Co to jest suszarka osuszająca? 2 najlepsze metody suszenia!

Zastanawiasz się, co to jest osuszacz adsorpcyjny? Przestań się zastanawiać i zacznij czytać ten artykuł. Osuszacz adsorpcyjny, znany również jako osuszacz adsorpcyjny, jest elementem maszyn produkcyjnych, który usuwa wodę z powietrza i przechodzi przez nie za pomocą substancji osuszających.

Konwencjonalny system osuszacza adsorpcyjnego wykorzystuje konstrukcję dwuwieżową, aby zapewnić stały proces suszenia powietrzem. Wiele działań produkcyjnych wymaga ciągłego dostarczania sprężonego powietrza pozbawionego wilgoci, aby zmaksymalizować wydajność. Obecność pary wodnej w krążącym powietrzu może zmienić reakcje chemiczne w procesie produkcyjnym, co skutkuje niską jakością towarów.

Co to jest suszarka osuszająca? 2 najlepsze metody suszenia!

Na przykład producenci żywności lub napojów często wykorzystują powietrze w procesie montażu, a zatrzymywanie wilgoci skraca okres trwałości produktów. Kilka firm przemysłowych stosuje technologie osuszania powietrza w celu zwiększenia wydajności gazu w swojej działalności, aby rozwiązać ten problem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Suszarka z desykantem Jak działają?

Osuszacze adsorpcyjne składają się z wież zawierających substancje higroskopijne (granulki osuszające), które najpierw zawierają wilgoć z przechodzącego obok nich sprężonego powietrza. Większość osuszaczy adsorpcyjnych to systemy regeneracyjne wykorzystujące zegary lub czujniki punktu rosy do obliczania poziomów nasycenia wodą. Niektóre typy mają okienka ze zmieniającymi się kolorami wskaźnikami, które pokazują nasycenie wodą. Podczas gdy środek osuszający znajdujący się w jednej wieży usuwa wilgoć ze sprężonego powietrza, druga wieża została zregenerowana w sposób podgrzewany i bez ciepła. Ta suszarka ma dwie wieże, z których każda jest załadowana substancjami higroskopijnymi w równych ilościach.

W normalnych warunkach pracy każda wieża jest często używana do usuwania wody z agresywnie przechodzącego przez nią sprężonego powietrza. Natomiast druga wieża została wykorzystana do agresywnego usuwania wilgoci z substancji osuszającej, aby ją „odrosnąć”. Urządzenie sterujące automatycznie odwraca swoje role po nasyceniu środka osuszającego w wieży absorpcyjnej i odpowiednim wysuszeniu substancji w drugiej wieży. Całkowicie nasycona wieża osuszająca wchodzi w stan regeneracji z powodu zmiany fazy. W przeciwieństwie do tego, nowo wytworzona substancja w drugiej wieży jest wykorzystywana do usuwania wilgoci z przepływu powietrza nawiewanego. Pomaga to w dobrym poznaniu tego, czym jest osuszacz adsorpcyjny.

Kategorie metod suszenia ze środkiem osuszającym

Luźne perełki składające się z tlenku glinu, sit molekularnych i żelu krzemionkowego zawsze były stosowane jako środki osuszające w suszarkach powietrznych. Z drugiej strony pojawiają się pojawiające się innowacje, które obiecują być bardziej wydajne. Przyjrzyjmy się następującym kategoriom systemów osuszania.

#1. Metoda suszenia perełek osuszających

W tradycyjnych suszarkach adsorpcyjnych stosuje się wiele maleńkich kulek osuszających. Są zbudowane z tlenku glinu, sit molekularnych i żelu krzemionkowego, a do ich suszenia używają sprężonego powietrza. Koraliki te zbierają i zatrzymują wilgoć z perspektywy porównywalnej do tych, które można znaleźć w małych opakowaniach do suchych butów ze skórzaną podeszwą. Odbywa się to w sprężonym powietrzu poprzez przetłaczanie powietrza przez masę kulek, co wymaga dużej ilości energii. Ponadto, ponieważ desykant rozkłada się z czasem, powstaje drobinka drobnego pyłu, co stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia. Podobnie gnijące kulki mogą obniżać jakość powietrza, co wymaga regularnej konserwacji.

#2. Strukturalna metoda suszenia środkiem osuszającym

CeradesTM, rewolucyjna metoda suszenia, wykorzystuje strukturalny środek osuszający. CeradesTM jest wykonany z litych kawałków ceramicznych, które osuszają sprężone powietrze, gdy przechodzi przez proste, strukturalne rurki, a nie szereg mikroskopijnych kulek. Strata ciśnienia jest znacznie zmniejszona, ponieważ powietrze napotyka mniejszy opór, co wymaga mniej energii do uruchomienia osuszacza. Zorganizowany jest również stały desykant, który utrzymuje się przez wieki.

Jest to szczególnie istotne, ponieważ zdegradowane perełki osuszające mogą negatywnie wpłynąć na punkt wilgoci i wydajność suszarki. Ponadto generują drobinki drobnego pyłu, który należy usunąć, aby utrzymać doskonałą jakość powietrza, ale który może potencjalnie zagrażać zdrowiu i środowisku pracowników suszarni.

Jak zregenerowano środek osuszający?

Po pewnym czasie środek osuszający zebrał całą wilgoć najpierw ze sprężonego powietrza i jest nasiąknięty. Nie jest już w stanie pomieścić więcej wody. Musisz pozbyć się tej wody, aby zregenerować desykant. Ta woda jest nazywana regeneracją. Ten proces regeneracji zachodzi w jednej z dwóch wież osuszacza powietrza, z których jedna nie jest używana.

Środek osuszający można uzupełniać na dwa sposoby: gorące powietrze lub osuszone sprężone powietrze. Oddzielne urządzenie, składające się z wentylatora i grzałki elektrycznej, zostało użyte do nadmuchu ciepłego powietrza za pomocą osuszacza w celu wysuszenia go przy użyciu przyjaznej techniki powietrza. Oferowane są specjalne osuszacze do stosowania z bezolejowymi sprężarkami śrubowymi, które odnawiają środek osuszający wykorzystując ciepło sprężarki.

Ten rodzaj suszarki stanowi pojedynczy bęben obrotowy. Jedna czwarta sprężonego powietrza została zregenerowana, a pozostała część jest suszona. Suche sprężone powietrze jest trzecią alternatywą suszenia osuszacza. Jest to powszechnie stosowane w małych suszarkach i dlatego jest nieskuteczne w większych suszarkach. Odrobina sprężonego powietrza, które właśnie wyschło, jest wykorzystywana do uzupełnienia środka osuszającego. Oznacza to, że narzędzia i maszyny będą miały mniej sprężonego powietrza. Być może zainteresuje Cię również oferta osuszaczy adsorpcyjnych.

To okładka!

Cieszymy się, że dowiedziałeś się, co to jest osuszacz adsorpcyjny. Suszarki te są używane do celów przemysłowych, eliminując wilgoć i sprawiając, że rzeczy są gładsze i suche. Wiesz również, jak działa ta suszarka, co pomaga lepiej zrozumieć osuszacz. Dziękuję, przyjaciele, za pobyt z nami. Możesz również przeczytać o tym, jak często czyścić odpowietrznik suszarki i jak szybko suszyć ubrania bez suszarki.