Jak naprawić uszkodzony przez wodę stół z forniru dębowego: 3 proste kroki

Szukasz sposobu na naprawę uszkodzonego przez wodę stołu z forniru dębowego? Chociaż drewniany stół może niewątpliwie nadać pomieszczeniu oszałamiający wygląd, fakt, że jest on podatny na uszkodzenia z różnych źródeł, pozostaje prawdziwy. Woda jest jedną z tych rzeczy.

Załóżmy, że Twoja drewniana okleina została uszkodzona. W takim przypadku konieczne jest odtworzenie na drewnie uszkodzeń spowodowanych przez wodę, aby zapewnić, że drewniany element nie tylko odzyska swój czysty, stary, wypolerowany wygląd, ale także pozostanie chroniony przed przyszłymi uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Jak naprawić uszkodzony przez wodę stół z forniru dębowego: 3 proste kroki

Jak to robisz? Cóż, jesteśmy tutaj, aby powiedzieć Ci wszystko, co musisz wiedzieć o naprawie uszkodzonego przez wodę forniru drewnianego w dowolnym pomieszczeniu w Twoim domu, w dowolnym momencie i uwierz nam, gdy mówimy, że nie jest to tak skomplikowane, jak się wydaje.

Będzie kilka rzeczy do zapamiętania i będziesz gotowy do drogi. Zanim jednak o tym opowiemy, wyjaśnijmy najpierw czym jest fornir drewniany i jak woda go uszkadza.

Co to jest okleina drewniana?

Być może zauważyłeś cienki arkusz drewna przykrywający twoje drewniane meble, szczególnie blat twojego stołu. Arkusz ten jest znany jako fornir drewniany i jest stosowany głównie do nadania wyrobom drewnianym pełnego, błyszczącego wyglądu.

Jego niezwykła cienkość sprawia wrażenie, jakby została bezbłędnie wkomponowana w stojące pod nim meble. Woda może jednak utknąć gdzieś w okleinie i spowodować uszkodzenia, którymi należy się jak najszybciej zająć.

W jaki sposób ulega uszkodzeniu?

Woda nie jest dobrym przyjacielem forniru, jak w przypadku wielu innych rzeczy. Niezależnie od tego, czy rozpryskuje się na powierzchni, czy uwięzioną wodę za fornirem, nie lubi, gdy ma kontakt z wodą przez dłuższy czas.

Z tego powodu rodzi kilka trudności, w tym białe plamy na okleinie i różową mgiełkę. Jeśli jednak zdarzy się którakolwiek z tych rzeczy, czas podjąć działania. Na szczęście naprawienie uszkodzonego przez wodę forniru z drewna liściastego bez pomocy fachowca jest stosunkowo wykonalne w domu.

Naprawianie uszkodzonego przez wodę stołu z forniru dębowego

Potrzebujesz kilku narzędzi i technik, a wszystko będzie dobrze. Jak? Pozwól, że opowiemy Ci wszystko, co trzeba o tym wiedzieć.

Krok 1. Przyklej

Dopóki okleina nie zostanie zniszczona, można ją ponownie skleić, jeśli jest podniesiona lub pęknięta. Jeśli powierzchnia jest ułamana wzdłuż szczelin, łatwiej jest naprawić znaczne odcinki. Podczas naprawy pękniętego forniru należy unikać uszkodzenia krawędzi pęknięcia.

Przed nałożeniem kleju oczyść klejone powierzchnie. Starannie zmontuj rozbite kawałki, aby wszystko dobrze do siebie pasowało.

Nałożyć cement kontaktowy na obie powierzchnie. Alternatywnie możesz użyć kleju stolarskiego na drewno bazowe.

Zaciśnij sklejony obszar po dociśnięciu rozbitych krawędzi do siebie. Po zakończeniu naprawy powierzchnia blatu może wymagać lakierowania.

Krok 2. Wymień ukruszoną lub brakującą okleinę

Wymiana forniru jest prosta, uzyskanie nowego kawałka pasującego do obecnej forniru. Okleina łata na blat jest zwykle uzyskiwana z tej samej ilości mebli; jest usuwany z ukrytej lokalizacji.

Zdejmij fornir za pomocą noża rzemieślniczego. Możesz również użyć fornirowanej taśmy krawędziowej, aby zakryć niewielki otwór w brakującej skorupie. W przypadku większych fragmentów uszkodzonego forniru dębowego może być wymagany arkusz forniru z profesjonalnego źródła drewna.

Umieść arkusz papieru na uszkodzonym obszarze przed nałożeniem łaty na brakujący lub ukruszony fornir. Zrób znak prowadzący na obwodzie uszkodzonego obszaru, w którym zostanie umieszczony fornir zastępczy. Umieść łatę na powierzchni i użyj cementu kontaktowego lub kleju, aby ustalić wiązanie.

Krok 3. Wymień podniesiony fornir

Blaty z podnoszonym fornirem są bardzo częste, zwłaszcza w narożnikach. Jeśli nie jest uszkodzony, można go ponownie przykleić. Aby to zrobić, użyj noża rzemieślniczego, aby zeskrobać pozostałości kleju.

Nigdy nie podnoś forniru wyżej, ponieważ łatwo ulega zniszczeniu. Następnie w celu usunięcia pozostałości przetrzyj powierzchnie związkiem benzenowym. Przeszlifuj powierzchnie i wytrzyj miękką szmatką, aby zakończyć operację.

Do ponownego montażu podniesionego forniru można użyć kleju stolarskiego lub cementu kontaktowego. Jednak klej stolarski jest lepszy, ponieważ umożliwia zmianę położenia.

Na powierzchnie nałożyć cement kontaktowy lub klej stolarski, a następnie za pomocą małego pędzelka rozprowadzić klej wzdłuż słojów. Ostrożnie wygładzić uniesiony fornir na miejscu. Używając cementu kontaktowego, upewnij się, że powierzchnia jest idealnie wyrównana w nowym miejscu.

Wniosek

Tak jak i zniszczony przez wodę drewniany fornir można szybko naprawić. Brzmi jak coś, z czym możesz sobie poradzić i nie jest tak skomplikowane, jak wymiana drewnianej podstawy. W końcu robienie zabawnego projektu DIY jest zawsze w dobrym stylu.

Dlatego następnym razem, gdy zauważysz, że fornir z drewna liściastego zaczyna wykazywać oznaki uszkodzenia przez wodę, upewnij się, że możesz dokładnie określić, na czym polega problem i co należy zrobić, aby przywrócić mu dawną świetność. Nie musisz już szukać „jak naprawić uszkodzony przez wodę stół z forniru dębowego”!