Do czego służy muślin w szyciu: jak go uszyć?

Jeśli zastanawiasz się, do czego służy muślin do szycia, jest to w zasadzie tkanina testowa przed wykonaniem właściwego projektu. Jednak muślin może być również trwałym materiałem jako podszewka lub samodzielna tkanina w artykułach gospodarstwa domowego, produktach dla dzieci i nie tylko.

Mówiąc o podszewce w szyciu, warto poczytać o praktycznych technikach szycia odzieży. Na przykład, czy już wiesz, czym jest podszycie w szyciu?

Do czego służy muślin w szyciu: jak go uszyć?

Być może będziesz musiał nauczyć się tej techniki podczas szycia muślinu i innych podszewek na projektach.

Co to jest muślin i jak go używać?

Co to jest muślin?

Muślin to rodzaj drobno tkanej tkaniny o różnych zastosowaniach ze względu na jego lekką i oddychającą charakterystykę. Do szycia można użyć muślinu do testowania wzorów przed faktycznym cięciem i szyciem projektu.

Jednak muślin to nie tylko próbna tkanina do szycia. Muślin może być również końcowym materiałem używanym w wielu projektach i produktach:

Zastosowania do muślinu w szyciu

 • Szycie podszewki

Wygodna faktura muślinu sprawia, że ​​jest to fantastyczna podszewka do odzieży, a nawet produktów takich jak torby. Jest również stosunkowo tani dla firm wytwarzających te produkty.

 • Ćwiczenia haftowania i podkłady do aplikacji

Jesteś nowy w haftowaniu? Lekkość muślinu byłaby idealna do ćwiczenia haftu, a nawet jako podkład podczas robienia aplikacji.

Jeśli interesuje Cię haftowanie, ułatw to dzięki najlepszej maszynie do haftowania.

 • Przedmioty gospodarstwa domowego

Tkanina muślinowa nadaje się do wyrobu artykułów gospodarstwa domowego i akcesoriów, takich jak prześcieradła, poszewki na poduszki, obrusy, serwetki i zasłony. Ten materiał nie ściera skóry, a także jest łatwy do szycia, jeśli robisz duże projekty, takie jak wymienione przedmioty.

Muślin ma nawet różne zastosowania domowe, takie jak wytwarzanie sera, herbaty, a nawet bandaży i kąpieli. Możesz używać go jako ściereczki do makijażu lub myjki, ponieważ jest chłonna, ale szybko schnie.

 • Przedmioty dla dzieci

Miękkość muślinu sprawia, że ​​jest popularny wśród artykułów niemowlęcych. Ponadto jest łatwy do prania, więc rodzice mogą zrobić z muślinu pieluchy, serwetki, ścierki do odbijania, a nawet koce, ponieważ jest oddychający.

 • Odzież

Lekkość tkaniny muślinowej byłaby idealna do tworzenia odzieży wewnętrznej i domowej. Istnieją jednak drobno tkane rodzaje muślinu z pięknymi wzorami, które sprawią, że ubrania będą przyciągać wzrok.

Tkaniny te nazywane są muślinami Jamdani, które zostały pierwotnie wykonane w Tanda w stanie Uttar Pradesh.

Czy możesz ustawić linię z muślinem?

Możesz użyć muślinu jako podszewki podczas szycia odzieży, takiej jak odzież codzienna. Jednak przydałby się inny materiał, jeśli zakładasz bardziej formalne ubrania.

Jeśli twoja odzież jest już wykonana z bawełny lub lnu, najlepszą podszewką będzie muślin, zwłaszcza jeśli odzież ma być używana w gorącym klimacie. Muślin jest miękki i przewiewny, więc powinien zapewnić użytkownikowi wygodę.

Możesz również użyć muślinu, aby nadać strukturę stanikom sukienek, które muszą być sztywniejsze, zwłaszcza jeśli są bez ramiączek. Jednak najlepiej jest używać innych tkanin, takich jak jedwab, do podszewki płaszczy i kurtek, aby można je było łatwo zakładać i zdejmować.

Wreszcie, muślin nie jest materiałem rozciągliwym. Dlatego unikaj używania go jako podszewki na odzieży z dzianiny lub odzieży wykonanej z lycry lub spandexu.

Dlaczego linia z muślinem?

 • Tkanina w przystępnej cenie
 • Lekkie i łatwe do szycia z
 • Łatwe do barwienia, prania i suszenia
 • Nie tworzy statycznych
 • Miękkie i oddychające

Ograniczenia podszewki muślinowej

 • Może się skurczyć
 • Zmarszczki szybko
 • Przylega do ubrania i nie ślizga się po ciele
 • Bez rozciągania

Czy trudno uszyć muślin?

Muślin nie jest trudny do uszycia i jest idealny nawet dla początkujących, którzy ćwiczą różne techniki szycia. A ponieważ muślin jest często używany do ćwiczenia wzorów, zastosuj się do poniższych wskazówek, aby upewnić się, że Twój ostateczny projekt będzie wyglądał idealnie:

 • Wybierz rodzaj muślinu o tej samej gramaturze co rzeczywista tkanina, której użyjesz we wzorze
 • Użyj większego naddatku na szew podczas wycinania elementów wzoru na muślinie w przypadku korekt
 • Użyj innego koloru pisaka do tkanin podczas zaznaczania poprawek na muślinie, aby ułatwić identyfikację

Czy powinienem uprać muślin przed szyciem?

Najlepiej prać wstępnie tkaninę muślinową przed szyciem. Użyj zimnej wody i pozostaw do wyschnięcia na powietrzu, aby wstępnie obkurczyć i wyczyścić materiał.

Pranie muślinu zapobiegnie skurczeniu się po skończeniu projektu i usunie brud nagromadzony podczas obróbki tkaniny. Co więcej, pranie muślinu może pomóc zmiękczyć go, aby ułatwić pracę, ponieważ nowy muślin może wydawać się sztywny.

Przeczytaj, jak prać wstępnie materiał do szycia, aby dowiedzieć się więcej.

Jaki rodzaj tkaniny to muślin?

Muślin jest zasadniczo tkaniną bawełnianą, ale ma bardziej otwarty splot niż inne materiały bawełniane. Niektórzy producenci mogą również zawierać wiskozę lub jedwab w swoich muślinowych tkaninach.

Czy len to to samo co muślin?

Len to nie to samo co muślin, ponieważ muślin jest zrobiony z bawełny, a len z lnu. Możesz również znaleźć różne style tkane na len, a muślin zawsze jest prosty.

Wniosek

Czy ten artykuł był pomocny? Właśnie dowiedzieliśmy się, do czego służy muślin w szyciu, gdzie może być materiałem ćwiczebnym przed ostatecznym szyciem.

Muślin może być również tkaniną podczas szycia podkładów, artykułów gospodarstwa domowego, odzieży i artykułów dziecięcych. Zastosowania te pochodzą z muślinu, który jest lekkim i oddychającym materiałem bawełnianym, który jest łatwy do prania, farbowania i suszenia.