Jak naprawić uszkodzoną przez wodę klawiaturę za pomocą 4 prostych kroków DIY?

W pewnym momencie, pracując na komputerze, będziesz chciał wiedzieć, jak naprawić uszkodzoną przez wodę klawiaturę w przypadku przypadkowego zalania. Nie, nie powinieneś wkładać go do ryżu, ale możesz go zdemontować, aby rozwiązać problem.

Przeprowadzimy Cię przez to.

Jak naprawić uszkodzoną przez wodę klawiaturę za pomocą 4 prostych kroków DIY?

Co należy zrobić, gdy zdemontujesz klawiaturę?

Jak wspomniano wcześniej, nie trzeba dodawać, że nie powinno się go dodawać do ryżu. To niestety utrwalony mit dotyczący mokrej elektroniki.

Ryż może wchłonąć trochę wilgoci, ale w większości nic nie robi. Nie zadba nawet o inne minerały w rozlanym płynie, z którymi masz do czynienia.

Dodatkowo pojawi się nowy problem: wyrzucanie ziaren ryżu z klawiatury lub innej elektroniki. Wyjęcie tych ziaren może spowodować dalsze uszkodzenia.

Więc teraz, gdy obaliliśmy ten mit, porozmawiajmy o tym, co powinieneś zrobić.

Krok 1. Wyłącz to

Po pierwsze, musisz odłączyć go od źródła zasilania. Wyciągnij przewód, wyjmij baterie, jeśli jest bezprzewodowy, lub jeśli jest na laptopie, natychmiast go wyłącz.

Odłączenie klawiatury od źródła zasilania to sposób, aby zapobiec jej dalszemu uszkodzeniu lub smażeniu obwodów.

Krok 2. Rozbierz to

Będziesz musiał być bardzo ostrożny i drobiazgowy podczas wykonywania tego procesu.

W zależności od typu klawiatury może być potrzebny śrubokręt do wyjęcia maleńkich śrubek. Możesz potrzebować zestawu do naprawy laptopa i kilku samouczków dla konkretnego modelu, jeśli jest to laptop.

Następnie wyjmij górną warstwę.

Może mieć jedną lub dwie membrany pod spodem. Niemniej jednak usuń również te warstwy.

W niektórych przypadkach może być również konieczne wyjęcie poszczególnych kluczy. Zapisz zdjęcie klawiatury, aby później mieć wskazówki, gdzie znajdują się klawisze.

Z drugiej strony możesz mieć klawiaturę z diodami LED lub dodatkowymi funkcjami. Te funkcje będą wymagały więcej czasu, aby je rozebrać.

Po zakończeniu demontażu klawiatury możesz popracować nad usuwaniem wilgoci.

Krok 3. Wytrzyj części

To powinno być dość oczywiste. Nie jest oczywiste, czego należy używać do wycierania części.

Unikaj używania ręczników papierowych lub chusteczek higienicznych. Te elementy mogą powodować zwiększenie ilości kurzu lub zanieczyszczeń na klawiaturze i spowodować inny problem.

Nie wspominając już o tym, że papierowy ręcznik lub chusteczka może szybko się rozpaść, a ty w końcu wybierzesz małe zwinięte kawałki.

Użyj czystej, suchej, niestrzępiącej się szmatki. Wycieranie części tą szmatką może zapobiec dalszemu wpływowi kurzu i zanieczyszczeń na klawiaturę.

Jeśli przypadkowo rozlejesz lepki płyn, taki jak napoje bezalkoholowe lub sok, lepiej oderwij waciki nasączone alkoholem, aby poradzić sobie z lepkością.

Krok 4. Pozostaw do wyschnięcia i ponownie zmontuj

Po całkowitym wyczyszczeniu części klawiatury można je ponownie złożyć.

Jednak, aby upewnić się, że jest całkowicie suchy, możesz zostawić części na około 12 do 24 godzin. Wszelka wilgoć, której brakuje, wyparuje przed ponownym złożeniem.

Masz to! W tym momencie klawiatura powinna być całkowicie sucha.

Co więcej, jeśli możesz potrzebować pomocy z inną elektroniką uszkodzoną przez wodę, nie martw się. Oto pomocny przewodnik, jak czyścić elektronikę uszkodzoną przez wodę.

Należy pamiętać, że nawet jeśli pozbędziesz się całej wilgoci z klawiatury, może się to nie skończyć. Porozmawiajmy o następstwach.

Co, jeśli twoja klawiatura jest całkowicie usmażona?

Nawet po przejściu przez proces demontażu klawiatury musisz sprawdzić, czy nadal działa. Istnieje szansa, że ​​uszkodzenie klawiatury przekroczyło punkt bez powrotu.

W takim przypadku musisz skontaktować się z producentem, aby sprawdzić, czy może przywrócić normalną klawiaturę.

Jeśli uszkodzenie rzeczywiście uzasadnia zakup nowej klawiatury, spróbuj uzyskać klawiaturę wodoodporną IP32.

Powinieneś wiedzieć o tym typie klawiatury, ponieważ stopień ochrony IP32 oznacza, że ​​klawiatura spełnia standardy branżowe dotyczące odporności na wodę i kurz.

IP oznacza międzynarodowy stopień ochrony, a liczba informuje, jak chronione są części wewnętrzne przed kurzem, wodą lub innymi rzeczami, które mogą mieć wpływ na klawiaturę.

Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed kurzem, druga cyfra oznacza ochronę przed wodą. Każda osoba techniczna może chcieć sprawdzić oceny ochrony przed wnikaniem.

Mimo to, nawet z nową klawiaturą, będziesz chciał podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę. Oto przydatny artykuł o tym, jak chronić elektronikę przed uszkodzeniem przez wodę, aby dać Ci pomysł.

Wniosek

Cóż, teraz wszystko gotowe. Uszkodzenie klawiatury lub innej elektroniki przez wodę może być koszmarem.

Na szczęście dzięki tym wskazówkom i sztuczkom masz ogólne pojęcie o tym, jak naprawić uszkodzoną przez wodę klawiaturę. W końcu mogą zdarzyć się sytuacje lub okoliczności, w których może nastąpić przypadkowe rozlanie.

Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas korzystania z komputera, aby uniknąć wpadek związanych z płynami. Warto również wspomnieć, że na wszelki wypadek warto mieć pod ręką narzędzia i suchą szmatkę.