Co zrobić, jeśli ktoś jest zatruty pestycydem? 4 wskazówki

Musisz zbadać różne metody pierwszej pomocy, aby wiedzieć, co zrobić, jeśli ktoś zostanie zatruty pestycydem. Te chemikalia mogą dostać się do twojego organizmu na kilka sposobów i będą miały negatywne skutki uboczne.

W tym artykule dowiesz się o różnych sposobach leczenia zatrucia pestycydami. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej przydatnych informacji.

Co zrobić

Czy pestycydy są niebezpieczne?

Pestycydy to silne chemikalia, które działają na małe rośliny lub zwierzęta. Te chemikalia mogą być szkodliwe dla ludzi, jeśli je spożyjesz.

Pestycydy mogą dostać się do twojego ciała przez oczy, nos, usta, a nawet przez skórę na ramionach. Małe dzieci zwykle mają ostrą reakcję na pestycydy; dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność, gdy się z nimi obchodzisz.

Musisz podjąć niezbędne środki ostrożności po zwalczaniu szkodników, nawet w przypadku zabiegów na zewnątrz, aby uniknąć zatrucia. Oto przewodnik, co zrobić po spryskaniu szkodników na zewnątrz.

Co się stanie, jeśli będziesz narażony na pestycydy?

Pestycydy mają różny wpływ na organizm, w zależności od ich rodzaju i ilości. Istnieją trzy kategorie skutków narażenia na pestycydy.

1. Efekt alergiczny

Ten objaw jest natychmiastowym efektem odczuwanym przez ludzi po ekspozycji na pestycydy. Ludzie odczują skutki, takie jak podrażnienie nosa, astma i podrażnienie oczu.

Nie u każdego pojawiają się objawy od razu, zależy to od ekspozycji chemicznej i odporności danej osoby.

2. Ostre efekty

Efekty te mogą objawiać się 24 godziny po wystawieniu na działanie chemikaliów. Musisz udać się do lekarza, gdy wystąpią ostre objawy, aby uzyskać właściwą diagnozę.

To zatrucie może być śmiertelne, więc musisz działać szybko, gdy poczujesz objawy. Jest skierowany do zwykłych obszarów; oczy, skóra, usta i nos.

3. Opóźnione efekty

Są to efekty, które utrzymują się w czasie. Powikłania te obejmują skutki uboczne w zakresie reprodukcji, rozwoju i układowe.

Szkodliwe pestycydy

Istnieją różne rodzaje pestycydów, a niektóre są bardziej toksyczne niż inne.

Czy zwalczanie szkodników jest bezpieczne dla ludzi? Przeczytaj ten przewodnik, aby się dowiedzieć!

Niektóre chemikalia mają szkodliwe skutki, jeśli zostaną połknięte. Zwróć uwagę na te:

1. Fumiganty glebowe

Ten pestycyd zabija owady, chwasty i bakterie. Jednak opary tej substancji chemicznej mogą wpływać na ludzi pracujących wokół niej.

2. Pyretroidy

Ten pestycyd wykorzystuje syntetyczne chemikalia, więc mogą być toksyczne, jeśli przypadkowo je połkniesz.

3. Karbaminiany i fosforany organiczne

Te chemikalia są głównym sprawcą ostrego zatrucia. Substancje te mogą wpływać na cały układ nerwowy.

Jakich materiałów pierwszej pomocy potrzebujesz?

Musisz być gotowy do udzielenia wystarczającej pomocy ofierze zatrucia, więc dobrze jest mieć pod ręką trochę zapasów w domu.

Te materiały mogą ci pomóc, jeśli byłeś narażony na pestycydy:

  • Czysta woda
  • Butelka do płukania oczu
  • Węgiel aktywowany do neutralizacji trucizny
  • Syrop Ipecac do wywoływania wymiotów
  • Mydło
  • Ręczniki jednorazowe
  • Ubranie na zmianę

Musisz również mieć listę numerów alarmowych, z których możesz skorzystać, jeśli potrzebujesz profesjonalnej opieki medycznej. Te elementy pomogą tylko złagodzić objawy, zawsze najlepiej jest uzyskać pomoc od profesjonalistów od zatrucia pestycydami.

Wytyczne dotyczące pierwszej pomocy w przypadku zatrucia pestycydami

Trucizna z pestycydów może dostać się do twojego organizmu na kilka sposobów. Musisz nauczyć się, jak leczyć osobę, która była wystawiona na działanie tych chemikaliów, aby usunąć truciznę z jej organizmu.

Metoda nr 1. Chemikalia połknięte

Taka sytuacja jest powszechna wśród dzieci, ponieważ lubią wkładać wszystko do buzi. Jednak wielu dorosłych również przez to cierpi.

Krok 1. Skontaktuj się ze służbami ratunkowymi

Połknięcie trucizny daje jej bezpośredni dostęp do narządów wewnętrznych. Zadzwoń pod numer alarmowy, aby wysłać pierwszą pomoc i poprowadzić Cię, jak utrzymać ukochaną osobę w stabilnym stanie.

Krok 2. Wywoływać wymioty

Musisz wykonać ten krok tylko wtedy, gdy poinformuje Cię o tym personel ratunkowy. Upewnij się, że pacjent jest stabilny i podaj mu syrop Ipecac.

Metoda nr 2. Trucizna w oku

Błony Twoich oczu mogą wchłaniać truciznę, więc uważaj na chemikalia, aby uniknąć uszkodzenia oka.

Krok 1. Umyj powiekę

Trzymaj powiekę otwartą i spryskaj ją wodą przez 15 minut. Nie używaj kropli do oczu ani żadnych innych środków chemicznych.

Krok 2. Zadzwoń po służby ratunkowe

Osoby te przywiozą Cię do szpitala na bardziej intensywne leczenie.

Metoda nr 3. Trucizna na twojej skórze

Trucizna może przedostać się przez skórę przez bezpośredni kontakt. Dlatego podczas obchodzenia się z chemikaliami należy zawsze nosić sprzęt ochronny.

Krok 1. Zdejmij całą odzież

Wyrzuć wszelkie materiały, które mogą zawierać ślady trucizny.

Krok 2. Umyć wodą

Umyj włosy i ciało wodą z mydłem, aby usunąć truciznę.

Metoda nr 4. Wdychanie trucizny

Opary z nieszczelności lub przepełnienia mogą poważnie uszkodzić płuca. Musisz działać szybko, aby temu zapobiec.

Krok 1. Daj ofierze świeże powietrze

Otwórz wszystkie drzwi i okna i upewnij się, że jest odpowiednia wentylacja. Poluzuj ubranie pacjenta, aby umożliwić lepsze oddychanie.

Jeśli ofiara zacznie sinieć, może być konieczne wykonanie sztucznego oddychania. Jeśli nie wiesz jak, natychmiast zadzwoń na infolinię alarmową.

Krok 2. Zadzwoń po służby ratunkowe

Miło jest pomagać jak najwięcej, ale czasami tylko profesjonaliści mogą wykonać odpowiednią pracę. Pamiętaj tylko, aby ofiara była stabilna do czasu przybycia pierwszych ratowników.

Wniosek

Nie możesz uniknąć wypadków podczas pracy z chemikaliami; dlatego musisz być gotowy do udzielenia ofierze pierwszej pomocy zatrutej.

Możesz pomóc ocalić życie, jeśli wiesz, co zrobić, gdy ktoś zostanie zatruty pestycydem. Możesz je ustabilizować, dopóki profesjonaliści nie przyjdą z pomocą.