Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę pilśniową: łatwy przewodnik w 5 krokach dla majsterkowiczów

Płyta pilśniowa to uniwersalny materiał, który można znaleźć w różnych zastosowaniach w domu. Nasze pytanie brzmi: jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę pilśniową, gdy sprawy idą na południe? W tym procesie możesz również sprawdzić, po jakim czasie listwa przypodłogowa ulegnie uszkodzeniu przez wodę, ponieważ mają one podobne właściwości do płyt pilśniowych.

Jest to materiał, który prawdopodobnie znasz, od szafek kuchennych po trwałe, lekkie meble. Wypadki się zdarzają, a uszkodzenie deski przez wodę nie jest rzadkością. W wyniku tego powierzchnia nadmuchuje się i straci swoją gładkość.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę pilśniową: łatwy przewodnik w 5 krokach dla majsterkowiczów

Na szczęście naprawa uszkodzonej przez wodę płyty pilśniowej nie jest taka trudna. Jeśli uszkodzenie zalania jest niewielkie, możliwe, że uda się go naprawić w domu. Aby naprawić uszkodzone przez wodę deski w swoim domu, postępuj zgodnie z naszymi instrukcjami krok po kroku poniżej.

Naprawa płyty pilśniowej uszkodzonej przez wodę

Płyty pilśniowe i płyty wiórowe to praktycznie to samo, więc nie będziesz miał trudności z naprawą materiałów uszkodzonych przez wodę. Jeśli potrzebujesz dodatkowego przewodnika, zapoznaj się z tym artykułem na temat naprawy płyt wiórowych.

Krok 1. Osusz mokre obszary

Suszenie mokrego kawałka uszkodzonej przez wodę płyty pilśniowej jest pierwszym krokiem do jej naprawy. Przeznacz dużo czasu na ten etap, ponieważ naturalne wysychanie zajmuje dużo czasu.

Wskazówka: możesz użyć suszarki do włosów, aby przyspieszyć ten proces, jeśli się spieszysz. Skieruj suszarkę na wilgotne miejsce. Przytrzymaj przez minutę, aby płyta wiórowa równomiernie wyschła.

Krok 2. Wypoleruj papierem ściernym

Po wyschnięciu powierzchnia płyty pilśniowej może być nierówna. Następnie użyjesz papieru ściernego, aby wygładzić wzniesiony obszar. Polerowanie uszkodzonego obszaru pomoże wyrównać powierzchnię.

Sucha część płyty pilśniowej zostanie odsłonięta podczas polerowania. Będziesz chciał pozbyć się uszkodzonych obszarów materiału.

Wskazówka: podczas usuwania uszkodzonych obszarów płyty pilśniowej użyj papieru ściernego o średniej ziarnistości. Podczas polerowania naprawy należy użyć papieru ściernego o drobniejszym ziarnie.

Arkusze są wygładzane przez polerowanie plam. Masz możliwość wykończenia powłoką wodoodporną, aby uniknąć narastającego problemu wilgoci w przyszłości.

Jeśli zamierzasz użyć wodoodpornej powłoki, upewnij się, że jest całkowicie wysuszona, zanim przejdziesz do następnego kroku. Wykorzystaj ten czas, aby posprzątać wszelkie pozostałości po pierwszych dwóch procesach naprawy płyt wiórowych.

Krok 3. Usuń uszkodzone obszary

Uszkodzone obszary płyty wiórowej zostaną usunięte po utwardzeniu wodoodpornej płyty wiórowej lub zeszlifowaniu materiału. Wytnij nożem nadęte i dotknięte fragmenty deski.

Usuń wszystkie części, które mają pudrową konsystencję lub są wilgotne. Ponownie, będziesz chciał, aby deska wyschła w tym momencie.

Odkurzanie sproszkowanych kawałków płyty wiórowej za pomocą odsysacza. To, co pozostanie, może spowodować degradację materiału cząsteczkowego od wewnątrz na zewnątrz.

Krok 4. Dodaj wypełniacz do drewna do otworów

Powinieneś kupić puszkę wypełniacza do drewna. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie, aby wszystko połączyć. Za pomocą noża lub skrobaka nałóż szpachlę do drewna na naniesione miejsca.

Upewnij się, że jest równy z resztą deski za pomocą narzędzia. Zeskrob dodatkowy wypełniacz, aby zapewnić równą powierzchnię na całej płycie wiórowej.

Krok 5. Piasek do wykończenia

Po wyschnięciu szpachli do drewna wyszlifuj ją na gładko drobnoziarnistym papierem ściernym. To końcowe szlifowanie zapewnia, że ​​cała wykończona deska jest gładka i równa.

Teraz jest doskonały czas na nałożenie kolejnej warstwy wodoodpornego uszczelniacza. Zapewni to, że Twoja tablica nie dozna takich samych szkód w przyszłości.

Jak naprawić szafki z płyt pilśniowych, które zostały uszkodzone przez wodę?

Aby naprawić uszkodzone przez wodę części mebli z płyt pilśniowych, użyj ostrej brzytwy, aby usunąć uszkodzone obszary i wypełnij przestrzeń wypełniaczem do drewna i gładkim piaskiem.

Jaki jest najlepszy sposób na uszczelnienie prasowanego drewna?

Jako pierwszą warstwę użyj niedrogiego podkładu w kolorze białym lub szarym. Ponieważ prasowane drewno jest porowate, szybko wchłania farbę.

Ponieważ drewno wchłonie pierwszą warstwę podkładu, należy nakładać kilka warstw, aby uszczelnić drewno. Po użyciu podkładu upewnij się, że masz jednolity kolor.

Czy można wkręcić w szpachlę do drewna?

Nie. Zdolność strukturalna wypełniacza do drewna wynosi zero — to tylko na pokaz. Jeśli potrzebujesz naprawić obnażony otwór na śrubę, weź trochę kawałków drewna i trochę białego kleju PVA, a następnie wlej ładunek cementu do otworu i zablokuj kawałki drewna.

Jak najlepiej zatkać zbyt duży otwór na śrubę?

Wypełnij otwór dowolnym płynnym klejem bezpiecznym dla drewna (np. Elmera). Używając wielu drewnianych wykałaczek, wepchnij je do otworu, aż będą bardzo ciasne i wypełnij go.

Pozostaw do całkowitego wyschnięcia, zanim złamiesz końce wykałaczki równo z powierzchnią. Włóż śrubę do otworu, który został naprawiony.

Wniosek

Jeśli uszkodzenie przez wodę jest poważne, bardziej opłacalna może być całkowita wymiana uszkodzonych części na nową płytę wiórową. Jeśli stanie się to zbyt wygodne, wezwij ekspertów! Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy Ci wystarczająco dużo informacji na temat naprawy uszkodzonej przez wodę płyty pilśniowej.