Czym są nacięcia w szyciu: rodzaje i zastosowania

Odpowiedzią na to, czym są nacięcia w szyciu, jest to, że odnoszą się do klinów, które przycinasz na naddatku na szew. Aby lepiej zrozumieć te cięcia, omówimy również ich różne rodzaje.

Ten artykuł zawiera nawet informacje o tym, gdzie umieszczasz nacięcia i jak ich używać. Często można je znaleźć w odzieży, więc ci, którzy chcą szyć ubrania, często muszą wiedzieć, jakie są nacięcia.

Czym są nacięcia w szyciu: rodzaje i zastosowania

Zalecamy przeglądanie naszego bloga, jeśli dopiero zaczynasz szyć, ponieważ nauczysz się nie tylko nacięć, ale nawet innych praktyk. Na przykład poczytaj o tym, czym jest podszycie w szyciu, które często stosuje się również w odzieży.

Czym są nacięcia przy szyciu odzieży?

Nacięcia odnoszą się do klinów przyciętych do naddatku szwu ubrania. Pozwala to ściekowi dopasować i odpowiednio uszyć szwy podczas konstruowania odzieży.

Bez nacięć może być trudno określić, które części pasują do siebie, tworząc szew ubrania.

Dlaczego przy szyciu używa się nacięć

Nacięcia są używane w szyciu do oznaczania elementów projektu, zwykle odzieży, i zapewniają, że można wykonać każdy szew po usunięciu wzorów. Pamiętaj, że usuniesz wzór po wycięciu do niego kawałków, więc wspólne budowanie projektu może stać się trudniejsze.

Dlatego kanał powinien przenieść nacięcia z wykroju na materiał, aby uniknąć kłopotów z niedopasowaniem części przedniej i tylnej. Nie ma się też co martwić o efekt nacięć na gotowym ubraniu, ponieważ będą one schowane w środku.

Nacięcia przednie a nacięcia tylne

Nacięcia z przodu to te, które znajdują się na przodzie i są oznaczone pojedynczym nacięciem. Wręcz przeciwnie, nacięcia z tyłu są tym, czego użyjesz na tylnych częściach odzieży i oznaczysz je podwójnymi nacięciami.

Przycinanie a nacinanie

Strzyżenie odnosi się do wykonywania niewielkich nacięć na naddatku szwu prostopadle do krawędzi tkaniny. Klipsy są używane w celu odciążenia szwów, zwykle w projektach z wklęsłymi zakrętami, które należy obrócić na prawą stronę.

Z drugiej strony, nacinanie spowoduje wycięcie materiału, a nie tylko odcięcie go jak przycinanie. Jest również powszechnie stosowany do wypukłych krzywizn, znakowania odzieży, a nawet zmniejszania objętości.

Można powiedzieć, że obcinanie jest bardziej powszechne w szyciu przemysłowym.

Jakie są różne rodzaje wycięć?

Wycięcia wzoru

Wycięcia wzoru to wycięcia nadrukowane na krawędziach wzoru. Mogą to być pojedyncze lub podwójne nacięcia i są używane, aby pomóc kanałowi określić, które są środkowymi przednimi i środkowymi tylnymi elementami wzoru.

Posiadanie nacięć we wzór jest szczególnie przydatne, jeśli tworzysz odzież z wielu elementów, które wyglądają podobnie. Umieszczenie nacięć na krawędziach cięcia wzoru pozwoli również na znacznie łatwiejsze rozciąganie, ponieważ odcinasz kliny z tkaniny.

Centralne wycięcia

Nacięcia środkowe, od samej nazwy, to nacięcia na środku ubrania. Możesz również wyciąć te kliny w kształcie litery V na zagięciach projektu, aby pomóc Ci określić środek i ziarno.

Możesz dopasować nacięcia środkowe, aby zapewnić, że ubranie będzie idealnie układać się na słojach. Dlatego często wykonujesz je na środku okładziny, kołnierza, dekoltu lub rąbka.

Przeczytaj, czym jest ziarnistość w szyciu, ponieważ jest ona niezbędna przy krojeniu tkanin, zwłaszcza do odzieży.

Gdzie są używane nacięcia?

  • Aby dopasować i wyrównać szwy odzieży
  • Do wyrównania rękawów odzieży
  • Do przenoszenia naddatku szwu z wzoru na tkaninę
  • Aby rogi służyły jako przewodnik podczas konstruowania elementów po ich wycięciu
  • Jako przewodnik dla igły maszyny do szycia, aby upewnić się, że szyjesz w odpowiedniej odległości od krawędzi tkaniny
  • Aby odróżnić przód i tył, zwłaszcza podczas pracy z wieloma
  • Do oznaczania zakładek, zakładek i marszczeń oraz idealnego ich rozmieszczania

Czy wycinasz nacięcia we wykrojach do szycia?

Wycinasz nacięcia we wykrojach, co różni się od przycinania, w którym tylko odcinasz materiał. Odetniesz kliny do środka lub na zewnątrz, w zależności od tego, z czym czujesz się komfortowo.

Jak wycinać nacięcia do szycia

Wycinanie nacięć na zewnątrz jest preferowaną metodą, ponieważ użytkownik jest narażony na mniejsze ryzyko wcięcia się zbyt głęboko w szew. Co więcej, początkujący mogą łatwo zauważyć wycięcia na zewnątrz i będą się idealnie pokrywać, gdy skończysz szew.

Możesz jednak również wyciąć nacięcia do wewnątrz, jeśli chcesz zaoszczędzić czas. Tylko uważaj, aby nie wciąć się zbyt głęboko w naddatek szwu i ryzykować strzępienie się tkaniny.

Jak używać nacięć wzoru?

Wykonaj nacięcia w każdym rogu wzoru, a następnie użyj ich jako przewodnika, aby poznać naddatek szwu na każdej krawędzi kawałka tkaniny. Możesz również użyć wykrawarki do wzorów, która wycina kanał nad nacięciami, aby znacznie szybciej zaznaczyć je na materiale.

Wniosek

I to wszystko! Podsumowując, czym są nacięcia w szyciu, odnoszą się one do klinów, które przycinasz do wewnątrz lub na zewnątrz, aby pomóc wyrównać szwy, zwykle po przecięciu kawałków odzieży.

W ten sposób możesz idealnie dopasować szwy nawet po usunięciu wzoru. Istnieje również tzw. nacięcie środkowe, którego kanały wykorzystują do wyznaczania środka lub słojów.

Mamy nadzieję, że była to lektura pouczająca. Zostaw nam komentarz, jeśli masz jakiekolwiek pytania.