Co robi zawór sterujący nagrzewnicą? Przeczytaj te niesamowite fakty!

Chcesz wiedzieć, co robi zawór sterujący nagrzewnicą? Nie martw się, trafiłeś na właściwą stronę. Zawór sterujący nagrzewnicą, zwany również zaworem podgrzewanej wody, reguluje natężenie przepływu chłodziwa przez wszystkie rdzenie nagrzewnicy. Na linii wejściowej grzałki znajduje się zawór. Drut, pompa próżniowa lub cewka elektryczna mogą sterować zaworem w urządzeniu sterowanym ręcznie.

Przewód push-pull łączy zawory sterowane kablem z regulatorem ciepła deski rozdzielczej samochodu. Dźwignia sterowana podciśnieniem reaguje na decyzje operatora, przesuwając zawór za pomocą podciśnienia silnika.

Co robi zawór sterujący nagrzewnicą? Przeczytaj te niesamowite fakty!

Zawory zasilane elektrycznie są sterowane za pomocą przewodu i siłownika. Zawór sterujący w samochodowych układach klimatyzacji jest podłączony do komputera i może być uruchamiany za pomocą ssania lub energii elektrycznej. To tylko przegląd i musisz dowiedzieć się więcej.

Co to jest zawór sterujący nagrzewnicą?

Co więc robi zawór sterujący nagrzewnicą? Kiedy pogoda na zewnątrz zaczyna się ochładzać, bardzo ważne jest, aby w pojeździe działała nagrzewnica. Zawór sterujący nagrzewnicą jest kluczowym elementem w działaniu kilku nagrzewnic samochodowych. Dla kilku kierowców pojęcie ciepła w samochodzie nawet nie myśli o tym zbyt wiele. Gdy na dworze jest chłodno, włączasz grzejnik, a gorące powietrze jest wydmuchiwane w Twoją stronę. Chociaż niektórzy z nas rozumieją, jak to działa, musisz zdać sobie sprawę, że wielu kierowców nie poświęca wiele czasu na naukę, jak wszystkie elementy samochodu się radzą i dlaczego są tam, co robią.

Niektóre osoby są zdziwione, gdy słyszą, że zawór sterujący nagrzewnicą jest istotnym aspektem działania nagrzewnicy, ponieważ umożliwia przepływ płynu chłodzącego z silnika przez nagrzewnicę pojazdu i ogrzewanie. Każdy silnik samochodowy jest zaprojektowany tak, aby był jak najbardziej wydajny. Jeśli chodzi o utrzymanie ciepła w chłodne dni, samochód wykorzystuje ciepło silnika zebrane przez płyn chłodzący, aby ogrzać wnętrze.

Lokalizacja zaworu sterującego nagrzewnicą

Znalezienie zaworu sterującego ogrzewaniem w samochodzie nie jest takie proste, jak się wydaje. Zawór regulacji ogrzewania nie ma ustalonego położenia. Dlatego może się różnić w zależności od modelu samochodu. Można go znaleźć w komorze silnika w niektórych samochodach, ale w innych może też znajdować się na tylnej ścianie pasażera. W niektórych samochodach zawór sterujący ogrzewaniem może znajdować się za konsolą w kierunku nóg pasażera.

Jeśli chodzi o zawór sterujący nagrzewnicą, pamiętaj, że możliwe, że w ogóle go nie masz. Niektóre samochody mają kompozytowe drzwi z przegrodą, która izoluje grzejniki od układu klimatyzacji. Drzwi mieszające otwierają się, umożliwiając przepływ gorącego lub zimnego powietrza przez wewnętrzne otwory wentylacyjne do kabiny pojazdu, w zależności od wybranych warunków. Pełni taką samą funkcję jak zawór sterujący ogrzewaniem i eliminuje wszelkie potrzeby w samochodzie.

Funkcja zaworu sterującego nagrzewnicą

Chłodziwo przepływa przez rdzeń nagrzewnicy po włączeniu pompy wodnej we wszystkich samochodach. Temperatura ciepła wypływającego z nawiewnika jest kontrolowana przez kompozytowe drzwiczki, które kierują cyrkulację w kierunku i od rdzenia nagrzewnicy. Jednak wiele samochodów wykorzystuje zawór sterujący nagrzewnicą, aby regulować przepływ płynu chłodzącego do nagrzewnicy w oparciu o architekturę systemu.

Oznaki złego zaworu sterującego nagrzewnicą

Można sobie wyobrazić, że zawór sterujący nagrzewnicą może pęknąć w sposób, który nie spowoduje jego całkowitego uszczelnienia, ale nie działa skutecznie. Oznacza to, że ciepło będzie działać lub nie będzie w ogóle działać, albo może tylko nieznacznie ogrzać wnętrze samochodu, choć nie w takim stopniu, w jakim się spodziewamy. Wszystko z powodu wadliwego zaworu sterującego nagrzewnicą, który nie może już prawidłowo zarządzać przepływem płynu chłodzącego z silnika do nagrzewnicy.

Możliwe, że otrzymujesz tylko ograniczoną ilość wody lub czasami reguluje ona przepływ, a w innych całkowicie się wyłącza. Gdy zawór sterujący nagrzewnicy ulegnie pęknięciu lub pęknięciu w wyniku normalnej amortyzacji lub uszkodzenia mechanicznego, może dojść do wycieku chłodziwa w samym zaworze. Płyn chłodzący zbierze się pod samochodem, ostrzegając, że gdzieś istnieje wyciek.

Możliwe jest również, że jeśli zawór ulegnie awarii, płyn chłodzący spowoduje jego korozję, zwłaszcza jeśli masz przestarzały płyn chłodzący, który należy wymienić. Chociaż jeśli nie widzisz wycieku, ponieważ pod samochodem nie ma znaku, można sobie wyobrazić, że wyciek ma również gdzie indziej i nie jesteś tego świadomy. Kiedy przyjrzysz się swojemu zbiornikowi płynu chłodzącego i okaże się, że jest go znacznie mniej niż powinien, i uzupełnisz go, wydaje się, że po krótkim czasie ponownie znika; masz gdzieś przeciek. Przeczytaj więcej o oznakach złego zaworu sterującego nagrzewnicą.

To okładka!

Cieszymy się, że dowiedziałeś się, co robi zawór sterujący nagrzewnicą. Zawór sterujący nagrzewnicą to wirtualny obiekt, dzięki któremu otrzymujesz ciepło w swoim samochodzie. Działa za pomocą płynu chłodzącego i zapewnia ciepło we wnętrzu pojazdu. Dziękuję, przyjaciele, za pobyt z nami.

Możesz przeczytać powiązane artykuły; wiedzieć, jak sprawdzić, czy podgrzewacz wody jest gazowy czy elektryczny i jak naprawić gazowy podgrzewacz wody.