Co zrobić z zegarkiem uszkodzonym przez wodę? 4 niesamowite wskazówki

Czy wiesz, że zegarki są uważane za biżuterię i czy wiesz, co zrobić z zegarkiem uszkodzonym przez wodę? Cenne rzeczy zasługują na dodatkową opiekę, ale co zrobić, gdy ulegną wypadkowi?

Biżuteria to powszechnie metale szlachetne osadzone w kamienie o jeszcze wyższej wartości i powszechnie stosowane jako prezenty na specjalne okazje. Zgodnie z tą definicją zegarki pasują do rachunku i mogłeś otrzymać jeden od ukochanej osoby.

Co zrobić z zegarkiem uszkodzonym przez wodę? 4 niesamowite wskazówki

Podobnie jak w przypadku innej biżuterii, codziennie nosimy pewne zegarki; do pracy, treningów i innych zajęć. W związku z tym nie jest tak naciągane, że tu i tam dostają jakieś zadrapania i, co gorsza, moczą się w wodzie.

4 rzeczy, które należy zrobić, aby oszczędzać zegarek uszkodzony przez wodę

Kiedy spacerujesz po plaży, przechodzisz obok basenu do pracy lub bierzesz prysznic po treningu, wiele rzeczy może się zdarzyć. Niektóre wypadki zdarzają się w mgnieniu oka, a wtedy Twój ulubiony zegarek spada na plusk.

Oto rzeczy, o których musisz pamiętać dla swojego zegarka.

1. Natychmiast wyciągnij go z wody i wysusz

Niedługo po tym, jak wpadnie do wody, natychmiast zdejmij zegarek. Im szybciej możesz go zdjąć z kontaktu; tym większe są szanse, że wyjdzie bez szwanku, zwłaszcza w przypadku elementów nieodpornych na wodę.

Uważaj przy tym na swoje bezpieczeństwo; upewnij się, że nie zranisz się próbując ratować swoje rzeczy. Jeśli zegarek wpadł do kałuży gorącej wody lub innego żrącego i drażniącego skórę płynnego kwasu, znajdź w pobliżu coś, czego możesz użyć do wyłowienia go bez bezpośredniego dotykania.

Po wydobyciu wyłącz go i znajdź czysty ręcznik, najlepiej z frotte, specjalnie zaprojektowany do wchłaniania wody. Dokładnie przetrzyj zegarek szmatką, aby usunąć jak najwięcej wilgoci, ale nie za dużo, aby go zarysować.

W idealnym przypadku krótki kontakt z wodą nie spowoduje zbytniego uszkodzenia zegarka, jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, w których zwarcie z wodą jest prawie nieuniknione. Nawet większość marek smartwatchy jest zaprojektowana z myślą o nagłym zanurzeniu w wodzie.

Jednak nawet jeśli Twój zegarek był reklamowany jako wodoodporny lub ma wodoodporną metkę, nadal musisz go natychmiast wysuszyć. Eksperci powiedzieliby, że część działająca jako bariera przed wnikaniem wody może z czasem ulec zużyciu i umożliwić wnikanie płynu.

Możesz chcieć dowiedzieć się, ile ładuje jabłko, aby naprawić uszkodzony komputer Mac; sprawdź ten artykuł.

2. Niech zegarek pozostanie w materiałach pochłaniających wilgoć

Po dokładnym wysuszeniu zegarka znajdź w domu (lub gdziekolwiek jesteś) substancję pochłaniającą wilgoć i umieść tam zegarek, aby dalej wchłaniał wodę. Nie musisz w tym celu otwierać tyłu, ponieważ materiał może wniknąć i zakłócić wewnętrzny obwód zegarka.

Materiały pochłaniające wodę mają pory i pęcznieją w kontakcie z nimi, na przykład ryż i inne ziarna. Wszystko, co suszone organiczne, również może działać, ponieważ woda w naturalny sposób będzie próbowała stworzyć równowagę i przenieść się do bardziej suchego materiału (takiego jak owies i torebki herbaty).

Najlepszym do tego materiałem są desykanty, ponieważ są one medium używanym nawet w laboratoriach naukowych. Jeśli masz żel krzemionkowy z wcześniej kupionych butów lub torebek, może on działać jako środek osuszający do zegarka.

Umieść trochę materiału suszącego w zamykanym pojemniku, dodaj do niego zegarek, dodaj więcej materiału suszącego, a następnie przykryj. Pozostaw go tam przez około dwa lub trzy dni, aby wypuścić całą wilgoć, jednocześnie upewniając się, że pojemnik jest całkowicie szczelny.

3. Sprawdź, czy nie ma wody

Po upływie trzydniowego okresu możesz teraz zdjąć zegarek z pojemnika. Sprawdź dokładnie, czy pod pokrywką jest więcej wody.

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy suszenie zadziałało, jest sprawdzenie kondensacji na szkle osadzonym w tarczy zegarka.

Kondensacja to upłynnianie wody z wcześniej gazowej postaci. Widać to po misternych kropelkach, podobnych do tego, co dzieje się w twoim oknie w deszczowe dni.

Jeśli nie ma kondensacji, sprawdź, czy wszystkie ręce tykają normalnie i czy światła działają dobrze (jeśli są). Sprawdź, czy jego przyciski i pokrętła reagują tak, jak zwykle przed incydentem.

Jeśli wszystko idzie dobrze, Twój zegarek przetrwał. Następnym krokiem jest oczyszczenie go, aby usunąć wszelkie zabrudzenia z suszenia.

4. Wyślij zegarek do konserwacji i naprawy

Ten krok jest bardziej gwarancją, ale może zastąpić większość wymienionych elementów. Po wyłowieniu zegarka i przetarciu go suchą tkaniną można przystąpić do natychmiastowego zaniesienia zegarmistrza w celu sprawdzenia i naprawy.

Jako gwarancję, pomoże to jednak zapewnić, że nic nie poszło nie tak z powodu wypadku i sprawi, że zegarek zostanie odpowiednio wyczyszczony.

Gdy coś w zegarku działa tak, jak pierwotnie, upewnij się, że nie pominiesz tego kroku, jeśli chcesz móc z niego korzystać przez dłuższy czas.

Jak sprawdzić, czy zegarek jest wodoodporny?

Tak naprawdę nie ma całkowicie wodoodpornego zegarka. Mogą przez pewien czas opierać się przyzwoitej interakcji wody, a następnie ich uszczelnienia ścierają się, gdzie następuje uszkodzenie przez wodę.

Poszukaj nieprzezroczystego, białego gumowego materiału pod pokrywą, aby sprawdzić, czy nie ma impregnacji. Powinien nadal działać, jeśli jeszcze się nie skurczył lub nie zmienił koloru na żółtawy.

Kolejną interesującą naprawą, której należy się nauczyć, jest naprawa monitora uszkodzonego przez wodę; przeczytaj tutaj dalej!

Wniosek

Teraz, gdy już wiesz, co zrobić z uszkodzonym przez wodę zegarkiem, od Ciebie zależy, czy sam go suszysz, czy wysyłasz do profesjonalnej opieki. Pamiętaj jednak, że ty, jubiler i zawodowy zegarmistrz, możecie wykonać różne poziomy naprawy.