8 przydatnych sposobów samodzielnego suszenia podłóg uszkodzonych przez wodę

Czy jesteś jednym z tych, którzy obserwowali skutki ogromnych powodzi lub tajfunów? Wszystko sprowadza się do tego: jak wysuszyć uszkodzone przez wodę podłogi.

Gdy woda znajduje się na wierzchu podłogi z twardego drewna, drewno wchłania ją przez pory, powodując nieodwracalne wypaczenia i przebarwienia. W przypadku zalania lub uszkodzenia podłogi z drewna twardego należy jak najszybciej usunąć wodę i wysuszyć podłogi. Oto najlepsze i uproszczone kroki w przypadku podłóg uszkodzonych przez wodę.

8 przydatnych sposobów samodzielnego suszenia podłóg uszkodzonych przez wodę

Co się stanie, gdy Twoje podłogi wchłoną wodę?

Gdy drewno jest mokre, pochłania wilgoć i rozszerza się, ostatecznie tworząc bańki (lub wypaczając). Kiedy boki drewnianej podłogi rozszerzają się i wznoszą wyżej niż środek desek, powstaje nierówna powierzchnia.

Należy pamiętać, że nawet jeśli woda jest tylko miejscowa (tj. na wierzchu wykończenia drewna), może przeniknąć przez deski i zostać wchłonięta przez podłoże ze sklejki pod twardym drewnem.

Woda może również przenikać przez zaprojektowane deski z twardego drewna, rozluźniając znajdujący się pod nimi klej i powodując, że podłoga podskakuje w miarę rozszerzania się.

Gdy nastąpi uszkodzenie przez wodę, bardzo ważne jest szybkie usunięcie go i wysuszenie podłóg — nie tylko po to, aby ocalić podłogę z twardego drewna (i podłoża), ale także aby uniknąć rozwoju pleśni.

Kroki suszenia uszkodzonych przez wodę podłóg drewnianych

Krok 1. Zatrzymaj źródło wody

Jeśli woda (lub wilgoć) nadal będzie przedostawać się do drewna, będziesz toczyć przegraną bitwę. Więc zanim podłogi się pogorszą, dowiedz się, co jest nie tak i napraw to.

Krok 2. Odłóż wszystko

Przenieś meble i inne tego typu przedmioty na zewnątrz na słońce lub przynajmniej do innego pokoju. Jeśli towary są mokre i musisz je trzymać w środku (na przykład pada deszcz lub mieszkasz w mieszkaniu), rozważ przeniesienie ich na wodoodporną podłogę lub umieszczenie plastiku między podłogą a meblami.

Jeśli na Twojej drewnianej podłodze jest wykładzina, usuń ją tak szybko, jak to możliwe. Następnie usuń paski, które są niezwykle ostre i mogą zranić Ciebie (lub jedno z Twoich dzieci lub zwierząt), jeśli na nie nadepniesz. Ponadto moczenie ich w wodzie powoduje, że rdzewieją i stają się czarne.

Krok 3. Użyj mokrego odkurzacza

Chcesz jak najszybciej wchłonąć jak najwięcej wody. Należy pamiętać, że profesjonalna firma specjalizująca się w wydobywaniu wody i dysponująca najbardziej fantastycznym sprzętem może być lepszą opcją.

Używaj odkurzacza nawet po usunięciu całej widocznej wody, ponieważ w porach drewna wciąż jest woda, której nie możesz zobaczyć. Odkurzacz na mokro będzie zasysał wodę przez długi czas.

Krok 4. Wyczyść środkiem dezynfekującym

Należy pamiętać, że oprócz podłóg drewnianych należy również unikać pleśni. Najlepiej byłoby, gdybyś użył środka dezynfekującego, który nie jest mydlinami (np. Mr. Clean). Po zakończeniu użyj mokrego odkurzacza, aby usunąć pozostałą wodę.

Krok 5. Osuszacz

Umieść osuszacz na środku pomieszczenia. Jeszcze lepiej, jeśli możesz zdobyć więcej niż jeden. Upewnij się, że woda jest czysta co kilka godzin (i upewnij się, że filtr jest również czysty).

Upewnij się, że osuszacz jest włączony przez co najmniej 24 godziny. W zależności od nasilenia wody może być konieczne użycie go przez 2 do 3 dni lub nawet dłużej. W niektórych okolicznościach konieczne jest używanie osuszacza przez kilka tygodni.

Krok 6. Użyj wentylatorów i klimatyzacji

Skieruj wentylatory na podłogę. Otwórz również okna na około 2 cale (i pozostaw otwarte drzwi). Nadmiar wilgoci będzie mógł odparować, a wentylacja krzyżowa będzie większa.

Jeśli na dworze pada deszcz lub jest bardzo wilgotno, zamknij okna i otwieraj tylko drzwi do sąsiednich pomieszczeń i użyj osuszacza. Odwróć wentylatory do góry i skieruj je na podłogę.

Krok 7. Sprawdź, czy nie ma śladów pleśni i pleśni

Jeśli zauważysz jakiekolwiek ślady pleśni lub pleśni, natychmiast wyszoruj podłogę mieszanką sody oczyszczonej i wody. Powinieneś także znaleźć i zebrać porady specjalisty od usuwania pleśni.

Krok 8. Piaskować i wykańczać

Na tym etapie prawdopodobnie będziesz musiał przeszlifować i wykończyć podłogi. Woda często niszczy poliuretan, a niektóre części lub części stopy mogą wymagać wymiany (wystarczy wpleść kilka kawałków drewna).

Nawet jeśli na podłodze pozostanie trochę poliuretanu, prawdopodobnie jest on dużo cieńszy i zagrożony. To nie potrwa długo, więc lepiej je teraz dokończ.

Wniosek

Masz dużą szansę na uratowanie podłóg, jeśli potrafisz szybko usunąć wodę i prawidłowo je wysuszyć. Podłogę można następnie przeszlifować i wykończyć.

Następnie możesz pomalować drewno liściaste na ten sam lub inny kolor. Mamy nadzieję, że ten artykuł na temat suszenia podłóg uszkodzonych przez wodę będzie dla Ciebie pomocny.