6 prostych kroków, jak pozbyć się zapachu pleśni na mokrym dywanie

Niezależnie od tego, czy jest to powódź, deszcz, wyciek wody czy zepsute napoje, nikt nie chce pleśni na dywanie. Czy wiesz, jak usunąć zapach pleśni z mokrego dywanu?

Ciężko jest natychmiast wyczyścić zabrudzony mokry dywan, gdy masz też coś do zrobienia, ale stwarza to idealne warunki do rozwoju pleśni. Jeśli wyrośnie na nim ten grzyb, czyszczenie wymagałoby podwojenia wysiłku, czasu i cierpliwości.

6 prostych kroków

Nie musisz się zbytnio martwić; ten artykuł ułatwiłby Ci wykonanie zadania. Czytaj dalej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Definiowanie pleśni i identyfikacja jej zapachu

Pleśń to pleśń na wczesnym etapie. Ma mikroskopijne zarodniki, które przemieszczają się w powietrzu i może rosnąć, jeśli osiądzie na wilgotnej powierzchni.

Zobaczysz, jak rośnie na zewnętrznych materiałach i ma pudrowy, płaski i suchy wygląd. Jeśli chodzi o jego wpływ na zdrowie, kiedy jesteś narażony i wdychasz przez dłuższy czas, możesz zauważyć objawy, takie jak bóle głowy, kaszel, trudności w oddychaniu, swędzenie nosa itp.

Zobacz ten artykuł o tym, czym jest pleśń, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat pleśni.

Teraz, ze względu na jego zapach, wielu opisuje go jako stęchły i ziemisty. Niektórzy twierdzą, że jest porównywalny lub łagodniejszy niż brudne mokre skarpetki lub zapach gnijącego drewna.

Kiedy poczujesz podobny zapach, nadszedł czas na drobiazgową inspekcję swojego domu. Być może pleśń już zarosła na Twoim dywanie, meblach, roślinach, szafce lub innych przedmiotach.

Jeśli właśnie doświadczyłeś powodzi i chciałeś wyczyścić dywan, który pokrył się pleśnią, możesz odwiedzić ten artykuł i dowiedzieć się, jak usunąć zapach pleśni z dywanu po powodzi.

Jak pozbyć się stęchłego zapachu z dywanu

Usuwanie zapachu pleśni z dywanu może być tak proste, jak zwykłe czyszczenie. Ma to jednak zastosowanie tylko wtedy, gdy wiesz, jakie produkty są praktyczne w użyciu.

Oto szczegółowa, ale prosta instrukcja krok po kroku, którą możesz bez wysiłku wykonać:

Krok 1. Przygotowanie

Przygotuj odkurzacz, wodę, ocet, sodę oczyszczoną, nadtlenek wodoru i szampon do dywanów. Te produkty są tym, czego możesz używać przez cały czas czyszczenia.

Załóż również rękawiczki, okulary i maskę, aby wystarczająco się zabezpieczyć.

Krok 2. Wysuszyć dywan

Niezależnie od tego, czy dywan był całkowicie, czy tylko częściowo mokry, będziesz musiał chwilę poczekać, aż całkowicie wyschnie. Możesz zostawić go na słońcu lub po prostu pozwolić mu wyschnąć naturalnie.

Krok 3. Odkurzanie

Po dokładnym wysuszeniu dywanu użyj odkurzacza, aby usunąć powstały kurz i brud. Pozwól, aby próżnia przepłynęła przez niego kilka razy, upewniając się, że wyssała większość zanieczyszczeń.

Krok 4. Woda i ocet

Wymieszaj jedną szklankę octu i dwie szklanki wody w misce. Możesz dostosować pomiar na podstawie wielkości dywanu, który będziesz czyścić, o ile zachowasz stosunek 1:2 — jedna część octu na dwie części wody.

Wlej tę mieszaninę do butelki z rozpylaczem. Lekko posyp dywan, nie spryskuj jednak za dużo.

Krok 5. Soda oczyszczona

Po przejrzeniu całego dywanu lub dotkniętego obszaru mieszanką wody z octem, nadszedł czas, aby uzupełnić go sodą oczyszczoną. Bądź hojny w dodawaniu tego, ponieważ może to również zneutralizować zapach octu bez niszczenia dywanu.

Odstaw to na co najmniej godzinę. Możesz nawet zostawić go na noc, co jest lepsze.

Spłucz wodą, a następnie wysusz na powietrzu lub na słońcu. Jeśli nieprzyjemny zapach zniknął po wysuszeniu, rozważ to jako ostatni krok.

Możesz jednak przejść do następnego kroku, jeśli zapach nie ustąpi.

Krok 6. Nadtlenek wodoru

Przygotuj roztwór używając jednej części nadtlenku wodoru i pięciu części wody w butelce ze spryskiwaczem. Postępuj zgodnie z proporcją 1:5, jeśli chcesz dokonać korekty.

Użyj tego roztworu, aby lekko spryskać dywan. Pozostaw na chwilę przed ponownym spłukaniem czystą wodą.

W końcu możesz pozwolić mu naturalnie wyschnąć na zewnątrz i gotowe. To powinno wystarczyć.

Jeśli potrzebujesz również pomocy w usuwaniu plam pleśni, możesz zapoznać się z tym artykułem o tym, jak usunąć plamy pleśni z dywanu.

Zapobiegaj pleśni na dywanie

Poniżej znajdują się dodatkowe informacje, na które warto zwrócić uwagę, jeśli nie chcesz ponownie napotkać pleśni:

 • Trzymaj dywany w czystym i suchym miejscu.
 • Najlepiej byłoby, gdybyś natychmiast naprawił wyciek.
 • Użyj klimatyzacji lub osuszaczy w swoim domu.
 • Regularnie sprawdzaj swoje dywany, zwłaszcza pod kątem tych wcześniej zarażonych pleśnią, ponieważ może wrócić.
 • Natychmiast posprzątaj i wysusz, jeśli rozlejesz płyn na dywan.
 • Możesz również zapoznać się z tym artykułem o tym, jak zapobiegać i usuwać pleśń.

  Wniosek

  Nie martw się więcej, ponieważ zadanie, jak usunąć zapach pleśni z mokrego dywanu, możesz wykonać w kilku nieskomplikowanych krokach. Jeśli udało ci się wykonać opisane wcześniej kroki, będziesz wiedział, że usuwanie pleśni jest tak, jakbyś czyścił dywan, tylko z kilkoma dodanymi dodatkowymi krokami.

  Zapachy stęchlizny naprawdę mogą być nieprzyjemne, więc wiedza o tym, jak się ich pozbyć, wpłynęłaby nie tylko na nastrój, ale także na zdrowie. Bądź bezpieczny w swoim domu, aktywnie podejmując działania.