrostu
 • sód
 • potas
 • czynniki krzepnięcia

Jak myślisz, jakie są przyczyny utraty osocza? Cóż, jeśli chodzi o utratę osocza, mówimy tutaj. Wtedy oznacza utratę krwi. Bo przecież płynną częścią krwi jest osocze. Obecnie do utraty osocza dochodzi głównie z powodu urazów zewnętrznych i krwawienia wewnętrznego.

#1. Jak zostać dawcą

Teraz, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do oddania krwi, udaj się do najbliższego centrum krwiodawstwa. Generalnie są to wymagania, które musisz spełnić, aby zostać dawcą osocza:

 • Pomogłoby, gdybyś miał co najmniej osiemnaście lat
 • Powinieneś ważyć co najmniej sto dziesięć funtów
 • Powinieneś zdać badanie lekarskie (odbywa się badanie lekarskie, aby sprawdzić, czy możesz przekazać darowiznę)
 • Powinieneś przejść szczegółowe badanie historii medycznej
 • Powinieneś uzyskać ujemny wynik testu na obecność wirusów zakaźnych, takich jak HIV i zapalenie wątroby
 • Pomogłoby, gdybyś skonsumował dietę, o którą Cię proszą; zwykle zawiera pięćdziesiąt do osiemdziesięciu gramów białka

#2. Proces

Plazmafereza służy do oddawania osocza. W tym przypadku krew jest pobierana z ramienia dawcy. Krew jest następnie przesyłana przez maszynę oddzielającą osocze, która oddziela osocze i komórki. Następnie uzyskuje się osocze, a pozostałe komórki są zwracane dawcy zmieszane z odrobiną soli fizjologicznej. Innym sposobem uzyskania osocza jest oddawanie krwi pełnej. Jest to również znane jako donacja odzyskanego osocza. Dawca oddaje krew pełną, a następnie oddziela się od niej osocze.

#3. Jego znaczenie

Osocze pomaga w leczeniu urazów, wstrząsów i poparzeń pacjentów, a ponadto osób z ciężką chorobą wątroby lub niedoborami czynników krzepnięcia. Osocze może pomóc w zwiększeniu objętości krwi, co pomaga zapobiegać wstrząsowi i zakrzepom krwi. Firmy farmaceutyczne wykorzystują również osocze do leczenia schorzeń, takich jak zaburzenia krzepnięcia i niedobory odporności.

Sposoby na podniesienie poziomu hematokrytu w celu oddawania osocza

Cóż, najpierw musimy zrozumieć, jakie są poziomy hematokrytu? Teraz poziom hematokrytu to liczba czerwonych krwinek, które zawiera twoja krew. A każdy wzrost lub spadek w osoczu wpłynie na poziom hematokrytu. Dlatego dawcy muszą mieć co najmniej trzydzieści osiem procent poziomu hematokrytu, aby bezpiecznie oddawać. Tak! Dlatego poziom hematokrytu ma znaczenie, jeśli chodzi o oddawanie osocza.

W tym akapicie odpowiemy na twoje pytanie: jak podnieść poziom hematokrytu dla dawstwa osocza? Cóż, możesz to łatwo zrobić, stosując dietę bogatą w żelazo. Dzieje się tak, ponieważ żelazo może pomóc w podniesieniu niskiego poziomu hemoglobiny. Ale bądźcie ostrożni, moi przyjaciele. Niski poziom hemoglobiny może być oznaką niedokrwistości lub niedoboru żelaza. Spożywając pokarmy bogate w żelazo, możesz zwiększyć poziom żelaza i utrzymać równowagę we krwi. Przeczytaj o funkcjach hemoglobiny i żelaza, aby uzyskać więcej pomysłów.

Porozmawiajmy teraz o tym, co należy jeść, aby zwiększyć poziom hematokrytu. W porządku, Twoja dieta powinna składać się z dużej ilości żelaza hemowego (żelazo, które można uzyskać tylko z mięsem) wraz z pewną ilością białka.

Oto kilka przykładów produktów zawierających żelazo hemowe:

 • Chude czerwone mięso
 • Owoce morza
 • Kurczak

Oto jak podnieść poziom żelaza do oddawania krwi. W każdym razie, oto kilka przykładów produktów zawierających żelazo niehemowe, jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem:

 • Tofu
 • Fasola
 • quinoa
 • soczewicy

Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas oddawania osocza:

 • Poinformuj centrum darowizn, jeśli niedawno przeszłaś operację
 • Poinformuj centrum darowizn, jeśli zrobiłeś sobie piercing lub tatuaż w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy
 • Poinformuj centrum krwiodawstwa, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki

Warto poczytać o tym, co jeść przed oddaniem krwi, a co jeść po oddaniu krwi.

To okładka

Mamy nadzieję, że czytając ten artykuł, uzyskałeś odpowiedź na pytanie, jak podnieść poziom hematokrytu przy oddawaniu osocza. Staraliśmy się jak najlepiej wyjaśnić procedurę oddawania osocza w zwięzły i łatwy do zrozumienia sposób. Mamy więc nadzieję, że czytanie było zabawne! Możesz również przeczytać o tym, czym jest oddawanie krwi z aferezy.