Jak łatwo usunąć pleśnię z fugi: 4 najlepsze materiały

Oczyść okolicę octem i wybielaczem. Ten proces jest najlepszym sposobem na usunięcie pleśni z fugi.

Ludzie uwielbiają używać płytek, ponieważ są piękne i dobrze współpracują z wilgocią. Płytki mają szczególne zastosowanie w łazienkach i kuchniach.

Jak łatwo usunąć pleśnię z fugi: 4 najlepsze materiały

To właśnie te obszary są najbardziej wilgotne w domu, więc mogą być podatne na pleśń i pleśń.

Płytki są wodoodporne, ale bardziej podatna jest fuga między płytkami. Wilgoć może tu utknąć i nie być w stanie dobrze odparować.

Mogą się tutaj tworzyć nieznośne plagi, które mogą zaszkodzić zdrowiu, jeśli nie zajmiesz się tym problemem.

Co to jest pleśń?

Jeśli kiedykolwiek widziałeś białą, pudrową warstwę na twojej fudze, to prawdopodobnie jest to pleśń. Ten grzyb jest pleśnią we wczesnym stadium, która ma zarodniki, które mogą rosnąć na różnych powierzchniach.

Pleśń nie wnika w powierzchnie, na których rośnie, dzięki czemu jest mniej destrukcyjna niż pleśń. Ten grzyb jest również łatwiejszy do czyszczenia, ponieważ znajduje się tylko na górze zaprawy.

Pleśń nie pozostawi trwałych uszkodzeń w twoim domu, ale nadal lepiej jest usunąć tego grzyba, gdy go zauważysz. Swoim zapachem może zniszczyć atmosferę w Twoim domu lub spowodować problemy z oddychaniem u Twoich bliskich.

Co powoduje pleśń na zaprawie?

Właściciele domów zwykle instalują fugi w swoich kuchniach i łazienkach, a obszary te są narażone na stałą wilgoć.

Fuga jest porowata, więc woda nie będzie dobrze odparowywać z tej powierzchni. Wgniata się również do wewnątrz, dzięki czemu obszar pozostaje wilgotny.

Gdy zarodniki pleśni osiedlą się w tych wilgotnych obszarach, mogą wyrosnąć na kolonię.

Pleśń może być również początkiem poważniejszego problemu z płytkami spowodowanego uszkodzeniem przez wodę. Po prostu zastanów się, jak wyglądają płytki uszkodzone przez wodę.

Które środki czyszczące mogą zabić pleśń?

Kiedy zauważysz te białe plamy, musisz je usunąć. Na szczęście kilka popularnych środków czyszczących może szybko zabić pleśń.

1. Ocet

Ocet jest doskonałym naturalnym środkiem czyszczącym i nie pozostawia przebarwień na fudze.

2. Wybielacz chlorowy

Ten środek czyszczący może usunąć uporczywą pleśń, ale nie używaj go na kolorowej fudze, ponieważ może wyblaknąć.

3. Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru to ekologiczny i łagodny środek czyszczący. Zabija pleśń bez niszczenia fugi.

4. Soda oczyszczona

Ten proszek to kolejny słynny DIY. środek czyszczący. Jest to środek liftingujący, dzięki czemu pleśń szybko zejdzie.

Aby soda działała dobrze, musisz zrobić z niej pastę. Połącz go z wodą lub nadtlenkiem wodoru, aby uzyskać doskonałe wrażenia podczas czyszczenia.

Usuwanie pleśni z fugi

Po znalezieniu formy i posiadaniu środków czyszczących nadszedł czas, aby rozpocząć czyszczenie.

Pamiętaj, aby używać sprzętu ochronnego, takiego jak okulary, rękawiczki i maska. Zarodniki zwykle latają wokół podczas sprzątania i możesz je wdychać.

Krok 1. Przygotuj roztwór czyszczący

W tym poradniku dowiesz się, jak czyścić fugi wybielaczem i octem. Musisz połączyć wodę i wybielacz w stosunku 3:1.

Pozostaw roztwór w wiadrze i wlej trochę do butelki ze spryskiwaczem, aby aplikacja była prostsza.

Krok 2. Spryskaj fugę pleśnią

Spryskaj grubą warstwę roztworu wybielacza i pozostaw na 15 minut na zaprawie.

Krok 3. Rozpocznij szorowanie

Szoruj fugę ściereczką z mikrofibry i staraj się dotrzeć do problematycznych miejsc. Jeśli szczelina jest zbyt mała, możesz użyć szczoteczki do zębów do czyszczenia.

Spróbuj sprawdzić, czy w Twojej fudze nie ma żadnych narożników lub pęknięć. Daj sobie wystarczająco dużo czasu na dokładne wyszorowanie i usunięcie całej pleśni.

Krok 4. Opłucz i nałóż ocet

Użyj słuchawki prysznicowej, aby spłukać roztwór wybielacza, a następnie nałóż trochę białego octu za pomocą papierowego ręcznika. Ocet usunie utrzymujące się plamy wodne, a także zapobiegnie rozwojowi zarodników pleśni w przyszłości.

Jak zapobiegać rozwojowi pleśni

Po usunięciu pleśni musisz upewnić się, że nie wróci. Spróbuj sprawdzić, czy inne części domu nie zostały zanieczyszczone, takie jak zasłony prysznicowe.

Jeśli znajdziesz pleśń, oto przewodnik, jak usunąć pleśń z zasłon prysznicowych. Oto inne sposoby na ochronę domu przed pleśnią

1. Mieć odpowiednią wentylację

Możesz zainstalować wentylatory wyciągowe w swojej kuchni i łazience. Uruchom te wentylatory na 20 minut każdego dnia, aby uniknąć gromadzenia się wilgoci.

2. Wytrzyj mokre obszary po ich użyciu

Po użyciu osusz prysznic lub wannę. Możesz użyć ręcznika lub myjki.

3. Regularnie czyścić

Rutynowe czyszczenie może zapobiec rozwojowi zarodników pleśni, które się osadzają. Ułatwi również usuwanie pleśni; wszystko, czego potrzebujesz, to woda, aby go zmyć.

Wniosek

Pleśń może być irytującym miejscem dla każdego domu. Wczesne usunięcie go przyspieszy proces i nie będzie potrzebować zbyt wielu materiałów.

Możesz utrzymać dom w czystości, gdy wiesz, jak usunąć pleśń z fugi. Twoja łazienka i kuchnia będą wyglądać pięknie i zapewnisz bezpieczeństwo swoim bliskim.

Nie zapomnij o odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji!