Co zabija zapach pleśni? Łatwy w 5 krokach przewodnik samodzielnego usuwania

Jeśli masz do czynienia z rozwojem pleśni w domu, prawdopodobnie zastanawiasz się, co równie dobrze zabija zapach pleśni. Na szczęście produkty potrzebne do tego procesu są łatwo dostępne w domu.

Gdy tylko zauważysz zapach stęchlizny w łazience, kuchni i mieszkaniu, musisz natychmiast podjąć działanie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, czytaj dalej.

Jak pachnie pleśń?

Jeśli istnieje jedno słowo opisujące zapach pleśni, byłoby to „stęchły”. Ma podobny zapach do gnijącego drewna, co jest całkiem normalne w wilgotnym i ziemistym środowisku.

Możesz to również pomylić z zapachem pleśni w różnych częściach domu. Główna różnica między nimi polega na tym, że pleśń ma łagodniejszy zapach niż pleśń.

Jeśli uważasz, że zapach jest przytłaczający, prawdopodobnie masz do czynienia z problemem pleśni. W takim przypadku powinieneś poszukać profesjonalisty, a nawet znaleźć sposób, aby uzyskać bezpłatną inspekcję formy.

Czy pleśń jest niebezpieczna?

Podobnie jak pleśń, pleśń może być również niebezpieczna, jeśli problem nie zostanie natychmiast rozwiązany. Takie problemy mogą pogorszyć istniejące alergie i choroby układu oddechowego.

Osoby z astmą i osłabionym układem odpornościowym są bardziej narażone na konsekwencje pleśni w domu, dlatego wymagane jest natychmiastowe działanie. Będziesz wiedział, że jesteś narażony na możliwe skażenie, jeśli zaczniesz mieć następujące objawy:

 • Swędzące oczy
 • Kichanie
 • Kaszel
 • Katar
 • Przeciążenie

Ponadto ignorowanie potencjalnego rozwoju pleśni w domu może prowadzić do rozkładu ścian, sufitu i drewnianych podłóg. Z czasem może również dotrzeć do mebli i dywanów, co stanowi zagrożenie dla zdrowia.

Koszt naprawy uszkodzonych elementów będzie wyższy, więc lepiej zrobić coś wcześnie, zanim problem się rozprzestrzeni, nie zauważając. Aby to zrobić, możesz zadzwonić na inspekcję pleśni, aby sprawdzić wszystkie zakamarki swojego lokalu.

Możesz również znaleźć źródło problemu, śledząc słaby zapach stęchlizny pleśni za ścianami i sufitami. Jeśli zaczniesz dostrzegać pylistą substancję na podłodze, kafelkach, ubraniach, ścianach, wtedy pojawia się problem.

Wiedza, jaki kolor jest pleśnią, pomoże ci zidentyfikować niezbędne rozwiązania problemu.

Materiały, których będziesz potrzebować do zabicia zapachu pleśni

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie rozwiązać problem, możesz to łatwo zrobić za pomocą następujących materiałów:

 • Rękawiczki gumowe
 • Maska na twarz
 • Wybielacz
 • szczoteczka do zębów
 • Gąbka
 • Szmaty

Jak usunąć zapach stęchlizny pleśni

Aby usunąć zapach pleśni w pomieszczeniu, od czego zacząć:

Krok 1. Znajdź źródło gnijącego zapachu

Pleśń i pleśń często żyją w ścianach i gnijącym drewnie, więc czyszczenie powierzchni nie wystarczy. Postaraj się usunąć jak najwięcej przedmiotów, z których dochodzi zapach, aby znaleźć jego źródło.

Może to być od wszystkich narożników, fugi, uszczelnienia wanny, pod dywany, meble tapicerowane, sufity, ściany i podłogi. Być może będziesz musiał nawet opróżnić pomieszczenie, aby znaleźć źródło pleśni i rozpocząć proces czyszczenia.

Krok 2. Utwórz rozwiązanie wybielacza

Po znalezieniu źródła pleśni, kolejnym krokiem jest wymieszanie roztworu wybielacza. Upewnij się, że nosisz gumowe rękawiczki i maskę, aby upewnić się, że nie będziesz wdychać mieszanki pleśni i wybielacza.

Otwórz okna i drzwi, aby zapewnić odpowiednią wentylację.

Gdy jesteś zabezpieczony, wymieszaj filiżankę wybielacza z galonem wody. Możesz umieścić miksturę w wiadrze dla łatwego dostępu.

Krok 3. Usuń pleśń

Zanurz szczoteczkę do zębów w mieszance i energicznie wyszoruj pleśń. Następnie usuń pozostałości mokrą gąbką.

Powtórz ten proces tyle, ile potrzeba z mieszanką wybielacza. Możesz przestać, gdy zapach stęchlizny i pleśni znikną z powierzchni.

Krok 4. Osusz obszar

Osusz obszar za pomocą czystego ręcznika lub szmatki. Pozostawienie osadu może wywołać niepożądany zapach.

Możesz również przetrzeć powierzchnię wilgotnym ręcznikiem, aby usunąć resztki mieszanki i pleśń. Następnie natychmiast wypierz szmaty i ubrania, które nosisz, aby uniknąć zanieczyszczenia.

Krok 5. Pralnia

Jeśli zapach stęchlizny wydobywa się z twoich ubrań, ręczników i innych tkanin, możesz również zrobić kilka rzeczy.

 • Ocet jabłkowy

Zanieczyszczoną odzież i tkaninę włożyć do pralki. Użyj gorącej wody i dodaj dwie szklanki octu jabłkowego.

Zatrzymaj cykl i pozwól roztworowi namoczyć tkaniny przed kontynuowaniem. Po godzinie moczenia dodaj detergent i umyj.

 • Soda oczyszczona

Jeśli ocet jabłkowy nie usunie zapachu, możesz użyć sody oczyszczonej. Wystarczy zastąpić ACV sodą oczyszczoną w mieszance i namoczyć tkaniny przez godzinę przed kontynuowaniem cyklu.

Jak zapobiec powrotowi zapachu pleśni

Aby uniknąć powrotu zapachu stęchlizny, możesz wykonać następujące czynności:

 • Włóż wyprane rzeczy do suszarki zaraz po zakończeniu cyklu. Pozostawienie ich zbyt długo w pralce zachowa zapach stęchlizny.
 • Zawieś ubrania i tkaniny w przewiewnym i suchym miejscu.
 • Regularnie pierz ręczniki i dywaniki.
 • Upewnij się, że w każdym pomieszczeniu zawsze jest odpowiednia cyrkulacja powietrza.

Wniosek

Teraz, gdy wiesz, co zabija zapach pleśni, nie musisz się już martwić o możliwe zagrożenia dla zdrowia w Twoim domu. Nie jest to poważne zagrożenie, ale i tak lepiej być później bezpiecznym niż żałować.