Co powoduje pękanie szklanego pieca? Najlepszy przewodnik do poznania 2 najczęstszych przyczyn

Chcesz wiedzieć, co powoduje pękanie pieca ze szklanym blatem? Elektryczna płyta szklano-ceramiczna nie gotuje się tak szybko jak płyta indukcyjna i jest mniej powszechna niż płyta gazowa, ale jej funkcje są przydatne dla gospodyń domowych, którzy lubią jej elegancki i gładki wygląd.

Jednak wiąże się z przerażającym ryzykiem, że prawdopodobnie zawiedzie, ponieważ istnieją tendencje do pękania. Dwie główne przyczyny pękania szklanej płyty kuchennej to uderzenia wysokich garnków i nadmierne ciepło wytwarzane przez jeden z palników lub gorące punkty wytwarzane przez przypaloną żywność. Przewiń w dół, aby dowiedzieć się więcej.

Co powoduje pękanie szklanego pieca? Najlepszy przewodnik do poznania 2 najczęstszych przyczyn

Wskazówki, jak zapobiegać pękaniu szklanego pieca

Szklane płyty kuchenne są popularnym wyborem ze względu na ich elegancki wygląd i łatwą konserwację. Nagrzewają się szybko i równomiernie w przeciwieństwie do cewek elektrycznych, ale mają pewne wady! Po pierwsze, są podatne na pękanie z powodu swojej kruchości. Te pęknięcia mogą być bardzo szkodliwe i mogą sprawić, że Twój piec będzie bezużyteczny. Poniższe zalecenia pomagają zrozumieć, dlaczego psują się kuchenki ze szklanym blatem i jak można uniknąć bólów głowy.

Wskazówka nr 1. Używaj odpowiednich naczyń

Ciężki garnek na szklanej płycie kuchennej może stłuc szkło, co jest jednym z powodów, dla których nie zaleca się używania ciężkiego sprzętu żeliwnego, ale jest jeszcze inny powód. Doniczki i panele o nieregularnej powierzchni, w tym żeliwne, podczas przenoszenia tworzą drobne rysy. Szkło może zostać osłabione do punktu stłuczenia przez mikro zadrapanie, jak nacięcie.

Tradycyjnym sposobem cięcia szkła jest w końcu podniesienie go i rozbicie na linii podziału.

Te najlepsze rodzaje szklanych płyt grzewczych i patelni są wykonane z wysokiej jakości aluminium, stali nierdzewnej tytanowej lub stali wysokowęglowej i mają płaskie, gładkie dna. Porcelana, kamień, ceramika i żeliwo należą do najbardziej wrażliwych materiałów. Pomogłoby to również uniknąć naczyń emaliowanych, które nie są dozwolone na szklanych powierzchniach, ponieważ emalia może stopić się i przylgnąć do ciepłego szkła.

Wskazówka 2. Zachowaj czystość podczas gotowania

Ponieważ rozmazy z żywności mogą się upiec na powierzchni szklanej płyty kuchennej, utrzymanie jej w czystości jest niezbędne. Gdy powstają gorące obszary, szkło może pęknąć. Karbonizowana żywność jest środkiem izolującym, który zapobiega ucieczce ciepła i zmusza je do powrotu do szkła, powodując załamanie napięcia.

Wskazówka nr 3. Nie używaj ściernych środków czyszczących

Cząsteczki w granulowanych środkach czyszczących są takie same, jak drobne cząsteczki pod naczyniami. Mogą spowodować złamania. Nigdy nie używaj proszku do szorowania ani żadnych innych materiałów ściernych do czyszczenia górnej części kuchenki. Nawet jeśli czyszczenie ścierne nie spowoduje pęknięcia piekarnika, drobne rysy zachodzą na powierzchnię i prowadzą do pęknięć. Zamiast tego Merry Maids zaleca spryskiwanie białego octu ze spryskiwacza ściereczką z mikrofibry.

Wymieszaj trochę sody oczyszczonej z octem, jeśli potrzebujesz mocniejszego środka czyszczącego, przykryj górę kuchenki wilgotną ściereczką i pozostaw na 10 minut przed czyszczeniem. Zeskrob przypalone jedzenie żyletką, aby zapobiec pęknięciu w ciepłym miejscu.

Czynniki, które często powodują pękanie szklanego pieca

Co powoduje pękanie pieca ze szklanym blatem? Podobnie jak w przypadku wielu produktów szklanych, zderzenia i ekstremalne temperatury to dwa najczęstsze źródła uszkodzeń. Znajomość tych zagrożeń może pomóc zachować ostrożność w kuchni i uniknąć uszkodzenia piekarnika. Ale wcześniej zachowaj ten artykuł na później, aby dowiedzieć się więcej o tym, czego powinieneś unikać w przypadku kuchenki ze szklanym blatem. Teraz kontynuujmy.

#1. Używane naczynia

Blaty pieców ze szkła ceramicznego są wytrzymałe, ale nie przepuszczają ciężkich przedmiotów. Upuszczenie lub uderzenie w nią dużym przedmiotem jest niebezpieczne. Mikrozarysowania powstają, gdy garnki i kubki ścierne są przeciągane po szkle. Ponadto integralność szkła może zostać naruszona do punktu przerwania, jeśli z czasem się nawarstwia.

#2. Nadmierne wahania temperatury i ciepła

Jednym z powodów pęknięcia kuchenki ze szklanym blatem jest wysoka temperatura, a niektóre naczynia utrzymują ciepło dłużej. Ta zwiększona ekspozycja na ciepło może spowodować naprężenie wystarczające do pęknięcia szkła. Żywność podgrzana na powierzchni może również powodować pękanie gorących punktów. Kiedy szkło topi produkty, takie jak naczynia emaliowane lub plastikowe, dzieje się to samo.

Gdy zimne szkło jest poddawane gwałtownemu nagrzewaniu, następuje szok termiczny. Gorące garnki są typową przyczyną pękania zimnej szklanej powierzchni. Efekty są często silne i szybkie.

Ile kosztuje wymiana górnej szklanej kuchenki?

Każdy element grzewczy ma ograniczenie temperatury na kuchence elektrycznej, co chroni element przed przegrzaniem. Jeśli to ograniczenie zawiedzie, może być wystarczająco podgrzane, aby rozbić szkło.

Czasami możesz zmodyfikować obramowanie, ale może być konieczna wymiana komponentu, obramowania i płyty kuchennej. Wymiana pieca ze szklanym blatem kosztuje około 200 USD. Czasami bardziej opłaca się wymienić górną szybę niż wydać ponad 1000 dolarów na nowy piec. Z drugiej strony możesz być zainteresowany tym, ile jest wart mój zabytkowy piec. Niemniej to wszystko.

To okładka!

Musisz wiedzieć, co powoduje pękanie pieca ze szklanym blatem, aby móc ich uniknąć. Proszę pamiętać, że używanie uszkodzonego pieca jest niebezpieczne! Nawet drobne złamania zwiększają ryzyko porażenia prądem. Możesz naprawić małe pęknięcia na powierzchni witroceramicznej, ale jeśli nie da się ich przywrócić, będziesz musiał kupić nową płytę kuchenną, jeśli masz trochę czasu. Ten artykuł jest o tym, jak później pomóc naprawić pomarańczowy płomień na kuchence gazowej.