Jak naprawić uszkodzony przez wodę silnik ATV: 4 proste kroki

Prowadzenie pojazdu terenowego to frajda — do momentu, gdy silnik nagle wpadnie w głęboką wodę. Dlatego nauka naprawy uszkodzonego przez wodę silnika quada może być cenną umiejętnością. Musisz tylko całkowicie opróżnić silnik i wymienić olej silnikowy.

Ponieważ ludzie często używają quadów do jazdy przez kałuże, strumienie lub rzeki, wsysanie wody do silników jest powszechne. Jednak gdy pojazd ATV jest zanurzony i przestaje działać, oznacza to, że maszyny w twoim pojeździe są zalane.

Jak naprawić uszkodzony przez wodę silnik ATV: 4 proste kroki

Czytaj dalej i pamiętaj, aby zrobić kilka notatek, ponieważ przedstawiamy Ci kroki, które musisz wykonać w przypadku uszkodzonego przez wodę silnika ATV i sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie to obejmuje!

Jak działają silniki ATV?

Zanim porozmawiamy o tym, jak działają silniki ATV, omówmy najpierw, co to jest. Powszechnie używamy pojazdów terenowych do transportu na świeżym powietrzu lub zajęć rekreacyjnych. Wykorzystuje cztery niskociśnieniowe i pneumatyczne opony, które umożliwiają łatwą jazdę w każdym terenie.

Ogólnie rzecz biorąc, silniki ATV działają poprzez wciąganie powietrza i paliwa do cylindra spalania, dzięki czemu tłok cofa się i spala mieszankę powietrza i paliwa. Następnie pojawia się iskra, która umożliwia poruszanie się pojazdu do przodu lub do tyłu.

Kroki, jak naprawić uszkodzony pojazd ATV

Krok 1. Natychmiast wyłącz silnik

Jeśli podejrzewasz uszkodzenie silnika ATV przez wodę, natychmiast wyłącz pojazd. Uruchomienie silnika może być kuszące, ale musisz się zatrzymać. Nawet samo uruchomienie silnika po podejrzeniu uszkodzenia przez wodę może spowodować trwałe uszkodzenie obwodów elektrycznych i czujników.

W tym momencie Twój pojazd najprawdopodobniej będzie z blokadą hydrauliczną. Zrelaksuj się i umieść swój ATV w bezpiecznym i suchym miejscu, aby rozpocząć naprawę.

Krok 2. Opróżnij filtr powietrza

Następną rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, jest przyjrzenie się skrzynce filtra powietrza. Jeśli jest mokry, wyjmij go i odcedź. Możesz również wytrzeć go szmatami lub ręcznikami papierowymi, aby łatwiej wyschł.

Jeśli jednak jechałeś swoim ATV w błocie lub błocie, prawdopodobnie będziesz musiał kupić nowy filtr powietrza. Następnie sprawdź inne części pojazdu ATV, takie jak zbiorniki paliwa, przewody paliwowe i filtr oleju. Możesz użyć wentylatora lub po prostu wysuszyć części silnika, gdy pracujesz nad bardziej palącymi sprawami.

Krok 3. Usuń świece zapłonowe i przewody

Na tym etapie musisz usunąć wszystkie świece zapłonowe i przewody, aby pomóc silnikowi ATV pozbyć się pozostałej wody. Następnie poproś kogoś o pomoc i spróbuj przechylić cały pojazd, aby wypchnąć wodę z silnika. Jeśli to możliwe, postaraj się, aby był jak najbliżej 90 stopni do tyłu.

Tak, twój pojazd ATV prawdopodobnie waży tonę, ale musisz go jak najszybciej opróżnić, a to najszybszy sposób na zrobienie tego.

Krok 4. Uruchom i nasmaruj silnik

Następnie napełnij silnik ATV olejem, aby wypłukać wszelkie pozostałości wody pozostawione w ukrytych przegrodach w środku. Następnie ponownie opróżnij. Powinieneś być w stanie zauważyć mlecznobiałą mieszankę sączącą się z silnika.

Po prostu kontynuuj olejowanie i osuszanie, aż zniknie biaława mieszanina. Następnie ponownie wyczyść silnik i ponownie podłącz wszystkie wtyczki i przewody. Gdy wszystko będzie już suche i ładne, zatankuj paliwo i uruchom pojazd.

Dlaczego woda jest zła dla silników ATV?

Mimo że ATV jest przeznaczony do pracy w trudnym terenie, żaden pojazd nie jest bezpieczny przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę. Woda jest szkodliwa dla silnika ATV, ponieważ może wpływać na jego osiągi. Pamiętaj, że twój silnik nie wie, jak radzić sobie z wodą, a posiadanie jej w środku może uruchomić silnik z blokadą hydrodynamiczną.

Blokada hydrostatyczna ma miejsce, gdy do wnętrza cylindra dostanie się znaczna ilość wody. Może to spowodować uszkodzenie komory spalania, głowicy tłoka i zaworów.

Czy powinienem mieć ubezpieczenie?

ATV może być kosztownym zakupem i zrozumiałe jest, że będziesz chciał go chronić. Na szczęście ochrona ubezpieczeniowa tego pojazdu może obejmować wszystko, od wypadków po obrażenia ciała. Dzieje się tak, jeśli możesz udowodnić swojej firmie, że zalanie nie jest spowodowane niewłaściwą jazdą lub zaniedbaniem.

Tak więc, jeśli celowo jedziesz prosto w stawie lub na wysokiej wodzie i w zamian uszkadzasz silniki, nie oczekuj, że Twoja firma ubezpieczeniowa będzie się bawić w taką sytuację. W skomplikowanych przypadkach najlepiej skonsultować się z prawnikiem, aby wiedzieć, co najlepiej zrobić.

Wniosek

Ponieważ pojazdy terenowe są rodzajem pojazdu używanego do jazdy terenowej, który często wiąże się z wodą, uruchomienie hydrobloku może być częstsze niż mogłoby się wydawać. Tutaj może się przydać wiedza, jak naprawić uszkodzony silnik quada. Pamiętaj, aby unikać uruchamiania pojazdu, dopóki nie upewnisz się, że we wnętrzu pojazdu ATV pozostało niewiele wody.

Nauczenie się, jak wykonać tę umiejętność samodzielnie, może zaoszczędzić trochę pieniędzy, zamiast chodzić do warsztatu naprawczego. Jeśli jednak nie masz pewności, czy naprawdę jesteś w stanie to zrobić, możesz skontaktować się z profesjonalistami, ponieważ mogą ci bardziej pomóc.