Co powoduje białą pleśń na roślinach? 3 główne czynniki

Odpowiedź na pytanie „co powoduje białą pleśń na roślinach?” jest dość skomplikowana. Krótka odpowiedź brzmi, że pewne warunki prowadzą do rozwoju pleśni.

Przeczytaj więcej o warunkach, które powodują wzrost białej pleśni na roślinach poniżej!

Co powoduje białą pleśń na roślinach? 3 główne czynniki

Co to jest biała pleśń?

Biała pleśń nie jest specyficzną odmianą pleśni. Trzy gatunki zaliczane są do białej pleśni i są to Aspergillus, Cladosporium i Penicillium.

Ponadto pleśń przybiera kolor biały, gdy są jeszcze we wczesnych stadiach rozwoju. Później zmieniają kolor po wytworzeniu większej ilości zarodników pleśni.

Kiedy produkują więcej zarodników pleśni, najlepiej spodziewać się, że pleśń wkrótce wyrośnie w kolonię. Oto artykuł, który może pomóc w zwalczaniu zarodników pleśni, aby zapobiec dalszemu wzrostowi pleśni.

Dlaczego biała pleśń rośnie na roślinach?

Wzrost białej pleśni jest zwykle nieszkodliwy. Rozwój jest spowodowany saprofitycznym grzybem, który żywi się rozkładającą się materią organiczną.

Jego wzrost jest objawem czegoś nie tak z twoją rośliną, zwłaszcza jeśli wygląda na chorą poza wzrostem białej pleśni. Poza tym, oto niektóre z przyczyn wzrostu białej pleśni:

1. Słabe oświetlenie

Pleśń rozwija się w ciemnym i wilgotnym środowisku; stąd niewielka ilość światła słonecznego zachęcałaby zarodniki pleśni do osiedlania się na twoich roślinach. Nie wspominając o tym, że twoje rośliny również mają wilgoć i pożywienie, aby mogły rosnąć.

Co więcej, dla roślin niezdrowe jest przebywanie bez wystarczającej ilości światła słonecznego. Przy złych warunkach oświetleniowych zachęcasz do powstawania pleśni i choroby rośliny.

2. Wilgoć

Rośliny domowe mają wokół siebie nieuregulowane powietrze. Oznacza to, że zarodniki pleśni częściej osadzają się na wilgotnej glebie i stamtąd wyrastają.

Wilgoć i brak wentylacji idą w parze, jeśli chodzi o rozwój pleśni na roślinach domowych.

3. Brak wentylacji

Jak wspomniano powyżej, słaba cyrkulacja powietrza w twoich domach powoduje, że górna część gleby pozostaje wilgotna. W przeciwieństwie do roślin uprawianych na zewnątrz, które mają naturalną bryzę, która wysusza górną część gleby rośliny.

Czy białe pleśnie na roślinach są niebezpieczne?

Biała pleśń występuje naturalnie, ale może powodować choroby roślin. Działa na liście roślin, osłabiając je i żółknąc.

Zanim się zorientujesz, skażona pleśnią roślina zwiędnie i umrze. Co więcej, pleśń jest niezwykle zaraźliwa i prawdopodobnie wpłynie na sąsiednie rośliny.

Jeśli pozostanie niekontrolowany, może również wpłynąć na struktury w twoim domu. Co więcej, pleśń ma niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi, więc może powodować alergie wśród wrażliwych członków rodziny.

Sposoby usuwania białej pleśni na roślinach

Podzielimy się trzema sposobami usuwania białej pleśni z roślin.

1. Ręcznie usuń formę

Pierwszym sposobem na pozbycie się białej pleśni jest ręczne jej usunięcie. Przesadź swoją skażoną pleśnią roślinę.

Oczywiście musisz użyć nowej ziemi doniczkowej. Wraz z przesadzaniem rośliny musisz zadbać o to, aby zadbać o warunki rozwoju pleśni.

2. Soda oczyszczona w sprayu

Napełnij pustą butelkę ze spryskiwaczem mieszaniną sody oczyszczonej. Aby przygotować mieszankę sody oczyszczonej, połącz litr wody i dwie łyżeczki sody oczyszczonej.

Następnie spryskaj nim część rośliny zakażoną pleśnią. Poziom pH sody oczyszczonej usunie pleśń.

3. Cynamon

Cynamonu można również użyć do wyeliminowania białej pleśni na twoich roślinach! Związek chemiczny Cynamonaldehyd cynamonu jest przeciwgrzybiczy; dlatego może być używany do zabijania pleśni.

Posyp cynamonem powierzchnię gleby, aż uzyskasz na niej jasną warstwę. Zostaw tam warstwę cynamonu i pozwól mu działać magicznie.

Wskazówki, jak zapobiegać wzrostowi białej pleśni na roślinach

Jak ze wszystkim innym, zapobieganie pleśni jest lepsze niż zajmowanie się samym rozwojem pleśni. Oto kilka sposobów na zapobieganie rozwojowi białej pleśni na roślinach:

Właściwa woda

Nadmierne podlewanie zachęca do rozwoju pleśni. Tymczasem podlewanie może zrujnować twoje rośliny, ponieważ nie otrzymują wystarczającej ilości pożywienia.

Aby uniknąć przypadkowego podlewania, sprawdź glebę rośliny przed podlaniem. Aby to sprawdzić, szturchnij ziemię i sprawdź, czy woda jest wilgotna.

Jeśli jest wilgotny, nie potrzebuje więcej wody. Jeśli wierzchnia warstwa gleby jest sucha, możesz podlać swoją roślinę.

Podawanie od dołu

Umieszczenie miski z wodą pod rośliną sprawi, że jej górna powierzchnia będzie sucha, co zapobiegnie rozwojowi pleśni w tym obszarze. Karmienie dolne jest również lepsze dla roślin, ponieważ inspiruje do głębokiego wzrostu korzeni.

Oczyść wierzchnią warstwę gleby

Ponieważ pleśń żywi się rozkładającą się materią organiczną, musisz usunąć liście z gleby, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Eliminacja resztek i martwych liści jest szczególnie ważna w przypadku dużych i krzaczastych roślin.

Aby lepiej zapobiegać pleśni na dużą skalę, oto artykuł na temat ochrony przed pleśnią w szklarni.

Wniosek

Teraz, gdy rozumiesz, co powoduje białą pleśń na roślinach, mamy nadzieję, że weźmiesz sobie do serca sposoby, aby im zapobiegać. Pomimo tego, że jest to żmudny proces, w końcu wszystko jest tego warte.

Nawet jeśli natrafisz na białą pleśń, mamy Cię w zasięgu ręki! Wystarczy przeczytać część artykułu i wybrać jeden z trzech sposobów usunięcia białej pleśni z roślin.