Co powoduje pleśń w mieszkaniach? 7 wspólnych czynników do sprawdzenia

Wiele osób zastanawiało się, co powoduje pleśń w mieszkaniach. Tutaj zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o pleśni w swoim mieszkaniu.

Korzyści z wyboru mieszkania w apartamentowcu są liczne. Jednak przy tak wielu ludziach żyjących w jednej przestrzeni mogą się zdarzyć wpadki, które skutkują plagą pleśni.

Co powoduje pleśń w mieszkaniach? 7 wspólnych czynników do sprawdzenia

Na przykład stały wyciek z basenu na dachu może kaskadowo opadać na wiele poziomów, powodując znaczną plagę pleśni w pomieszczeniach. Alternatywnie, toaleta lub wanna przelewają się w jednym mieszkaniu, powodując szkody wodne w jednostkach poniżej, zwłaszcza jeśli powódź nie zostanie szybko opanowana.

Pleśń rozwija się w wilgotnych ścianach, sufitach i podłogach. Z drugiej strony pleśń może powodować znaczne uszkodzenia strukturalne, a także problemy zdrowotne i alergie.

Jak wykryć pleśń?

W pewnym momencie prawdopodobnie widziałeś, jak kawałek chleba spleśniał. Rozwój pleśni w tym stanie zwykle objawia się jasnozielonymi plamami, które są łatwe do zauważenia.

Niemniej jednak plaga pleśni w mieszkaniu zwykle nie pojawia się w ten sposób. W przeciwieństwie do tego, częściej występuje czarna pleśń niż zielona pleśń.

Pleśń zazwyczaj przedstawia się jako kępy czarnych kropek na sufitach i ścianach, a także pod zlewami. Pleśń może również pojawiać się jako odbarwione powierzchnie, takie jak część ściany lub sufitu, która wydaje się, że została uszkodzona przez wodę i nie pasuje do reszty.

Pamiętaj, że śmiertelna pleśń nie zawsze jest zauważalna. Powinieneś podejrzewać inwazję pleśni, jeśli twoje mieszkanie zaczyna brzydko pachnieć – zwłaszcza stęchłym powietrzem.

Problemy z pleśnią mogą być również przyczyną problemów, jeśli nagle zaczniesz mieć problemy zdrowotne.

Częste przyczyny pleśni w mieszkaniach

1. Wadliwe narzędzia i urządzenia kuchenne

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania pleśni w kompleksach mieszkaniowych są wadliwe urządzenia kuchenne. Ponieważ przewody doprowadzające wodę są często zakopane, powolne wycieki z kostkarek do lodu, lodówek i zmywarek nie są zgłaszane.

Jest to prawdopodobnie bardzo uciążliwe, gdy zauważysz problem, na który zwykle wskazuje zapach lub plama.

2. Pralnie w piwnicy

W piwnicach kilku budynków znajduje się wspólna pralnia lub pralnia, co jest w porządku. Często jednak zdarzają się również piwnice, w których znajdują się pudła na bazie celulozy i inne materiały, na których pleśń uwielbia rosnąć.

Pleśń może tworzyć się w każdej piwnicy z powodu wilgoci spowodowanej praniem.

3. Wadliwe rury wodociągowe i pęknięte rury

Pęknięcia rur to najgorszy koszmar w budynku. Może wylać tysiąc litrów wody na korytarz i schody, a także ściany, podłogi i sufity.

Pojedyncze pęknięcie rury lub przeciek może siać spustoszenie w dziesiątkach mieszkań i przestrzeni publicznych.

4. Rury parowe

Rury parowe i starzejące się grzejniki, zwłaszcza w starszych budynkach, często powodują nieodkryte przecieki za ścianami lub sufitami. Ponieważ wycieki pary są często ukryte, uszkodzenia i rozwój pleśni mogą pozostać niewykryte przez tygodnie lub miesiące.

Z drugiej strony zapach stęchlizny wskazuje na obecność pleśni.

5. Wskazywanie i budynek na zewnątrz

Innym sposobem przesączania się wody jest spoinowanie lub betonowa zaprawa otaczająca cegły i okna, typowa dla starszych budynków mieszkalnych. Woda deszczowa może przenikać do konstrukcji z boku i zatrzymywać się w ścianach zewnętrznych z powodu zniszczonych elementów budynku.

Stamtąd rozwija się pleśń i zanim zauważysz coś na ścianie swojego mieszkania, możesz się założyć, że po drugiej stronie jest o wiele więcej.

6. Wpusty tarasowe

Odpływy zatykają się liśćmi i innymi śmieciami. Kiedy tak się dzieje, jedynym miejscem, w którym może płynąć woda, jest sąsiednia rezydencja.

Woda znajdzie drogę do najsłabszego punktu wejścia, który może znajdować się gdziekolwiek. Trudno to stwierdzić bez dokładnych testów, więc jeśli masz taras, upewnij się, że odpływy są czyste.

7. Silosy i dachy płaskie

Płaski dach to rzeczywiście recepta na katastrofę. Dachy płaskie są typowe dla budynków mieszkalnych, chociaż z czasem mogą się niszczeć i zwisać.

Co więcej, jeśli nie są odpowiednio skonstruowane, nie będą wylewać wody tak dobrze, jak powinny. Woda następnie przedostaje się przez dach do mieszkań poniżej.

Silosy wodne (zbiorniki na wodę) na dachach, które również przeciekały lub pękły, mogą spowodować poważne zalanie w mieszkaniach poniżej.

Co sprawia, że ​​pleśń jest tak niebezpieczna?

Pleśń, jeśli nie jest leczona, może spowodować poważne choroby. Nawet jeśli nie widzisz pleśni w mieszkaniu, zarodniki mogą przenikać do powietrza, powodując objawy przypominające alergie lub paskudne przeziębienie: swędzenie, pieczenie oczu, zatkany nos i świszczący oddech.

Narażenie na pleśń może być bardziej niebezpieczne, jeśli masz wcześniej istniejący stan, taki jak astma lub choroba płuc, dlatego tak ważne jest, aby wykryć oznaki wzrostu pleśni i jak najszybciej rozwiązać problem.

Możesz zapoznać się z tym artykułem na temat tego, co pleśń może zrobić dziecku i jak zapobiegać pleśni wokół okien, aby uzyskać dodatkowe środki ostrożności i rozwiązania dotyczące pleśni.

Wniosek

Pleśń jest rzeczywiście poważnym problemem, którego nie należy przeoczyć. Jeśli podejrzewasz, że w Twoim mieszkaniu jest pleśń, szybko interweniuj, zanim Twoje zdrowie ucierpi na tym poważnie.

Mamy nadzieję, że przekazaliśmy Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz, aby wiedzieć, co powoduje pleśń w mieszkaniach.