Dlaczego moja suszarka pachnie jak pleśń? Trzy najważniejsze powody

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem nowego, czy starego urządzenia, w pewnym momencie zapytałeś: „dlaczego moja suszarka pachnie jak pleśń?” Prosta odpowiedź brzmi: wilgoć.

Chociaż głównym winowajcą jest wilgoć, istnieje wiele sposobów jej gromadzenia się i powodowania zapachu pleśni. W tym artykule wymieniliśmy powody, dla których Twoja suszarka pachnie jak pleśń i jak sobie z nimi radzić.

Dlaczego moja suszarka pachnie jak pleśń? Trzy najważniejsze powody

3 najważniejsze powody, dla których Twoja suszarka pachnie jak pleśń

1. Zbyt długie pozostawianie mokrej odzieży

Podobnie jak w przypadku każdego przedmiotu pozostawionego na mokro i bez opieki przez dłuższy czas, wilgotne ubrania są pożywką dla pleśni. Bez względu na to, czy zostawisz je w pralce, samej suszarce, czy gdziekolwiek w domu, zamoczone w wodzie ubrania przyciągają nie tylko pleśń, ale także owady i inne mikroorganizmy.

Być może jesteś na tyle odpowiedzialny, że nie zostawiasz mokrej odzieży bez opieki. Następnie sprawdź uszczelkę drzwi, czy nie zakleszczyły się drobne przedmioty, np. mokra skarpeta.

Jeśli nie ma zakleszczonych elementów, sprawdź, czy gumowa uszczelka jest źródłem stęchłego zapachu. Jeśli tak, pozostaw pastę z sody oczyszczonej i wody na 30-60 minut na gumie, a następnie wytrzyj do czysta wilgotną szmatką.

2. Gromadzenie się kłaczków

Są dwa miejsca, w których kłaczki mogą gromadzić się w suszarce: ekran kłaczków i otwór wentylacyjny. W obu przypadkach pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu jest usunięcie uwięzionych kłaczków.

W przypadku sitka kłaczków umyj go ciepłą wodą z mydłem, aby usunąć zapach pleśni. Wysuszyć na powietrzu i włożyć z powrotem do suszarki.

W przypadku wylotu powietrza, włókna blokują przepływ powietrza i powodują zapach pleśni i stęchlizny. Pamiętaj, aby co roku czyścić otwór wentylacyjny suszarki, ponieważ brudny otwór wentylacyjny uniemożliwia również prawidłowe suszenie ubrań.

Inną skuteczną sztuczką jest suszenie w suszarce ręczników zwilżonych białym octem. Ta metoda to pewny sposób na zmniejszenie zapachu stęchlizny; po prostu postaraj się, aby później umyć ręczniki.

3. Przeciążenie

Ponownie wracamy do kwestii wilgoci i kłaczków. W miarę zwiększania wsadu prania wydłuża się również czas suszenia, co powoduje powstawanie wilgoci.

Jeśli chodzi o problem z kłaczkami, im więcej pranych i suszonych ubrań, tym więcej kłaczków gromadzi się w systemie suszarki. Tak więc, zamiast wykonywać duży wsad prania, wykonaj kilka partii małych i średnich wsadów.

Jak zapobiegać i usuwać zapach pleśni w suszarce

Zapobieganie

Po każdej operacji wyczyść ekran kłaczków, aby zapobiec gromadzeniu się kłaczków. Użyj węża próżniowego urządzenia, aby usunąć jak najwięcej kłaczków z wnęki, w której znajduje się sitko.

Jak wspomniano, nie przeciążaj. Upewnij się również, że od razu wysuszysz ubrania, które wkładasz do suszarki.

Przeprowadź coroczną inspekcję otworu wentylacyjnego. Niektóre szkodniki, takie jak gryzonie, mogą zostać uwięzione w przewodach i powodować gnijący zapach.

Kolejną wskazówką, aby uniknąć zapachów pleśni, jest użycie mniejszej ilości detergentu (lub najmniejszej zalecanej ilości w opakowaniu detergentu). Dzieje się tak, ponieważ nadmiar detergentu pozostawia osad na ubraniach i powoduje wzrost pleśni i pleśni.

Na koniec należy regularnie czyścić bęben suszarki za pomocą octu w sprayu, aby zapobiec powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Po spryskaniu kwasem powierzchnie wytrzeć, spłukać wodą i wysuszyć na powietrzu.

Usunięcie

W niektórych przypadkach zapach pleśni jest już obecny i z desperacji możemy być zmuszeni do zakupu kolejnej suszarki. Nie martw się, ponieważ istnieje kilka sposobów na wyeliminowanie tego nieprzyjemnego zapachu.

W przypadku suszarki o zapachu stęchlizny należy wyczyścić bęben suszarki, przecierając go miękką szmatką zwilżoną roztworem wybielacza. Roztwór musi zawierać 1 szklankę wybielacza na każdy galon chłodnej wody.

Jeśli z pralki wydobywa się stęchły zapach, spróbuj uprać swoje ubrania pół szklanki sody oczyszczonej lub filiżanką octu. Substancje te pomagają odświeżyć ubrania i zapobiegają gromadzeniu się płynu do zmiękczania tkanin lub innych produktów do suszenia ubrań.

Aby uzyskać dodatkowe wskazówki dotyczące czyszczenia pralki, zapoznaj się z tym artykułem o tym, jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralek. Jeśli chcesz wiedzieć, co powoduje te nieprzyjemne zapachy w Twojej pralce, przeczytaj „dlaczego moja pralka pachnie jak pleśń”.

W przypadku kanałów wentylacyjnych należy sprawdzić i usunąć wszelkie nagromadzone kłaczki. Niektóre jednostki mają otwory wentylacyjne zakryte klapkami, więc upewnij się, że te klapki nie są zablokowane.

W przypadku znacznego nagromadzenia w jakiejkolwiek części suszarki najlepiej skontaktować się z profesjonalnymi usługodawcami. Masz pewność, że wykona swoją pracę i zapobiegniesz dalszemu uszkodzeniu urządzenia.

Wniosek

Teraz znasz już odpowiedź na pytanie „dlaczego moja suszarka pachnie jak pleśń”. Dowiedziałeś się, że wilgoć jest największym wrogiem i jest spowodowana zbyt długim pozostawianiem mokrych ubrań, gromadzeniem się kłaczków i przeciążaniem.

Omówiliśmy również kilka przydatnych wskazówek, jak zapobiec powstawaniu zapachu stęchlizny. Jeśli nieprzyjemny zapach już tam jest, omówiliśmy również różne sposoby jego usunięcia.

Dlatego następnym razem, gdy użyjesz suszarki, pamiętaj o tych rzeczach i baw się dobrze podczas suszenia!