Co to jest różowa pleśń (i jak sobie z nią poradzić): 4 proste kroki

Wiedza, czym jest różowa pleśń, pozwala szybko ją rozpoznać i usunąć, zanim się rozprzestrzeni. Bakterie i inne rodzaje grzybów mogą powodować różową pleśń.

Gdy rozpoznasz, czym jest różowa pleśń, możesz zacząć ją usuwać i znaleźć sposoby, aby zapobiec jej nawrotom. Kontynuuj czytanie, aby dowiedzieć się szczegółowo, czym jest różowa pleśń, jej przyczyny i jak zapobiec jej przedostawaniu się do domu.

Co to jest różowa pleśń (i jak sobie z nią poradzić): 4 proste kroki

Czym naprawdę jest różowa pleśń

Oślizgła różowa pleśń, którą widzisz w ciemnych, wilgotnych zakątkach domu, może pochodzić z trzech różnych gatunków. Najczęstszą przyczyną różowej pleśni jest Serratia marcescens, gatunek bakterii.

 • marcescens ma kolory od różowego do pomarańczowego w temperaturze pokojowej. Często znajdziesz go w łazience, kuchni i pralni, gdzie może zjeść tłuszcz i fosfor z resztek mydła.
 • Możesz je również znaleźć między płytkami łazienkowymi, toaletami i umywalkami. Czasami może nawet trafić na dywany i ściany.

  Pomimo oszałamiającego różowego odcienia S. marcescens bierze udział w wielu poważnych infekcjach. Bakterie mogą powodować między innymi ciężkie zapalenie płuc, infekcje dróg oddechowych i dróg moczowych, infekcje krwi, zapalenie opon mózgowych, infekcje ran i zapalenie rogówki.

  Różowa pleśń może również pochodzić z dwóch różnych rodzajów grzybów zwanych Aureobasidium pullulans i Fusarium. Aureobasidium pullulans naturalnie występuje na niektórych uprawach i może rosnąć na roślinach domowych, zanim przeniesie się do ścian łazienki i kuchni, ram okiennych i dywanów.

  Grzyby Fusarium rzadko pojawiają się w gospodarstwach domowych, ale często zaczynają na roślinach doniczkowych, zanim przeniosą się w wilgotniejsze miejsce. Podobnie jak bakterie, grzyby te wydzielają jasnoróżowe odcienie, ale mogą również zmieniać kolory.

  Jeśli chcesz wiedzieć o innych rodzajach pleśni, które mogą rosnąć w twoim domu, oto pomocny artykuł o tym, jak wygląda czarna pleśń na drewnie.

  Co powoduje różową pleśń?

  Różowa pleśń, podobnie jak inne rodzaje pleśni, przedostaje się do Twojego domu poprzez zarodniki grzybów. Oprócz unoszenia się w powietrzu bakterie S. marcescens mogą również dostać się do Twojego domu, jeśli nadepniesz na ziemię, na której rosną.

  Pleśń lubi mokre materiały organiczne, takie jak wilgotne drewno na ramach okiennych i sufitów, a także dywany, papiery i tapety. Mogą również żywić się fosforem i tłuszczami z szamponu i mydła.

  Gdy zarodniki i bakterie znajdą odpowiednie miejsce do przebywania, przyczepiają się i szybko się rozmnażają. W ten sposób mogą pojawiać się jako widoczne kolonie o różnych odcieniach, fakturach i niekorzystnych skutkach zdrowotnych.

  Jak zapobiec przedostawaniu się różowej pleśni do domu

  Aby zapobiec przedostawaniu się różowej pleśni do domu, musisz naprawić wszelkie źródła wilgoci. Oznacza to naprawę wszelkich nieszczelności, które wpływają na drewno i materiały organiczne w Twoim domu.

  Możesz również spłukać i wysuszyć miejsca, z których często korzystasz, zanim je opuścisz, takie jak umywalka i łazienka. Aby pomóc Ci zapobiec przedostawaniu się wszelkiego rodzaju pleśni do Twojego domu, oto pomocny artykuł o trzech prostych metodach pozbycia się zarodników pleśni z powietrza.

  Jak usunąć różową pleśń

  Nawet po zastosowaniu środków zapobiegawczych zarodniki grzybów i bakterie wciąż mogą znaleźć drogę do Twojego domu. Na szczęście istnieje wiele łatwych sposobów na usunięcie różowej pleśni po jej pojawieniu się.

  Krok 1. Chroń się

  Przed próbą usunięcia jakiejkolwiek pleśni należy założyć środki ochrony osobistej, takie jak maski, okulary i rękawice. Posiadanie ochrony zapobiega przedostawaniu się bakterii przez oczy, nos i otwarte rany.

  Krok 2. Przygotuj swoje narzędzia

  Aby usunąć różową pleśń, będziesz potrzebować pasty złożonej z jednej części mydła do naczyń i trzech części sody oczyszczonej. Do dezynfekcji potrzebny będzie również roztwór składający się w jednej części z wybielacza i w jednej części z wody.

  Krok 3. Zetrzyj film

  Różowa śluzowata pleśń w Twojej łazience jest spowodowana kolonią bakterii. Można go usunąć tylko poprzez mieszanie i dezynfekcję.

  Zanurz pędzel z miękkim włosiem w sodzie oczyszczonej i paście do mycia naczyń i zacznij energicznie szorować folię. Po poluzowaniu i podniesieniu folii wytrzyj obszar mokrym ręcznikiem lub spłucz do kanalizacji wodą z prysznica.

  Krok 4. Zdezynfekuj obszar

  Aby zapobiec nawrotowi bakterii, będziesz musiał zdezynfekować obszar. Rozpyl roztwór wybielacza na szorowanym obszarze i pozostaw na około 10 minut.

  Następnie wyszoruj obszar szczoteczką i spłucz. Po spłukaniu najlepiej wysuszyć powierzchnię czystym ręcznikiem.

  Jeśli pleśń jest rozległa i nie da się jej usunąć po wszystkich twoich wysiłkach, najlepiej skontaktować się z lokalnymi specjalistami od usuwania pleśni i ich naprawy. Będą korzystać z profesjonalnych narzędzi i rozwiązań, aby poradzić sobie z powszechnym rozwojem pleśni.

  Wniosek

  Odpowiedź na pytanie, czym jest różowa pleśń, pozwala właścicielom domów zidentyfikować i szybko zareagować na pierwsze oznaki rozwoju pleśni. Odkrywając przyczyny, metody zapobiegania i usuwania, możesz chronić siebie i swoich bliskich przed poważnymi infekcjami i chorobami.