Co jeść przed oddaniem krwi? Unikaj 3 zaskakujących rzeczy!

Czy zastanawiasz się nad oddaniem krwi, to powinno obejmować wiedzę, co jeść przed oddaniem krwi? Rozważając, co możesz zrobić, aby się przygotować, oto nasze podejście do niektórych produktów spożywczych, które ułatwiają oddawanie krwi.

Ale zanim to nastąpi, najpierw poznajmy korzyści płynące z oddawania krwi. Na przykład osoby uczestniczące w wypadkach samochodowych lub innych podobnych zdarzeniach mogą skorzystać z oddanej krwi. Oto najbardziej oczywisty sposób na to.

Co jeść przed oddaniem krwi? Unikaj 3 zaskakujących rzeczy!

Jeśli chodzi o schorzenia, takie jak rak i choroby serca, oddana krew jest niezbędna. Pacjenci, którzy przeszli poważny zabieg chirurgiczny i nadal wracają do zdrowia, często wymagają transfuzji krwi. Dotyczy to również osób cierpiących na schorzenia, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, które może powodować utratę krwi.

3 pokarmy i napoje do spożycia przed oddaniem krwi

W tej sekcji omówimy żywność i napoje dla wszystkich, którzy chcą oddać krew. Przygotowując się do oddania krwi, pamiętaj, że musisz dokładniej przyjrzeć się żywności, którą zawierasz w swojej diecie. Co więc zjeść przed oddaniem krwi? Oto następujące:

#1. Woda

Upewnij się, że jesteś nawodniony, pijąc dużo wody, przygotowując się do oddania krwi. Woda stanowi dużą część krwi, więc utrzymanie nawodnienia ma kluczowe znaczenie. Niedostateczne nawodnienie może wywołać zawroty głowy podczas testu, więc upewnij się, że wcześniej pijesz dużo wody.

#2. Żelazko

Przed oddaniem krwi ważne jest, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość żelaza. Hemoglobina, białko przenoszące tlen we krwi, ma wysokie stężenie żelaza. Tak więc pokarmy bogate w żelazo mogą pomóc w uzupełnieniu ilości żelaza utraconego po oddaniu krwi poprzez regularne włączanie ich do codziennej diety.

W każdym innym przypadku możesz mieć anemię z powodu niedoboru żelaza. Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza we krwi może objawiać się różnymi objawami, w tym zmęczeniem, zawrotami głowy i dusznością.

Przed oddaniem krwi możesz zwiększyć spożycie żelaza na kilka sposobów. Wołowina i kurczak to dwa przykłady produktów. Więcej tych produktów powinno być częścią codziennej diety. Można też zjeść tuńczyka, ostrygi, plamiaka. Oprócz mięsa możesz dostać pożywne warzywa, takie jak brokuły i szpinak oraz produkty bogate w błonnik, takie jak płatki zbożowe, chleb i makaron. Przeczytaj, jak zwiększyć żelazo do oddawania krwi

#3. Witamina C

Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, chronią przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Mięso, kurczak i ryby są doskonałym źródłem żelaza, ale organizm może również skorzystać z innych źródeł żywności, takich jak żywność pochodzenia roślinnego. Zwiększy to spożycie witaminy C. Zawartość witaminy C jest również niezwykle wysoka w owocach takich jak mandarynki i pomarańcze oraz innych owocach cytrusowych. Niektóre inne źródła witaminy C to kantalupa, ananas, kiwi, mango, arbuz, papaja, maliny i jagoda.

Czego należy unikać przygotowując się do oddania krwi

Jeśli doczytałeś tak daleko, powinieneś być dobrze przygotowany do oddawania krwi. Istnieje jednak kilka pułapek, na które należy uważać. Pamiętaj, aby pamiętać, że powinieneś unikać:

#1. Alkohol

Alkohol odwadnia organizm, co zwiększa ciśnienie krwi. Dlatego przed oddaniem krwi unikaj picia alkoholu przez co najmniej 24 godziny, według lekarzy. Ponadto, mimo że płyny zawierające kofeinę mają mniejszy wpływ na nawodnienie niż te bezkofeinowe, wiele osób unika ich picia, ponieważ zakłóca wchłanianie żelaza.

#2. Bogaty w tłuszcze i słodkie składniki

Kilka chorób zakaźnych zostanie przetestowanych przed oddaniem krwi, aby upewnić się, że choroby te nie przenoszą się na inne. Kilka dni przed wizytą trzymaj się z dala od fast foodów, ponieważ poziom tłuszczu we krwi wpływa na dokładność tych testów.

#3. Aspiryna

Jeśli zapisałeś się tylko do oddania płytek krwi, powinieneś unikać przyjmowania aspiryny na około dwa dni lub więcej przed dniem oddania krwi.

Po oddaniu krwi

Proces trwa tylko dziesięć minut od początku do końca. Kiedy skończysz, oddasz jeden worek krwi lub około pół litra. Po oddaniu krwi normalne jest uczucie oszołomienia lub zawrotów głowy. Na szczęście jest to normalne i minie za kilka godzin.

Po oddaniu krwi prawdopodobnie będziesz musiał siedzieć w poczekalni przez 15 minut, aby być po bezpiecznej stronie. Następnie, przed opuszczeniem kliniki, członek personelu upewni się, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Po oddaniu krwi podadzą ci słodki napój w połączeniu ze słoną przekąską, abyś mógł dalej działać. W rezultacie twój poziom cukru wzrośnie i uzupełnisz utracone płyny. Tak więc przez następne 24 godziny pij dużo wody, aby utrzymać nawodnienie organizmu. Dobrym pomysłem może być regularne czytanie 13 super zdrowotnych korzyści płynących z oddawania krwi

To okładka!

W większości przypadków oddawanie krwi jest szybkim i prostym procesem, który sprawia, że ​​dawca w mgnieniu oka czuje się dobrze ze sobą. W rezultacie liczba osób, które regularnie oddają krew, jest ogromna. Oprócz zastanawiania się, co zjeść przed oddaniem krwi, porozmawiaj z lekarzem lub świadczeniodawcami w sprawie suplementów żelaza, jeśli planujesz regularnie oddawać krew. Dzięki temu Twoje ciało będzie lepiej przygotowane do radzenia sobie z regularną utratą żelaza. Ponadto dobrym pomysłem może być poczytanie o tym, co jeść po oddaniu krwi, a co przed oddaniem osocza.