Jak łatwo pozbyć się zapachu pleśni z kanapy: 2 podstawowe sposoby?

Jako ulubiona część wypoczynkowa w domu, kanapa napotyka duży ruch, w tym grzyby. Dowiedz się, jak pozbyć się zapachu pleśni z kanapy, abyś mógł nadal cieszyć się swoją wolną od smrodu kanapą.

Kanapa domowa jest magnesem przyciągającym różne zapachy, niezależnie od rodzaju tapicerki. Wszystko od zapachu twojego psa po zapach przekąsek, które chrupasz.

Jak łatwo pozbyć się zapachu pleśni z kanapy: 2 podstawowe sposoby?

2 sposoby na pozbycie się zapachu pleśni na kanapie

Kanapa, która była przez jakiś czas przechowywana lub zamoczona, jest podatna na rozwój pleśni. Pleśń pachnie stęchlizną i zdecydowanie nie jest to rodzaj zapachu, który pozwoli ci wygodnie usiąść na kanapie.

Metoda nr 1. Korzystanie z dezodorantów na bazie wody

Krok 1. Zobacz etykietę opieki

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to sprawdzić, z czego wykonana jest Twoja kanapa. Określi, jaki rodzaj czyszczenia ma zastosowanie.

Zazwyczaj tag będzie pokazywał W (czyszczenie na mokro/woda), S (czyszczenie na sucho rozpuszczalnikiem), SW (czyszczenie rozpuszczalnikiem i/lub na mokro) lub X (odkurzanie lub czyszczenie profesjonalne). Zwróć uwagę na etykietę, aby uniknąć uszkodzenia kanapy podczas sprzątania.

Krok 2. Wyczyść zdejmowane osłony

Jeśli metka pielęgnacyjna pokazuje W lub SW, wrzuć zdejmowane osłony do pralki. Jeśli tak nie jest, możesz po prostu użyć odkurzacza, aby je wyczyścić.

Krok 3. Wyczyść plamy parą

Jeśli metka mówi, że możesz wyczyścić kanapę wodą, możesz użyć pary do czyszczenia. Ustaw żelazko w trybie pary i przejedź nim po poplamionych miejscach na kanapie.

Krok 4. Wymieszaj biały ocet z dezodorantem

Kupowanie dezodorantów w sklepach na pewno nie jest złym pomysłem. Jednak dobrze i wygodnie będzie również zrobić własne.

Rozwiązanie będzie zależeć od rodzaju tapicerki, z której wykonana jest Twoja kanapa. Niezależnie od materiału przygotuj butelkę z rozpylaczem i biały ocet.

  • W przypadku tkaniny wymieszaj 1 szklankę wody, ½ szklanki spirytusu i 1/2 szklanki białego octu.
  • W przypadku skóry wymieszaj ¼ szklanki białego octu i ½ szklanki oliwy z oliwek.
  • W przypadku materiałów syntetycznych wymieszaj 1 szklankę wody, ½ szklanki białego octu i odrobinę mydła do naczyń.

Jeśli chcesz, możesz dodać kilka kropli olejku lawendowego lub soku z cytryny do wszystkich roztworów, aby uzyskać świeży zapach. Dobrze wstrząśnij butelką, a Twój dezodorant DIY jest gotowy do użycia!

Krok 5. Pozwól na dobry przepływ powietrza

Chociaż nie używasz toksycznych chemikaliów, zapach roztworu może nadal być przytłaczający, jeśli jest używany w zamkniętym pomieszczeniu. Aby tego uniknąć, otwieraj okna i drzwi, aby świeże powietrze przepływało przez cały dom.

Krok 6. Spryskaj kanapę dezodorantem

Aby uniknąć przemoczenia tapicerki, podczas spryskiwania trzymaj butelkę w odległości około 1 stopy. Skoncentruj się na obszarach o nieprzyjemnym zapachu lub jeśli nie możesz określić, spryskaj całą kanapę.

Krok 7. Wytrzyj kanapę

Wytrzeć kanapę miękką i suchą, chłonną ściereczką. Użyj delikatnych ruchów, aby wchłonąć płyn, który jeszcze nie wyschł lub nie został wchłonięty.

Krok 8. Wysusz kanapę

Aby mieć pewność, że na Twojej kanapie nie odrośnie pleśń ani pleśń, dokładnie ją wysusz. Możesz pozostawić go do wyschnięcia na słońcu lub skierować na niego wentylator.

Metoda nr 2. Bezwodna dezodoryzacja

Krok 1. Szybko osusz płyn

Jeśli śmierdzący płyn zmoczył twoją kanapę, chciałbyś go szybko osuszyć papierowym ręcznikiem. Dzięki temu płyn szybciej wchłonie się w kanapę.

Krok 2. Odkurz poduszki i poduszki

Użyj ręcznego odkurzacza do czyszczenia poduszek i poduszek na kanapie. Pamiętaj, aby odkurzyć obie strony zdejmowanych poduszek.

Krok 3. Wyczyść całą kanapę odkurzaczem

Możesz użyć odkurzacza ręcznego lub szczoteczki do zwykłego odkurzacza. Upewnij się, że wyczyściłeś każdy zakamarek i zakamarek, aby pozbyć się kurzu lub brudu, który może się gromadzić.

Krok 4. Użyj sody oczyszczonej na plamach

Posyp sodą oczyszczoną plamy na kanapie i pozostaw na co najmniej godzinę. Soda oczyszczona ma moc rozpuszczania plam i pozbycia się śmierdzącego zapachu.

Krok 5. Użyj środka do czyszczenia na sucho

Jeśli powyższe techniki w ogóle nie zadziałały, spróbuj użyć środka do czyszczenia na sucho.

Aby uzyskać więcej wskazówek na temat czyszczenia kanapy, spróbuj przeczytać ten artykuł o usuwaniu plam pleśni z poduszek zewnętrznych. Jeśli chcesz uzyskać ogólne instrukcje dotyczące czyszczenia mebli, możesz zapoznać się z tym artykułem o tym, jak usunąć zapach pleśni z mebli.

Wniosek

Nienawidzimy tego mówić, ale jeśli wypróbowałeś podane przez nas wskazówki, a Twoja kanapa nadal pachnie stęchlizną, będziesz musiał się jej pozbyć. Wszelkie śmierdzące meble mogą być zarośnięte.

Ponieważ nauczyłeś się, jak pozbyć się pleśni z kanapy, a nawet dostałeś kilka dodatkowych wskazówek, z pewnością spodoba ci się świeżo pachnąca strefa wypoczynkowa.