Dlaczego mój samochód pachnie jak pleśń: 2 proste kroki usuwania?

Spryskanie perfumami nie wystarczy, gdy zaczniesz zadawać pytanie „dlaczego mój samochód pachnie jak pleśń?” Powodów może być kilka, ale jedno jest pewne, jeśli pachnie pleśnią, prawdopodobnie wokół samochodu czai się pleśń.

Teren lęgowy pleśni i pleśni

Pleśń i pleśń nie wyrastają znikąd. Musi istnieć potencjalny teren lęgowy, który przyczyni się do ich inwazji.

Dlaczego mój samochód pachnie jak pleśń: 2 proste kroki usuwania?

W tym przypadku kilka możliwych czynników mogło doprowadzić do powstania pleśni.

1. Zapomniane jedzenie

Być może byłeś zbyt zajęty, aby wyczyścić samochód, więc następną rzeczą, o której wiesz, jest pięciodniowe jedzenie leżące w określonej części samochodu. Gdy żywność wysycha, a woda wyparowuje, poziom wilgotności wzrośnie, tworząc w ten sposób idealną pożywkę dla pleśni.

Nie tylko wpływa to na twoją czystość, ale zapach zapomnianego jedzenia może również pozostawać w twoich ubraniach, sprawiając, że te strugi perfum całkowicie się zmarnują.

Nie musisz być wysoce zorganizowaną osobą, aby zapobiec wystąpieniu tego scenariusza. Możesz jednak podjąć małe środki zapobiegawcze, takie jak przydzielanie czasu na codzienne sprzątanie samochodu.

Drobne sprzątanie każdego dnia sprawi, że potencjalna pleśń i pleśń znikną!

2. Rozlane napoje

Rozlane napoje są rzeczywiście jednym z wpadek, którego chcesz uniknąć. Możesz jednak po prostu zakończyć ten niezdarny moment, po prostu osuszając mokry obszar.

Wystarczy chwycić stary i czysty ręcznik lub chusteczkę i delikatnie poklepać miejsce, aby go nie uszkodzić. Możesz również zdecydować się na dmuchawy do włosów lub cokolwiek, co może nieco ułatwić pracę.

Dlatego podczas suszenia uszkodzonej części należy sprawdzić trudno dostępne miejsca, ponieważ rozlane napoje mogą nie tylko wsiąkać w poduszki siedzeń i wyściółkę dywanu. Pamiętaj, aby nie dopuścić do gromadzenia się wilgoci w samochodzie, ponieważ będzie to okazja do rozwoju pleśni.

Jeśli jednak jest dla Ciebie za późno, a pleśń jest już widoczna, wypróbuj porady zawarte w tym artykule, jak wyczyścić pleśń ze skórzanych siedzeń.

3. Zepsute ubrania

Nie biorąc pod uwagę swoich nawyków związanych z ćwiczeniami, przeciętna osoba poci się około 20 uncji dziennie. Wykonywanie forsownych ćwiczeń może dodać 1 litra potu na godzinę.

Jednak tak czy inaczej, ta ilość potu może wsiąknąć w ubranie.

Woda z tych spoconych ubrań wyparuje i spowoduje wzrost poziomu wilgotności, zachęcając w ten sposób do rozwoju pleśni. To samo dotyczy ręcznika używanego po kąpieli w basenie.

4. Wycieki wody

Wycieki wody mogą być spowodowane wieloma czynnikami i ostatecznie prowadzić do uszkodzenia i starzenia się samochodu. Nadwozie lub panele nadwozia, które nie są prawidłowo uszczelnione, mogą przeciekać.

Wiele pojazdów ma stare, poluzowane lub pęknięte uszczelki drzwi lub bagażnika, co jest częstym problemem. Zatkane odpływy szyberdachu to kolejny częsty problem, a pozostawienie otwartego okna lub szyberdachu podczas deszczu może spowodować przemoczenie dywanów i siedzeń.

5. Pogoda

Innym źródłem wody i nowych zarodników pleśni jest deszcz, śnieg i błoto. Jeśli dostanie się na buty, wsiąknie w dywaniki i dywan, z których wyparuje długo.

6. Parownik

Gdy pojazd jest wyposażony w klimatyzację, parownik jest zasadniczo wilgotny, ponieważ wypycha wodę z powietrza. Ta woda zwykle kapie przez rurkę na zewnątrz samochodu.

Zatkana rura odpływowa może spowodować, że ta woda zleje się lub przeleje do pojazdu, mocząc dywany. Jeśli parownik zostanie pozostawiony w trybie recyrkulacji, może nie wyschnąć całkowicie, pozwalając na rozwój pleśni na parowniku iw komorze powietrznej.

Zapachy stęchlizny i pleśni są powodowane przez kolonie grzybów roznoszących rozrodcze zarodniki w powietrzu. Wilgotność względna powyżej 50%, nadmiar wilgoci zapewnia idealne środowisko dla tych mikroorganizmów i jest zwykle źródłem takich zapachów samochodowych.

Dodaj ciepło (pleśń rośnie najlepiej w temperaturze od 77°F do 120°F), a Twój samochód będzie idealnym środowiskiem do rozwoju kolonii pleśni i pleśni. Pleśń rozwija się w materiałach porowatych, takich jak skóra, pianka, filc i papier, podczas gdy pleśń rozwija się na nieporowatych powierzchniach, takich jak winyl i plastik.

Usuwanie pleśni i pleśni

Teraz, gdy już zidentyfikowałeś okoliczności, które prowadzą do pleśni, musisz nauczyć się podstawowych kroków, aby szybko pozbyć się tego stęchłego zapachu.

Krok 1. Usuwanie widocznej pleśni

Zacznij od wyeliminowania wszelkich zauważalnych pleśni i pleśni, a także wszelkich potencjalnych źródeł, takich jak stara żywność lub odzież. Ponieważ pleśń nie może przetrwać powyżej 140 ° F, myjki parowe są doskonałą niechemiczną metodą zabijania widocznej i niewidocznej pleśni.

Mieszanka białego octu i wody jest dobrym substytutem dodatków chemicznych. W ciepłe dni pozostawienie samochodu na zewnątrz z otwartymi oknami pomaga wysuszyć wszystko, a nawet lepiej, jeśli jest lekkie i przewiewne.

Krok 2. Dezodoryzuj

Użyj Wosku Żółwia Power Out! na sztywnych i bezszwowych powierzchniach, takich jak panele drzwi i deski rozdzielcze. Aby usunąć zapach stęchlizny z układu klimatyzacji, spryskaj Odor-X Spray do otworów wentylacyjnych klimatyzacji lub airboxa.

Wosk żółwiowy! jest idealny do powierzchni porowatych, takich jak siedzenia i dywany. Środek do czyszczenia tapicerki wraz z wbudowaną szczoteczką skutecznie usuwa plamy i nieprzyjemne zapachy.

Jeśli pleśń znajduje się na lakierze samochodowym, zapoznaj się z tym artykułem o tym, jak łatwo usunąć pleśń z lakieru samochodowego.

Wniosek

Zadanie sobie pytania „dlaczego mój samochód pachnie jak pleśń” to pierwszy krok w kierunku pozbycia się pleśni. Dlatego podstawowym krokiem jest świadomość zapachu pleśni i ciekawość, jak go rozwiązać, a nie stwarzać kolejnych problemów.