Jak czyścić zardzewiały piec na drewno? 3 proste kroki, aby dokładnie wyczyścić piec na drewno!

Jak czyścić zardzewiały piec na drewno? Do tej pory piece na drewno dostarczały ludziom ciepło od wieków. Ludzie nadal ich używają. Nie tylko dlatego, że ładnie wygląda i pasuje na zimową pogodę, ponieważ może ogrzać całe gospodarstwo domowe, zapewniając komfort wielu osobom.

Piece na drewno mają żywotność od 1 do 20 lat.

Jak czyścić zardzewiały piec na drewno? 3 proste kroki

Jednak na piecu może tworzyć się rdza, która może pogorszyć jego jakość i nas. Dlatego musisz go konserwować, regularnie go czyszcząc. Jak wszyscy wiemy, rdza tworzy się z biegiem czasu z powodu reakcji utleniania, która ma miejsce, gdy żelazo bezpośrednio styka się z wodą lub tlenem, co następnie przekształca się w to, co nazywamy rdzą. Istnieje wiele rozwiązań, które eliminują powstawanie rdzy w Twoich urządzeniach, zwłaszcza jeśli jest to stal.

Tak więc, bez dalszych ceregieli, kontynuujmy wyjaśnianie, jak lub co możemy zrobić, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i powodowaniu większej ilości rdzy. Przeczytaj ten artykuł do samego końca, a możesz uzyskać kilka podstawowych wskazówek i kroków, które mogą znaleźć zastosowanie w Twoim problemie. Możesz również zapoznać się z ważnymi terminami w tym zakresie.

Jak czyścić zardzewiały piec na drewno; 3 proste kroki, aby dokładnie wyczyścić piec na drewno

Przed czyszczeniem powinieneś uważać na to, co robisz, w przeciwnym razie rozwiązania będą bezużyteczne, jeśli nie masz solidnego przewodnika, jak to zrobić. Mamy nadzieję, że dzięki nim będziemy mogli pomóc Ci w wyczyszczeniu Twojego pieca:

Krok 1. Czyszczenie wnętrza pieca na drewno

Podczas czyszczenia wnętrza może być trochę bałaganu, ponieważ w urządzeniu mógł pozostać nadmiar popiołów z ostatniego użycia. Aby więc tego uniknąć, a także jako środek ochronny, umieść gazetę w pobliżu pieca, aby znacznie ułatwić sprzątanie, gdy popiół spadnie na podłogę. Teraz będziesz chciał zgarnąć cały popiół z wnętrza i powoli wyrzucić go do kosza na śmieci. Nie obawiaj się rozsypania, ponieważ pod spodem znajduje się gazeta, aby ratować spadający popiół.

Nie zapomnij również otworzyć przepustnicy powietrza, aby popiół, który utknąłeś, wpadł do paleniska.

Kiedy to robisz, pamiętaj, aby zachować ostrożność i upewnić się, że cały ogień zgasł, zanim zgarniesz popiół. Jeśli coś jeszcze zostało, poczekaj, aż ostygnie, zanim zdecydujesz się przejść przez wnętrze pieca na drewno. W ten sposób możemy zapobiec wypadkom.

Będziesz także chciał pozbyć się popiołu po wrzuceniu go do kosza na śmieci. Ponownie jednak nie ma potrzeby się spieszyć z ich rzucaniem. Dla przypomnienia, powinny one być przechowywane co najmniej 48 godzin w pojemniku, aby uniknąć pożaru, ponieważ żywe węgle mogły tam nadal leżeć lub mieszać.

Krok 2. Czyszczenie zewnętrznej części pieca na drewno

Teraz, gdy wszystkie wnętrza pieca zostały już wyczyszczone, musimy przejść na jego zewnętrzną stronę. Ta część wymaga największego czyszczenia, ponieważ rdza powstaje w wyniku tego, jak wygląda środowisko na zewnątrz. Na początek weź ze sobą wełnę stalową lub szczotkę drucianą. W ten sposób możesz usunąć część brudu.

W zależności od wieku pieca i brudu wbudowanego w powierzchnię, szorowanie może zająć trochę czasu, ponieważ może być mocno zabrudzone i zardzewiałe. Skoncentruj się na górze, a głównie na obszarach powierzchni, na których rdza jest widoczna dla oczu.

Po całym czyszczeniu będziesz chciał wytrzeć zewnętrzną powierzchnię, ponieważ może to wpłynąć na wygląd i jakość Twojego pieca na drewno. Wiemy, że nie chcesz, aby tak się stało. W związku z tym nałożenie papieru ściernego powinno być następną rzeczą, którą musisz zrobić. Wygładź wszystkie miejsca, usuwając resztki rdzy, a także zewnętrzną stronę.

Na koniec wytrzyj piec miksturą do czyszczenia octu, w której ocet i woda mieszają się, aby utworzyć roztwór, aby pozbyć się rdzy. Rozpyl roztwór na całym piecu mieszanką i wytrzyj ściereczką. Pozostaw do wyschnięcia do późniejszego użycia.

Krok 3. Czyszczenie szklanych drzwiczek i komina pieca

W tym celu wystarczy roztwór do czyszczenia szkła. Możesz je kupić w lokalnych sklepach lub samodzielnie. Tak czy inaczej, oba będą nadal działać tak długo, jak będą działać. Teraz, aby to zrobić, rozpyl roztwór na czystą szmatkę i zacznij wycierać szmatkę w jednym kierunku, aby uniknąć smug lub powtórzeń.

Na koniec wyczyść pokrywę komina specjalnie do tego stworzoną szczotką. Możesz go kupić w dowolnym sklepie z narzędziami w Twojej okolicy. Następnie spryskaj go roztworem i spróbuj ponownie wyczyścić wnętrze czystą szmatką.

Jak wspomnieliśmy powyżej, oczekiwana żywotność pieców na drewno to 10-20 lat, ale jeśli o to zadbasz, jesteśmy pewni, że i tak zapewni Ci ciepło jeszcze o 20 lat! Pamiętaj, że rdza i brud mogą pogorszyć jakość produktu, jeśli nie będziesz o nie zadbany. Więc upewnij się, że postępujesz zgodnie z naszymi krokami! Z drugiej strony chciałbyś przeczytać powody, dla których lodówka zamraża jedzenie. Jest więcej interesujących faktów, o których nigdy nie wiedziałeś!

To okładka!

Teraz masz pomysł, jak wyczyścić zardzewiały piec na drewno. Należy o tym pamiętać, ale jednocześnie zawsze możesz wrócić do tego artykułu, sprawdzić je i wykorzystać jako przewodnik. Rdza może być trudna do pozbycia się, ale dzięki tym krokom nie będziesz się już martwić.