Co to jest woźny weselny: obowiązki i znaczenie

Odpowiedzią na to, czym jest woźny weselny, jest to, że jest on odpowiedzialny za oprowadzanie gości podczas uroczystości. Wskaże im ich miejsca, ale może mieć też dodatkowe obowiązki, które omówimy bardziej szczegółowo poniżej.

Wspomnimy, kto może zostać woźnym i czy konieczne jest posiadanie woźnego / woźnych na twoim weselu. Poza tym, czy obowiązkiem MC nie jest prowadzenie gości?

Co to jest woźny weselny: obowiązki i znaczenie

Przeczytaj, jak MC ślub, aby dowiedzieć się więcej o ich oczekiwanych obowiązkach.

Czym jest woźny weselny i jego obowiązki?

Woźny to osoba, która wita i kieruje gości na ceremonię zaślubin. Jest pierwszą osobą, która spotyka gości i jest niezbędna do zapewnienia płynnego przebiegu ceremonii.

Woźny jest zazwyczaj młodszy od drużbów, a jego rola skupia się na byciu odźwiernym weselnym. W zależności od tego, jak duży jest ślub, może mieć listę kontrolną gości, aby śledzić, kto był obecny i zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom na wesele.

Poza kierowaniem gości, woźni czasami osobiście eskortują niektórych gości do ich miejsc. Na przykład może poprosić mężczyzn, aby poszli za nim lub brać kobiety za ramię w kierunku ich stołu lub siedzenia.

Co robi bileter na weselu?

Podstawowym obowiązkiem woźnego weselnego jest poprowadzenie gości na ich miejsca i zapewnienie płynnego przebiegu programu zgodnie z harmonogramem. Mogą również powitać gości, aby upewnić się, że znajdują się na liście oczekiwanych uczestników.

Jako woźny zaczniesz od posadzenia gości w pierwszym rzędzie miejsca ceremonii, a następnie zajmiesz się resztą w tylnej części witryny. Tradycyjnie zapytasz również, czy gość jest z panną młodą lub panem młodym, ponieważ goście panny młodej mają siedzieć po lewej stronie przejścia, a goście pana młodego po prawej.

Jednak woźny może być również odpowiedzialny za inne obowiązki, takie jak przygotowanie miejsca wesela przed przyjazdem gości, a następnie pakowanie miejsca po imprezie. W zależności od relacji z drużbami i drużbą, bileter może również pomóc przy wieczorze kawalerskim dla pana młodego.

Kto zazwyczaj jest bileterem na weselu?

Tradycyjnie bliscy członkowie rodziny i przyjaciele pana młodego mogą wejść na wesele. Jednak nie ma reguły, jeśli chodzi o wiek woźnego, ponieważ niektóre wesela ufają nawet młodym chłopcom, którzy wprowadzają i prowadzą gości do ich stolików, jak pokazano tutaj, jak włączyć siostrzeńców na wesele.

Innym powodem, dla którego bliską rodzinę i przyjaciół uważa się za woźnych, jest włączenie ich do uroczystości. Na przykład możesz zaplanować ograniczoną liczbę drużbów, aby mieć brata, kuzyna lub najlepszego przyjaciela jako przewodnika weselnego, aby nie czuli się przeoczeni.

Woźni często noszą przecież ten sam strój co drużbowie. Czasami nawet otrzymują butonierki.

Ilu woźnych potrzebuję na mój ślub?

Liczba woźnych, którzy dotrą na Twoje wesele, zależy od wielkości wesela. Na przykład formalne i duże wesele będzie sprawnie funkcjonować, jeśli będziecie mieć woźnych oprowadzających gości.

Czy potrzebuję przewodnika ślubnego?

Woźny weselny nie jest obowiązkowy, zwłaszcza jeśli jest to kameralna ceremonia. Niektóre nieformalne wesela nawet pomijają woźnych.

Czy drużba może być bileterem?

Woźnym może być drużba, ponieważ na niektórych weselach również staje po stronie pana młodego przy ołtarzu. Często zdarza się, że niektórzy drużbowie pełnią rolę woźnych i witają gości przybywających na ceremonię.

Jednak lepszym pomysłem byłoby wybranie woźnego poza przyjęciem weselnym, aby niektóre bliskie osoby również mogły poczuć się włączone w Twoje wesele. Jeśli woźni są również odpowiedzialni za sadzanie gości, możesz nawet wziąć pod uwagę nastoletnich członków rodziny lub syna przyjaciela, który jest wystarczająco duży, aby to zrobić.

Jaka jest różnica między bileterem a drużbą?

Woźny może być drużbą i odwrotnie. Jednak te dwie role różnią się sposobem zaangażowania w ślub. Na przykład drużbowie są również włączani podczas przedślubnych, podczas gdy woźni są zaangażowani tylko podczas ceremonii i przyjęcia.

Oto kilka innych istotnych różnic między bileterem a drużbą:

  • Woźny niekoniecznie jest bardzo blisko pana młodego jako drużba
  • Woźny nie jest uwzględniony w działaniach i planowaniu przedślubnym
  • Woźny nie powinien stać u boku pana młodego na ołtarzu, ale może
  • Woźny nie powinien przynosić prezentów na wesele
  • Woźny jest bardziej zaangażowany w gości podczas imprezy, podczas gdy drużba bierze udział w weselu
  • Woźny jest zwykle młodszy od drużba, ale niektóre wesela mają młodszych woźnych i drużbów

Wniosek

I to wszystko! Właśnie dowiedzieliśmy się, czym jest woźny weselny, czyli osoba przypisana do witania i prowadzenia gości po ich przybyciu.

Woźny może być również drużbą, ale częściej przypisuje się kogoś spoza wesela, aby był woźnym, aby każdy mógł poczuć się włączony do twojego wesela. Co więcej, pary mogą dowolnie modyfikować i nie podążać za niektórymi tradycjami i oczekiwaniami dotyczącymi woźnych weselnych.