Co to jest piec Franklin? Niesamowite fakty, które powinieneś wiedzieć!

Nie masz pojęcia, co to jest piec Franklin? Kominek Franklin to niezależny kominek żeliwny i drewniany, który jest otwarty z przodu i jest podtrzymywany przez pęcherze z tyłu.

Został nazwany na cześć Benjamina Franklina, któremu przypisano go w 1742 roku, chociaż niektórzy historycy uważają, że powstał już wcześniej. Franklin z pewnością ulepszył metalurgię żeliwa, aby po zapaleniu pieca nie pękał.

Co to jest piec Franklin? Niesamowite fakty

Piec Franklin, czasami znany jako kominek w Pensylwanii, oferował większe ciepło i bezpieczeństwo niż konwencjonalny kominek. Dzięki temu możesz korzystać z tego pieca wyjątkowo bezpiecznie. Jest używany w atrakcyjnych domach na pograniczu, farmach i budynkach miejskich od ponad 200 lat w Stanach Zjednoczonych.

Co to jest kuchenka Franklin

Więc już wiesz, co to jest piec Franklin. Czas uzyskać głębsze szczegóły dotyczące tego pieca. Cóż, oryginalny projekt Franklina wymagał, aby komin był otwarty na podłodze pieca (pod kocami), co jest kiepskim pomysłem, ponieważ oznaczało to, że spaliny cieplne musiały spłynąć w dół, zanim można było podnieść komin.

Inni szybko poprawili projekt, a sam Franklin zbudował znacznie lepszą wersję z większym oddymianiem i zużyciem węgla, być może w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Jednak w porównaniu ze współczesnymi piecami opalanymi drewnem i peletami, stare piece Franklin nie są najlepszą opcją pod względem wydajności, czystego spalania czy bezpieczeństwa.

Jednak nadal są znacznie lepsze niż ogromny kominowy inglenook, który jedynie pochłania i rozprowadza ciepło z pomieszczenia. W każdym razie możesz dowiedzieć się, jak wygląda kominek inglenook. Cóż, niektóre nowoczesne Franklins mają otwierane szklane drzwi, które zapewniają natychmiastowe ciepło i piękno otwartego ognia lub korzyści płynące z wysokowydajnego, wolno palącego się palnika.

Jak to się stało?

Twórczość Jean Desaguliers i Franza Kesslera zainspirowała Franklina. Niestrudzenie pracował nad stworzeniem kominka, który będzie palił się dłużej i ogrzewał przy użyciu mniejszej liczby drewnianych paneli. Jego celem było zminimalizowanie ryzyka pożaru domu i otwartego ognia w mieszkaniu. Odwrócony syfon Kesslera skłonił go do skuteczniejszego wydobywania gazów spalinowych. Komin Franklina został zbudowany tak, aby zebrać jak najwięcej ciepła z jego oparów i usunąć pozostałości.

Piec Franklina został zbudowany z żeliwa w celu zastąpienia innych elementów muru. Badania Desaguliera pokazują, że żeliwo wytwarza cieplejsze ciepło niż konwencjonalne otwarte płomienie. Ponadto Franklin odkrył, że metal może dostarczać do domu lepsze, bardziej stałe i cichsze ciepło.

Oryginalny piec na drewno Franklin został ozdobiony paleniskiem na podstawie kominka, co stwarzało wiele praktycznych trudności. Ponadto nie było to spowodowane wzrostem zadymienia, co powodowało trudności. Mimo tych niedociągnięć piec był jeszcze bezpieczniejszy niż staromodne kominki z tamtych czasów.

Kominek Franklin przynosi korzyści ludziom w całym kraju, ponieważ zwiększa bezpieczeństwo kominka i uratował wiele istnień ludzkich. Inni ludzie nieustannie ulepszali koncepcję kominka Franklina, a postęp techniczny doprowadził do powstania współczesnych kominków. Nowoczesne piece są bardzo wydajne i mają na celu zapewnienie konsumentom możliwie największego doświadczenia technologicznego, ale Franklin nigdy nie został opatentowany w celu poprawy jego konstrukcji i wydajności.

David Rittenhouse dokonał najważniejszych modyfikacji w 1780 roku, kiedy wykorzystano przewód kominowy w kształcie litery L do palenia ognia za pomocą pieca, co znacznie zwiększyło popularność kominka.

Instalacja pieca Franklin

Aby uzyskać porady dotyczące odpowiedniej odległości między piecem a ścianami, zapoznaj się z lokalnymi przepisami budowlanymi. Piec musi być ustawiony na wężownicy ognioodpornej. Sprawdź odległość między urządzeniem, sufitem i ścianami.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi mocowania nóg, jeśli kupiłeś nowy piec. Ustaw adapter kominkowy przed piecem. Kominek jest umieszczony na górze lub z tyłu pieca, aby umożliwić przepływ przez niego gazu. Wykładzinę ognioodporną ułożyć i przymocować u podstawy nasadki kominowej za pomocą wkrętów.

Wewnątrz pieca umieść kratkę i popielniczkę. Filiżanka jest umieszczona pod grillem i posiada otwór na dole, który pozwala wpaść do szafy. Ustaw piec na ognioodpornej platformie i podłącz przepływ do komina swojego domu.

Użycie

Porównując zużycie paliwa z bezpieczeństwem, kominek na drewno Franklin sprawdza się obecnie lepiej niż współczesne kominki na drewno. W większości przypadków miały trzy nogi i składane drzwi wejściowe. Miały być palone przy otwartych drzwiach i były bardzo gorące, wspaniałe, ale wydzielanie ciepła może być niebezpieczne.

Gdy nie jest używany, przednie drzwi służą zasadniczo do zamykania urządzenia, co czyni go bardziej kominkiem niż prawdziwym piecem na drewno. Drewno opałowe jest nieefektywne i bardzo dużo zużywa.

Ponadto, gdy są używane, wytwarzają dużo dymu, a płomienie są trudne do opanowania wewnątrz, co skutkuje częstym odpalaniem i ryzykiem pożaru w Twoim domu. W rezultacie wiele domów zastąpiło te piece bardziej nowoczesnymi, wydajnymi i bezpiecznymi kominkami na drewno. Aby uzyskać więcej takich artykułów, możesz sprawdzić, po jakim czasie drewno zostanie uszkodzone przez wodę.

To okładka!

Generalnie nie radziłbym instalować pieca na drewno Franklin, jeśli chcesz kupić piec na drewno, ponieważ jego instalacja w domu może być niebezpieczna. Z drugiej strony Franklin jest dobrze znany ze swoich wysiłków w czasie swojego życia, aby zmniejszyć niebezpieczeństwo pożarów w domu. W końcu, gdy zapytamy, co to jest piec Franklin, wszystkie kredyty będą mu się należały. Zamiast tego poszukaj nowoczesnego pieca opalanego drewnem, który ma mniej paliwa, mniej dymu i jest bezpieczniejszy w obsłudze. W każdym razie warto wiedzieć, co to jest koc przeciwpożarowy ze względów bezpieczeństwa.