Jak czyścić materac Futon. 2 najlepsze metody

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo czyścić materac futon, masz do opanowania dwie metody. W tym artykule nauczysz się technik odświeżania i pielęgnacji materaca futon. Dowiesz się, jak czyścić materac futon na sucho i na mokro!

Podobnie jak w przypadku czyszczenia innych materacy, takich jak pianka z pamięcią, istnieje kilka wskazówek i sztuczek, aby bezpiecznie wyczyścić materac futon. Nie chcesz przypadkowo uszkodzić materiału, ale musisz też zadbać o czystość i higienę materaca. W końcu dobrze utrzymane łóżko będzie działać i służyć dłużej, a także jest bezpieczniejsze dla Twojego ogólnego stanu zdrowia.

Jak czyścić materac Futon. 2 najlepsze metody

Jak czyścić materac Futon w domu

Ogólna konserwacja

Przede wszystkim musisz określić, jaki rodzaj metody czyszczenia jest odpowiedni dla Twojego materaca futon. Jeśli czyścisz materac futon w ramach konserwacji i higieny, proces suszenia jest idealny. Jest to podobne do czyszczenia innych materacy, w którym zaczynasz od odkurzania materaca futon.

Ten krok powinien wyeliminować kurz, łupież, sierść zwierząt i inne alergeny nagromadzone na materacu. Następnie ustaw łóżko na zewnątrz, aby wystawić je na działanie promieni słonecznych. Ciepło zabije pozostałe patogeny, a także wysuszy materac, jeśli wewnątrz znajduje się wilgoć.

Na koniec posyp materac futon odrobiną sody oczyszczonej i pozostaw na godzinę. Odkurz sodę oczyszczoną, a Twoje łóżko powinno być świeższe i czystsze. Soda oczyszczona pomoże w naturalny sposób usunąć wilgoć i zapach.

Usuwanie plam

Drugą techniką utrzymania w czystości materaca futon jest metoda mokra. Możesz to potraktować jako głębokie czyszczenie, które zostanie omówione później. Niemniej jednak nadal możesz pozbyć się rozlanych plam i plam z materaca futon, aby utrzymać go w czystości i zapobiec degradacji materiału.

Aby wyczyścić materac futon na mokro, należy wcześniej usunąć nadmiar wilgoci z powierzchni. Możesz również użyć gąbki do wchłonięcia płynu przed przystąpieniem do usuwania plam. W zależności od tego, co wylało się na materac, możesz użyć odplamiacza, aby zapobiec głębszemu wsiąkaniu płynu.

Pamiętaj, aby nigdy nie szorować ani nie pocierać mocno materaca, ponieważ może to spowodować uszkodzenie materiału. Ponadto użyj odpowiedniej podkładki i pokrowca na materac, aby chronić materac przed wilgocią. Pamiętaj, że materace futon będą trwać dłużej, jeśli nigdy nie zostaną przemoczone.

Jak dokładnie czyścić materac futon?

Teraz, gdy znasz już dwie techniki czyszczenia materaca futon, powinieneś być gotowy do głębokiego czyszczenia. Głębokie czyszczenie naszych łóżek jest niezbędne dla ich długowieczności i ogólnej higieny. Możesz to zrobić zgodnie z zaleceniami producenta lub w zależności od sposobu użytkowania materaca.

Technika na sucho

Zacznij od metody na sucho, polegającej na odkurzaniu materaca i posypaniu go sodą oczyszczoną. Pozwoli to odświeżyć i odświeżyć materac, zanim zaczniesz usuwać plamy i przebarwienia. Następnie użyj mieszanki delikatnego detergentu do prania i ciepłej wody, aby osuszyć dotknięte obszary wilgotną ściereczką.

Technika mokra

Pamiętaj, aby materac nie zwiotczał ani nie moczył głęboko materiału. Możesz także użyć innych odplamiaczy, takich jak ocet lub nadtlenek wodoru, o ile pozwala na to etykieta materaca. Następnie użyj innej szmatki, aby wytrzeć odplamiacz, zanim pozostawisz materac futon do wyschnięcia.

Wysuszyć na powietrzu

Umieść go w miejscu z dobrą wentylacją i dobrą cyrkulacją powietrza na cały dzień. Możesz również użyć suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces i pamiętaj, aby odwrócić materac, aby wysuszyć wszystkie boki. Nigdy nie używaj wilgotnego materaca i zawsze pozwól mu całkowicie wyschnąć.

Czy futony można prać?

Przed czyszczeniem materaca należy sprawdzić na etykiecie instrukcje dotyczące pielęgnacji. Ogólnie rzecz biorąc, materacy futon nie nadają się do prania, a nawet metoda czyszczenia na mokro nie powinna ich nawet moczyć. Używasz tylko roztworu do usuwania plam, ale nie przesycasz materiału.

Dlatego do prania należy używać prześcieradeł i ochraniaczy na materac, ponieważ samego materaca nie można prać. Ryzykujesz uszkodzenie materiału, a niektóre, takie jak bawełna lub wełna, mogą się skurczyć podczas prania. Ponadto zawsze susz materac i napowietrzaj go na zewnątrz w słoneczny dzień, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiernej wilgoci.

Jak dbać o materac futon

Oprócz regularnego wietrzenia materaca futon i czyszczenia metodą suchą, istnieje kilka innych technik, o które można dbać i pomagać mu dłużej. Na początek użyj ochraniacza na materac, aby zapobiec gromadzeniu się płynów i innych zanieczyszczeń na materacu. Chcesz również uniknąć bicia materaca futon.

Niektórzy ludzie mogą bić się w materac futon, jakby puszyli poduszkę. Jednak nie jest to dobra praktyka, ponieważ zachęcasz do rozprzestrzeniania się alergenów i niszczenia materiału. Suszenie materaca na słońcu powinno pomóc w bezpiecznej eliminacji patogenów i alergenów.

To, co możesz zrobić, aby utrzymać strukturę materaca futon, to jego regularne odwracanie i obracanie. Możesz to robić co cztery miesiące, aby materac nie miał grudek. Zużycie i nacisk na materiał będą zawsze równomiernie rozłożone, aby zapobiec przedwczesnemu zwiotczeniu.

Wniosek

Możesz przedłużyć żywotność materaca futon poprzez odpowiednią konserwację. Obejmuje to naukę czyszczenia materaca futon w domu przy użyciu technik na sucho i na mokro. Ten pierwszy odświeża materac za pomocą światła słonecznego, odkurzacza i sody oczyszczonej.

Z drugiej strony technika mokra głęboko czyści materac futon i eliminuje plamy i wycieki. Uważaj tylko, aby nie przesycać ani nie moczyć materaca futon.