Czym jest oddawanie tkanek: doskonały przewodnik dla Ciebie!

Zastanawiasz się, co to jest oddawanie tkanek? Cóż, nie ma potrzeby prowadzenia skomplikowanych dyskusji, ponieważ oznacza to dokładnie to, co się nazywa. Oddawanie tkanek jest powszechną praktyką medyczną, która uratowała niezliczone życie i sprawiła, że ​​wielu pacjentów żyje wygodnie.

Tkanki to skupisko komórek, które działają w tym samym celu. Te tkanki są pogrupowane na podstawie ich struktury i funkcji.

Czym jest oddawanie tkanek: doskonały przewodnik dla Ciebie!

Dzięki nim widać, że odgrywają one ogromną rolę w codziennym życiu. Ponieważ korpus jest ze sobą połączony, awaria jednego może spowodować błąd w całym systemie.

Łatwy do zrozumienia przewodnik dotyczący oddawania tkanek

Zanim omówimy dawstwo tkanek, musimy najpierw uświadomić sobie znaczenie tego rozwoju i tego, jak zmienił on tak wiele istnień ludzkich, a nawet je uratował. Ofiary ciężkich oparzeń, pacjenci, którzy mieli być amputowani, a nawet chorzy na raka, których uratowano dzięki wymianie guzów kości, są dowodami na znaczącą zmianę, jaką ta procedura wniosła do naszego społeczeństwa.

Jak odbywa się oddawanie tkanek?

Procedura różni się z perspektywy pacjenta i dawcy.

Pacjent

Jeśli jesteś pacjentem poszukującym dawcy, najprawdopodobniej zostaniesz przyjęty do szpitala. Lekarze wystawią Ci skierowanie na przeszczep tkanki. Jednak podjęcie tego kroku będzie twoim wyborem. Jeśli zdecydujesz się odmówić, zastosują oni zwykłe zabiegi, które na dłuższą metę nie będą tak skuteczne i droższe.

Gdy wyrazisz zgodę, będą szukać potencjalnych dawców i sprawdzać zgodność. W zależności od zapotrzebowania konsumenta na potrzebną chusteczkę może być konieczne odczekanie określonego czasu. Niezbędne jest również, aby być poinformowanym o rodzaju operacji, którą będziesz przechodzić, w zależności od tkanki.

Gdy niezbędne dokumenty zostaną wypełnione, a kompatybilna tkanka będzie gotowa do przeszczepu, będzie wymagać procedur medycznych, aby przygotować ciało do operacji. Zwykłe metody obejmują znieczulenie, post i niektóre pigułki, aby zasnąć podczas operacji.

Darczyńca

Większość tkanek można oddać dopiero po śmierci, ponieważ są one niezbędne do utrzymania sprawności organizmu. Tkanki dostępne do oddania za życia to płuca, nerki i część wątroby.

Co do reszty, można je podać dopiero po śmierci. Jeśli planujesz zostać dawcą, szpitale wydają pokwitowania dawstwa narządów, które wymagają Twojego podpisu. Będzie to dowód, że udzielasz szpitalowi pozwolenia na wykorzystanie Twoich tkanek do celów medycznych. Przez pierwsze 24 godziny po śmierci tkanki mogą być gotowe do przeszczepu i przechowywane.

Jeżeli zmarły nie podpisał formularza dawcy, decyzję może podjąć najbliżsi krewni. Mogą zdecydować się na zarejestrowanie zmarłego jako dawcy w rejestrze, a darowizna nadal może mieć miejsce. Trzeba też sprawdzić tkanki, czy nadal możesz je oddać. Muszą przejść badanie przesiewowe narządów, jeśli nadal możesz je przeszczepić. Pomocna może być wiedza, czym jest domniemana zgoda na dawstwo narządów.

Kiedy mogę otrzymać darowiznę tkanek?

Więc wiesz, co to jest oddawanie tkanek. Teraz dobrze jest wiedzieć, kiedy go zdobyć. Znaczącym sposobem określenia, czym jest dawstwo tkanek, są niektóre przypadki, które mogą wymagać operacji wymiany tkanki.

Śmiertelne oparzenia

Poważne oparzenia pozostawiają blizny, które mogą zniekształcać wygląd ciała i twarzy. Jednak łatwo widoczne blizny pooparzeniowe na twarzy i dłoniach można pokryć nową skórą i przywrócić ich pierwotny wygląd. Jeśli dostępnych jest wiele chusteczek, możesz zakryć wszystko według własnych upodobań. Dowiedz się o niektórych śmiertelnych oparzeniach.

Aby zapobiec amputacji

Amputacja to trwała utrata części ciała. Na przykład większość sportowców doznaje kontuzji, które mogą prowadzić do złamania kończyn, a następnie amputacji. Jednak dzięki chirurgii medycznej i kosmetycznej, która wymaga oddania tkanek, możesz odtworzyć kończyny, a twoje ciało będzie funkcjonować tak, jakby nic się nie wydarzyło!

Oto przypadki, w których lekarze sugerują amputację, aby uratować życie. Na przykład rak, który rozprzestrzenia się po całym ciele i powoli go zjada, można zapobiec całkowitemu zabiciu, usuwając zainfekowaną część, aby zatrzymać wzrost. Przykładem jest guz kości. Guz zostanie usunięty z organizmu wraz z kością i zastąpiony darowizną wolną od raka, a podróż do bycia wolnym od raka może się rozpocząć.

Dysfunkcjonalne kości

Problemy z kością biodrową mogą zakłócać ruch i w niektórych sytuacjach stać się dla pacjenta wyjątkowo niewygodne i bolesne. Aby nie stanowiło to niedogodności, kości biodrowe można wymienić, a tym samym poprawić ruchomość, a nawet ją przywrócić! Niestety skolioza jest problemem stosunkowo powszechnym i trudnym do pokonania. Na szczęście niektóre darowizny tkanek mogą zastąpić niektóre dotknięte chorobą części pleców i poprawić ich stan. Co więcej, możesz całkowicie naprawić niektóre uszkodzenia.

Problemy z oczami

Dzięki darowiznom można zapobiec poważnym problemom z oczami, które mogą prowadzić do trwałej ślepoty! Tkanki oka są dozwolone do przeszczepu, a uszkodzony wzrok można poprawić, dzięki czemu nie będziesz musiał stawić czoła niepokojącej możliwości utraty wzroku. Wzrok można również przywrócić za pomocą przeszczepów oczu. Jeśli przeżyłeś swoje życie nie mogąc docenić piękna koloru, pewne postępy w medycynie otworzyły przed Tobą wyjątkowe możliwości.

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, czym jest oddawanie tkanek, radzimy skontaktować się z najbliższym szpitalem, aby uzyskać więcej informacji, jeśli uważasz, że jest to potrzebne lub chcesz pomóc potrzebującym. Dbać! I och, przeczytaj powiązane artykuły; wiedzieć, co to jest dawstwo tkanek płodowych i jakie są korzyści z dawstwa narządów.