Jak czyścić pleśń z lodówki: właściwa pielęgnacja lodówki w 4 krokach

Czystość to jeden z podstawowych fundamentów dobrego zdrowia, dlatego musisz nauczyć się czyścić pleśnię z lodówki. Chociaż w twoim magazynie może znajdować się mnóstwo niechcianych rzeczy, które mogą czaić się w twoim magazynie, pleśń nie powinna tam pozostawać.

Pleśnie rozkładają organizmy odpowiedzialne za wiele naszych odpadów, w tym żywność. Chociaż jest to naturalne, nie chcesz, aby twoje posiłki psuły się zbyt wcześnie i zbyt szybko. To nie tylko strata pieniędzy, ale naprawdę niefortunne dla twojego apetytu.

Jak czyścić pleśń z lodówki: właściwa pielęgnacja lodówki w 4 krokach

Zakładając, że odkryłeś już trochę pleśni w lodówce, zaczniemy od usuwania i czyszczenia w pierwszej kolejności. Następnie przyjrzymy się, w jaki sposób udało im się tam dotrzeć. Na koniec omówimy kilka sposobów zapobiegania ponownemu zarażeniu lodówki przez pleśń.

Kroki czyszczenia pleśni z lodówki

Pleśnie to jedna z wielu rzeczy, których nie chcesz spożywać. W większości przypadków, zanim zauważysz, że w Twojej lodówce jest pleśń, jest ona już w jedzeniu, które zamierzasz zjeść.

Krok 1. Wyjmij całą zawartość lodówki

Gdy odkryjesz pleśń w swojej lodówce, musisz ją natychmiast posprzątać, aby uniknąć dalszych odpadów i problemów. Pierwszą rzeczą jest wyłączenie lodówki i odłączenie jej od linii zasilającej. W ten sposób będziesz bezpieczny przed wypadkami elektrycznymi, a także oszczędzasz energię.

Po odłączeniu usuń na chwilę wszystkie rzeczy umieszczone w środku. Wyjmij również wyjmowane elementy z lodówki. W ten sposób możesz również dokładnie wyczyścić zakamarki i rogi lodówki.

Krok 2. Umyj formę

Teraz, gdy już wyczyściłeś rzeczy w lodówce z rzeczy znajdujących się w środku, spryskaj uformowane części octem przed praniem. Pomoże to zapobiec możliwemu rozwojowi pleśni w przyszłości w tej części. Po spryskaniu octem czas wypłukać pleśń.

Do mycia zdejmowanych części lodówki wskazane byłoby użycie ciepłej wody wraz z mieszanką mydła i sody oczyszczonej. Zetrzyj formę we wnętrzu za pomocą myjki z mikrofibry. Dokładnie wyszoruj, nie uszkadzając żadnych elementów wnętrza i skup się głównie na miejscach, w których narosła pleśń.

Krok 3. Opłucz i wysusz

Po umyciu uformowanej lodówki następną rzeczą do zrobienia jest jej wypłukanie. Używając myjki i wody, wypłucz mieszaninę mydła z lodówki. Zacznij od najwyższej części i idź w dół do części podłogi lodówki.

Po usunięciu pozostałości mydła użyj suchej szmatki i wytrzyj lodówkę do sucha. Podobnie jak proces płukania — zacznij od sufitu do podłogi.

Zrób to samo również z wymiennymi częściami. Następnie pozostaw na kilka minut, aby upewnić się, że lodówka całkowicie wyschła.

Krok 4. Zakończ

Teraz, gdy lodówka jest sucha i gotowa, zwróć wyjęte części na swoje miejsce. Ten moment może być również czasem na reorganizację i dostosowanie przedziałów lodówki.

Umieść wszystkie rzeczy, które wymagają chłodzenia, które wcześniej wyjęłeś. Wytrzyj zewnętrzną powierzchnię żywności i pojemników na żywność przed umieszczeniem ich w środku. Aby uniknąć rozwoju pleśni, najlepiej umieścić żywność o znacznie wcześniejszym terminie ważności w przedniej części, aby można było ją spożyć przed wygaśnięciem.

Jak pleśnie dostają się do lodówki?

Najbardziej widocznym źródłem pleśni w każdej lodówce byłaby żywność. Gnijące jedzenie to idealne miejsce do rozwoju pleśni. Umieść to gnijące jedzenie w ciemnym pokoju i voila: pleśń zaczyna rosnąć!

Chociaż możesz już wyrzucić gnijące jedzenie, pleśnie, podobnie jak grzyby, mają zarodniki, które mogą rozprzestrzeniać się w powietrzu i poprzez kontakt powierzchniowy. Pleśń może również zacząć rosnąć, jeśli lodówka była przez jakiś czas nieużywana lub odłączona od zasilania. Pamiętaj, że w ciemnych, wilgotnych miejscach rozwija się pleśń, a oto artykuł o podstawowych wskazówkach, jak łatwo usunąć pleśń z uszkodzeń spowodowanych przez wodę.

Kolejna sprawa to problemy mechaniczne, tutaj możesz sprawdzić dlaczego Twoja minilodówka nie marznie. Jeśli kiedykolwiek zdarzy się, że pleśnie będą wracać po naszych wstępnych krokach, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z profesjonalistą i sprawdzić lodówkę.

Jak zapobiegać przedostawaniu się pleśni do lodówki

Zapobieganie przedostawaniu się pleśni do lodówki jest łatwe. Przy odrobinie zarządzania i organizowania pleśni nie może już stanowić problemu. Zacznijmy od uporządkowania jedzenia.

Żywność, która ma długi termin przydatności do spożycia i której termin ważności nie upłynął, można umieszczać w wewnętrznych częściach lodówki, natomiast produkty, które zbliżają się do terminu przydatności do spożycia, należy umieszczać z przodu. Pamiętaj o zjedzeniu lub wyjęciu wszelkich artykułów spożywczych, które zbliżają się do terminu ich przydatności do spożycia, aby uniknąć gnicia w lodówce.

Przećwicz również używanie materiałów do przechowywania, takich jak Tupperware podczas przechowywania żywności. W ten sposób unikniesz bezpośredniego kontaktu żywności z powierzchnią lodówki, a to również pomogłoby zaoszczędzić trochę miejsca. W ten sposób można również użyć folii aluminiowych i innych opakowań do żywności.

Wniosek

To wszystko, co musisz wiedzieć o czyszczeniu pleśni z lodówki. Pleśń jest po prostu wynikiem pozostawienia czegoś bez opieki, więc bardzo pomogłoby Ci zwrócić uwagę na proste rzeczy, takie jak jedzenie w lodówce. Teraz, gdy nauczyłeś się czyścić lodówkę, możesz od czasu do czasu przeprowadzać drobne przeglądy.