O co zapytać HR o urlop macierzyński? 3 ważne pytania

O co zapytać hr o urlop macierzyński? To jest pytanie, które omówimy w tym artykule. Zagłębimy się również w inne aspekty macierzyństwa.

Urlop macierzyński może być drażliwym tematem dla wielu pracowników i pracodawców. Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem urlopu macierzyńskiego? Jakie pytania powinieneś zadać HR w sprawie urlopu macierzyńskiego?

O co zapytać HR o urlop macierzyński? 3 ważne pytania

O czym należy zapytać HR w sprawie urlopu macierzyńskiego

#1. Zapytaj pracodawcę, jak długo potrwa urlop macierzyński.

#2. Zapytaj, czy inne świadczenia są związane z urlopem macierzyńskim lub czy płatny urlop ojcowski/rodzicielski istnieje również w zasadach ich firmy.

#3. Dowiedz się, kiedy powinienem spodziewać się pierwszej wypłaty po urlopie macierzyńskim, aby nie dać się zaskoczyć!

#4. Zapytaj, czy naliczone zwolnienia lekarskie, urlopy, urlopy itp. przenoszą się również na urlopy macierzyńskie.

Jak wygląda proces ubiegania się o zasiłek macierzyński?

Pierwszym krokiem jest powiadomienie lokalnego biura Jobcentre Plus, że chcesz się ubiegać, poprzez wypełnienie formularza i oddanie go tam. Należy to zrobić przed 15 tygodniem od porodu lub sześć tygodni po porodzie, jeśli w tym momencie nadal nie masz pracy.

Przy składaniu wniosku kobiety będą potrzebować numeru ubezpieczenia społecznego, trzymiesięcznych odcinków wypłaty i szczegółowych informacji o zarobkach partnera, jeśli mają takiego, który również pracuje. Proces reklamacyjny może potrwać do dwóch tygodni, więc upewnij się, że wszystko jest gotowe wcześniej!

Jak długo otrzymuję zasiłek macierzyński?

Kobietom przysługuje ustawowy zasiłek macierzyński (SMP) przez maksymalnie 39 tygodni.

Bezrobotne kobiety, które nie kwalifikują się do SMP, mogą zamiast tego otrzymać zasiłek macierzyński (MA) z biura Jobcentre Plus, ale zasady dotyczące tego będą się różnić w zależności od tego, czy kwalifikujesz się, czy nie i jak długo pracowałaś w obecnej pracy przed wyjazdem na urlopie macierzyńskim.

Czy mój pracodawca może odmówić przedłużenia mojego urlopu macierzyńskiego?

Jeśli jesteś pracownikiem służby publicznej, nie możesz odmówić ani skrócić urlopu macierzyńskiego. Z drugiej strony: pracownicy sektora prywatnego mogą znaleźć się w trudniejszej sytuacji, ponieważ ich urlopy macierzyńskie i świadczenia będą zależeć zarówno od ustawodawstwa federalnego, jak i prowincjonalnego.

Skontaktuj się z działem zasobów ludzkich, aby dowiedzieć się więcej o tym, co dotyczy Twojej firmy!

Co się stanie, jeśli wezmę cały czas wolny, ale potem będę chciał wrócić wcześniej?

Możesz zmniejszyć lub nawet anulować niektóre części swoich zasiłków macierzyńskich w dowolnym momencie przed ich rozpoczęciem, kontaktując się z Service Canada.

Jednak najlepiej robić to w czasie ciąży, a nie po porodzie, ponieważ po upływie tych 12 tygodni oznacza to nie tylko, że mama była nieobecna w pracy przez 12 tygodni, ale także jej pracę przez 12 tygodni.

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju urlopu, po rozpoczęciu pobierania zasiłku macierzyńskiego musisz ukończyć cały okres (12 lub 15 tygodni), chyba że istnieje zatwierdzony powód, aby przerwać je wcześniej, np. choroba lub obrażenia u siebie lub członka rodziny z powodu do powikłań ciąży i/lub porodu.

Więc nawet jeśli mama chciałaby wrócić przed upływem tych 15 tygodni, nie będzie w stanie tego zrobić bez uprzedniego zatwierdzenia tego przez Service Canada!

Co się dzieje po moim urlopie macierzyńskim?

Po upływie tego okresu jest to po prostu kolejny urlop rodzicielski, w którym każde z rodziców może wziąć 37-40 miesięcy wolnego, jakkolwiek wybierze, o ile zakończy swój początkowy 61-tygodniowy urlop.

Co to jest normalne macierzyństwo?

Macierzyństwo to szczególny czas dla wszystkich kobiet. Nie tylko okres ciąży sprawia, że ​​Twoje ciało się zmienia, ale również objawy takie jak nudności, wymioty czy zgaga nigdy nie powinny być ignorowane. Zawsze informuj lekarza, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, ponieważ on/ona poprowadzi Cię i doradzi! Poza tym: nie zapomnij zadbać o siebie & dobrze się odżywiaj póki trwa!

Który kraj ma najlepszy urlop macierzyński?

Ogólnie rzecz biorąc, kraje o bardziej rozwiniętych gospodarkach mają lepszy urlop macierzyński. W Stanach Zjednoczonych nie ma obecnie prawa federalnego dotyczącego płatnego urlopu macierzyńskiego, ale niektóre stany zapewniają ten zasiłek kobietom w ciąży i pracującym w ich stanach, takich jak Kalifornia czy Rhode Island.

Wiele firm, w tym Starbucks, oferuje do 16 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego zgodnie z niedawnym artykułem napisanym przez Emily Peck z Business Insider!

Ile wolnego czasu powinienem wziąć po urodzeniu dziecka?

Nie ma odpowiedzi, która pasowałaby do każdej sytuacji, więc będzie to zależeć od tego, jak się poczujesz po urodzeniu dziecka. Ważne jest jednak, abyś nie czuł presji, gdy ktoś powie Ci, że zajęło mu to mniej czasu, niż dlatego, że każdy zdrowieje inaczej, nawet wśród tych samych osób.

Ile urlopu powinienem wziąć?

Nie ma odpowiedzi, która pasowałaby do każdej sytuacji, więc będzie to zależeć od tego, jak się poczujesz po urodzeniu dziecka. Ważne jest jednak, abyś nie czuł presji, gdy ktoś powie Ci, że zajęło mu to mniej czasu, niż dlatego, że każdy zdrowieje inaczej, nawet wśród tych samych osób.

Dopóki zajmie mi wyzdrowienie i powrót do rutyny, powiedziałbym, że około czterech tygodni – sześciu tygodni wolnego, w zależności od tego, jaki był harmonogram pracy przed ciążą.