7 skutecznych sposobów na pozbycie się zapachu pleśni z prania

Najprostszą odpowiedzią na pytanie „jak pozbyć się pleśni z prania” jest wystawienie ubrań i innych tkanin na działanie środków przeciw pleśni. Dobrą wiadomością jest to, że te substancje i metody są zarówno łatwe do wykonania, jak i dostępne dla większości domowych spiżarni.

Aby lepiej docenić, w jaki sposób te metody eliminują zapach pleśni z prania, najpierw omówmy, jak pleśń żyje w twoim praniu.

7 skutecznych sposobów na pozbycie się zapachu pleśni z prania

Jak każdy inny mikroorganizm, pleśń wymaga pożywienia, kwasowości, temperatury, czasu, tlenu i wilgoci. Łącznie czynniki te są znane jako FATTOM, a mikroorganizmy są zabijane przez zmianę jednego lub więcej z tych elementów w celu rozwoju drobnoustrojów.

Spośród tych sześciu czynników kwasowość, temperaturę i wilgotność można modyfikować podczas prania. Istnieją również produkty specjalnie stworzone do zabijania mikroorganizmów, w tym pleśni, takie jak boraks.

Bez dalszych ceregieli, oto sposoby na wyeliminowanie tych niepożądanych zapachów.

Usuwanie zapachu pleśni z prania

1. Ocet

Głównym kwasowym składnikiem octu jest kwas octowy. W niektórych krajach całkowita kwasowość 4% to minimalna ilość, jaką producent może zadeklarować jako prawdziwy ocet. Aby użyć, dodaj 1 filiżankę białego octu do wsadu do prania — cykl z najwyższą temperaturą wody w pralce.

Mechanizm zabijania pleśni octem polega na obniżeniu pH. Pleśń i pleśnie wolą żyć w pobliżu neutralnego pH (około 7), a obecność substancji kwasowych niszczy ich ściany komórkowe.

2. Soda oczyszczona

Chemicznie znany jako wodorowęglan sodu, soda oczyszczona działa dokładnie odwrotnie niż ocet. Jest to baza, co oznacza, że ​​podnosi pH otoczenia.

Sposób użycia i eliminacji zapachów jest podobny do octu, aczkolwiek zmiana pH jest w kierunku obszaru podstawowego.

3. Sok z cytryny

Sok z cytryny działa tak samo jak ocet — obniża pH środowiska, w którym żyje pleśń. Różnica polega na tym, że kwasem cytryny jest kwas cytrynowy.

Aby nałożyć, wetrzyj pastę zrobioną z równych części soku z cytryny i soli w miejsca z pleśnią. Pozostaw na dwie minuty, wyszczotkuj starą szczoteczką do zębów i umyj w pralce.

Możesz również spryskać ubranie sokiem z cytryny, umieszczając go w butelce z rozpylaczem. Ta metoda działa również z octem i innymi sposobami eliminacji pleśni bez prania ubrań.

4. Wódka

Podczas przedstawień scenicznych, takich jak balet czy teatr, osoby odpowiedzialne za garderobę używają sprayu z wódką bezsmakową, aby usunąć niepożądane zapachy z kostiumów. Istnieją elementy garderoby, których nie można prać, a ta metoda jest idealna dla tych materiałów.

W celu użycia spryskać powierzchnie wewnętrzne i powiesić do wyschnięcia. Składnik alkoholowy niszczy ścianę komórkową mikroorganizmów, zabijając je.

5. Światło słoneczne

Po włożeniu wypranych ubrań do prania możesz czuć, że są nadal wilgotne. Rozwiązanie: zawieś je na sznurku i pozwól słońcu zdziałać cuda.

Ciepło słoneczne nie sprzyja rozwojowi pleśni i pleśni (wolą żyć około 25oC), a promienie UV niszczą ich strukturę komórkową.

Zachowaj jednak ostrożność podczas korzystania z tej metody. Światło słoneczne rozjaśnia kolory w tkaninie, a odzież syntetyczna może stracić swoją elastyczność i kształt.

Światło słoneczne odprowadza również wilgoć z tkaniny. Są to więc dwa z trzech elementów wzrostu drobnoustrojów, na które oddziałuje światło słoneczne.

6. Parowa

Para działa poprzez wystawianie ubrań na działanie wysokich temperatur. Nie można jednak parować niektórych materiałów, takich jak zamsz.

Ponadto ubrania z ozdobami należy odwrócić na lewą stronę, aby zapobiec uszkodzeniom. Spróbuj zrobić to z parą z gorącego prysznica i przekonaj się sam.

7. Zamrażarka

Jeśli steamer i gorący prysznic nie są dostępne, spróbuj zamrozić ubrania. Mechanizm jest odwrotny do dwóch poprzednich pozycji (tj. obniża się temperaturę, aby spowolnić rozwój pleśni).

Zwróć uwagę na wybór słów w poprzednim akapicie. Użyliśmy spowolnienia zamiast zabijania i jest ku temu powód.

Zamrożenie nie zabija mikroorganizmów, ale zmusza je do „hibernacji”, aby chronić się przed zimnem. Kolejna wskazówka: daj swoim ubraniom wystarczająco dużo czasu na rozgrzanie się przed ich założeniem, ponieważ będą zimne i sztywne.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Najlepiej skubać coś w zarodku, prawda? Chociaż wszyscy mamy doświadczenia z zatęchłymi ubraniami, zaskakująco łatwo jest tego uniknąć.

Jednym z czynników, o którym często zapominają gospodarstwa domowe, jest sama pralka. Te maszyny to konie robocze, ale to nie znaczy, że nie potrzebują TLC.

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy wielokrotnie pytają: „dlaczego moja pralka pachnie jak pleśń?”, są artykuły, które szczegółowo opisują, jak usunąć zapach z pralek.

Wniosek

W Internecie dostępnych jest mnóstwo treści na temat usuwania zapachu pleśni z prania. Tym, co oddziela ten artykuł, jest to, że wiesz, jak kwasy, zasady, ciepło i zamrażanie pomagają w eliminacji tych nieprzyjemnych zapachów.

Możesz również zdecydować się na użycie innych środków chemicznych, takich jak wybielacz tlenowy i boraks. Wszystkie te są równie skuteczne w rozwiązywaniu problemów z pleśnią.