Jak czyścić dywanik na zewnątrz za pomocą pleśni: 4 proste kroki DIY

Pleśń i pleśń pojawiają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Czy nie byłoby dobrze, gdybyś wiedziała, jak czyścić pleśń pleśń, mając to na uwadze?

Dywany na zewnątrz to zarówno kolektywy, elementy stylizacji, jak i przedmioty celowe, z których posiadania jest dumny prawie każdy właściciel domu. Jeśli jesteś nowy lub doświadczony w opiece nad majątkiem, zgodzisz się, że wybór i utrzymanie takich przedmiotów, zwłaszcza sentymentalnych, wymaga sporo uwagi.

Jak czyścić dywanik na zewnątrz za pomocą pleśni: 4 proste kroki DIY

Te dywany na zewnątrz są wykonane inaczej i dlatego zawsze są wyraźnie klasyfikowane od tych wewnętrznych. Tymczasem mogą również mieć podkategorie, w zależności od systemów pogodowych w Twojej okolicy.

Ponieważ są już stworzone do użytku na zewnątrz, te dywany są przez większość czasu hartowane, aby przetrwać nawet ekstremalne warunki pogodowe, takie jak śnieg i burze.

Zrób to sam, aby usunąć pleśń z dywanu na zewnątrz

Chociaż te dywany na zewnątrz są zwykle wystarczająco mocne, aby wytrzymać trudne sytuacje, czas może sprawić, że będą podatne na to, co nastąpi później. Po pewnym użytkowaniu, a nawet w przypadku nowych, niestety niepoprawnie pokrytych, może pojawić się pleśń i pleśń.

W takim przypadku oto kroki, które możesz wykonać, aby samodzielnie je bezpiecznie usunąć:

Krok 1. Najpierw odkurz dywan

Zakładając, że chwyciłeś już maskę i parę rękawiczek dla ochrony, możesz zacząć usuwać pleśń z dywanu na zewnątrz, kładąc go na zewnątrz na betonowym chodniku. Możesz zdecydować się na noszenie kombinezonu i butów, jeśli czyścisz duży dywan, aby odpowiednio chronić się przed pleśnią, która może mieć pewne skutki zdrowotne.

Niezależnie od tego, czy inwazja pleśni jest sucha, czy lekko wilgotna, powinieneś zacząć od przemierzenia obu stron dywanu odkurzaczem, który może odfiltrować pleśń i jest odpowiedni, jeśli jest mokry. Jest to ważne, aby zarodniki nie rozprzestrzeniały się na inne części ani nie przenosiły się na chodnik podczas późniejszego mycia.

Jeśli pracujesz na nawierzchni skalnej, oto jak usunąć pleśń ze skał

Krok 2. Wymieszaj roztwór octu lub wybielacza

W zależności od materiału, z którego wykonany jest twój dywan, możesz wybrać wybielacz lub ocet, aby uzyskać łatwo dostępne rozwiązanie do zwalczania pleśni. Liczy się to, co wybierzesz, to najpierw przetestuj to, niezależnie od tego, czy powoduje to zmianę koloru, czy uszkodzenie włókien.

Większość dywanów na zewnątrz jest wykonana z materiałów syntetycznych, które zapewniają trwałość, więc jeden z dwóch wymienionych powinien działać. W przypadku wybielacza przygotuj 10% roztwór mieszając go z wodą, natomiast w przypadku białego octu należy go maksymalnie skoncentrować.

W obu przypadkach przetestuj reakcję dywanu, upuszczając roztwór na koniec dywanu i obserwując go przez kilka minut.

Krok 3. Zastosuj wybrane rozwiązanie i umyj

Po przetestowaniu roztworu przenieś część na butelkę ze spryskiwaczem, a następnie rozpyl na cały dywan z obu stron. Pozostaw na dywanie na co najmniej 15 minut, aby skutecznie zabić pleśń.

Po upływie tego czasu spłucz dywan pod bieżącą wodą, za pomocą węża lub ręcznie z wiaderkami. Nie pozwól jednak, aby woda przedostała się do roślin lub traw, ponieważ wybielacz może później powodować problemy.

Następnie podnieś wiadro i wymieszaj trochę detergentu lub mydła do dywanów z wystarczającą ilością wody, aby uzyskać roztwór pokrywający cały dywan. Umyj dywan za pomocą szorowania, aby usunąć cały brud i pozostałości z dywanu.

Ponownie, nie pozwól, aby mydło dostało się do twoich roślin i trawnika.

Krok 4. Wypłucz dywan, a następnie wysusz

Kiedy uznasz, że cały brud i resztki pleśni zostały usunięte z dywanu, czas na wypłukanie dywanu. Znowu możesz go spłukać pod bieżącą wodą z węża lub spryskać wiadrami, jeśli go nie masz.

Płucz dywan, aż całe mydło zniknie, a wypływająca z niego woda stanie się wyraźnie czysta. Możesz uruchomić go z mokrym odkurzaczem, aby usunąć większość płynu do płukania.

Po wypłukaniu wysusz jak najwięcej dywanu. Możesz powiesić go na słońcu, aż cała woda wyparuje.

W końcu to nadmiar wody utkwionej w dywanie powoduje pleśń. Oto artykuł, w którym możesz sprawdzić, jak zapobiegać pleśni po wycieku.

Czy należy prać wysokociśnieniowe dywaniki na zewnątrz?

Możesz używać prania wysokociśnieniowego do swoich dywanów, o ile używasz odpowiedniego sprzętu. Pranie mechaniczne lub ciśnieniowe jest bardzo przydatne nie tylko w przypadku grubych dywanów czy dywanów, ale jest również korzystne w przypadku tych na zewnątrz.

Ten rodzaj prania może pomóc w łatwym usunięciu brudu, typowego dla ubrań na zewnątrz. Upewnij się, że najpierw go odkurzysz, aby zarodniki nie latały wszędzie na pleśń.

Jak chronić przed pleśnią dywany na zewnątrz

Jest tylko jedna sztuczka, aby utrzymać pleśń z dala od Twojego dywanu, a mianowicie, aby zawsze był suchy i czysty. Pleśń pochodzi z zarodników lądujących w mokrym lub wilgotnym materiale z wystarczającą ilością jadalnych substancji.

Tak długo, jak trzymasz tych dwoje z dala, twój dywan nie powinien mieć pleśni, ponieważ większość z nich zapobiega temu.

Wniosek

Teraz, gdy już w pełni nauczyłeś się, jak czyścić dywanik na zewnątrz za pomocą pleśni, musisz podjąć działania, aby o niego zadbać. Utrzymywanie ich w czystości i suchości powinno być normalne, aby wytrzymały dłużej.