Jak czyścić różową pleśń z zasłony prysznicowej: przewodnik w 5 krokach

Ponieważ zasłony prysznicowe są często narażone na działanie wilgoci, są bardzo podatne na pleśń. Oto jak usunąć różową pleśń z zasłony prysznicowej w zaledwie pięciu krokach.

Mydło wraz z wodą, która gromadzi się w zasłonach prysznicowych, jest dobrym pokarmem dla pleśni. Z biegiem czasu na zasłonie zaczniesz zauważać różowe plamy pleśni.

Jak czyścić różową pleśń z zasłony prysznicowej: przewodnik w 5 krokach

Ta odmiana nazywa się różową mączniakiem. Niezależnie od tego, czy zauważysz ten rodzaj, czy inne formy pleśni, konieczne jest skuteczne oczyszczenie, aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.

Co to jest różowa pleśń?

„Różowa pleśń” lub „różowa pleśń” w rzeczywistości wcale nie jest rodzajem pleśni. Jest to gram-ujemna bakteria o nazwie Serratia marcescens, która uzyskuje swój kolor z produkowanego przez nią pigmentu (prodigiozyny).

Chociaż zwykle określana jako pleśń lub pleśń, ta różowa plama w łazience i zasłonach prysznicowych jest w rzeczywistości rodzajem bakterii.

Różowa pleśń na ogół wydaje się śliska i nie zawsze wygląda specjalnie różowo w przeciwieństwie do swojej nazwy. Może występować w schemacie kolorów od łososiowego do pomarańczowego, a nawet krwistoczerwonego, w zależności od warunków środowiskowych, w jakich rośnie.

Bakterie te są powszechnie spotykane w łazienkach, ponieważ rozwijają się w miejscach o wysokim poziomie wilgoci, wysokich temperaturach i osadach mineralnych. Różowa pleśń żywi się osadami mineralnymi pozostawionymi przez używane przez nas mydło oraz tłuszczowymi osadami pochodzącymi z pozostałości środków higieny osobistej.

Czyszczenie różowej pleśni z zasłony prysznicowej

Pozbywanie się różowych plam z zasłon prysznicowych nie zabierze zbyt wiele czasu i energii. W zaledwie pięciu prostych krokach Twoje zasłony prysznicowe znów będą wolne od pleśni.

Krok 1. Umyj zasłonę prysznicową

Zdejmij zasłonę prysznicową z drążka i umieść ją w pralce. Przed uruchomieniem maszyny włóż kilka ręczników razem z zasłoną prysznicową.

Ręczniki zapewnią dodatkową ochronę i zapobiegną marszczeniu się zasłony.

Krok 2. Dodaj sodę oczyszczoną do cyklu prania

Oprócz dodania ½ szklanki detergentu do prania, nasza ½ szklanki sody oczyszczonej do pralki. Dwuwęglan sodu zawarty w sodzie oczyszczonej zabije pleśń i odświeży zasłonę prysznicową.

Krok 3. Włącz maszynę na delikatne ustawienie prania

Uruchom pralkę w delikatnym cyklu. Większość zasłon prysznicowych jest bezpieczna maszynowo, ale mimo to wymagają szczególnej pielęgnacji. Dla pewności sprawdź metki swojej zasłony przed przystąpieniem do prania w pralce.

Krok 4. Dodaj nierozcieńczony biały ocet

Na początku pierwszego cyklu płukania dodaj 1 szklankę białego, destylowanego octu. Kwas octowy składnik octu wejdzie w reakcję z sodą oczyszczoną, której używałeś wcześniej, skuteczniej zabijając pleśń.

Krok 5. Dokładnie wysusz zasłonę prysznicową

Po spłukaniu zdjąć zasłonę prysznicową z pralki i powiesić do wyschnięcia. Bez względu na okoliczności nigdy nie wkładaj zasłony do suszarki.

Jeśli po praniu nadal widzisz widoczne różowe plamy, wypierz ponownie zasłonę prysznicową. Tym razem dodaj ¼ szklanki detergentu i ½ szklanki wybielacza zamiast sody oczyszczonej i octu.

Podobnie jak ocet i soda oczyszczona, wybielacz jest również znany jako skuteczny domowy środek na pleśń i pleśń. Może mieć ostrzejszy zapach, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas jego używania.

Więcej wskazówek i informacji znajdziesz w tym artykule na temat usuwania pleśni z zasłon prysznicowych. Jeśli zaprawa prysznicowa również była zanieczyszczona, możesz spróbować przeczytać ten pomocny przewodnik na temat usuwania pleśni z zaprawy prysznicowej.

Zapobieganie pleśni w zasłonach prysznicowych

Nie ma lepszego sposobu na odniesienie sukcesu w walce z pleśnią niż uniknięcie stworzenia odpowiedniego środowiska do jego wzrostu. Unikaj pryskania zbyt dużą ilością wody na zasłonę prysznicową.

Jeśli nie możesz tego uniknąć, przynajmniej nie pozwól wilgoci zbyt długo pozostawać na zasłonie. Wycieranie jej do sucha za każdym razem może być trudne, ale możesz spróbować otworzyć drzwi i okna łazienki, aby umożliwić przepływ powietrza do środka.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, aby zwalczać pleśń, jest działanie, gdy tylko zauważysz widoczne plamy na zasłonie prysznicowej. Wyczyść go natychmiast, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się różowej pleśni i uchronić się przed większymi kłopotami.

Pomocne będzie również natychmiastowe naprawienie nieszczelności w łazience i w dowolnym miejscu domu, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

Wniosek

Oprócz opanowania rzemiosła samodzielnego usuwania pleśni, konieczne jest wyrobienie nawyku regularnego czyszczenia i inspekcji. Możesz również skorzystać z innych środków zapobiegawczych, takich jak użycie osuszacza.

Radzenie sobie z pleśnią to z pewnością coś, z czym nie chciałbyś mieć do czynienia za drugim razem. Dotyczy to zwłaszcza łazienek, które powinny być „pokojem komfortu”, a nie miejscem do martwienia się o zagrzybienie.

Teraz, kiedy nauczyłaś się, jak usuwać różową pleśń z zasłony prysznicowej, możesz znów cieszyć się odświeżającą kąpielą, której pragniesz po długim, męczącym dniu.