5 prostych kroków, jak pozbyć się zapachu pleśni w szafie

Czy masz trudności z radzeniem się z zapachem pleśni? Nie martw się, ponieważ w kilku prostych krokach podpowiemy Ci, jak pozbyć się zapachu pleśni z szafy.

Co to jest pleśń?

Pleśń może rosnąć na różnych powierzchniach. Pleśń wytwarza cienki, czarny (czasem biały) wzrost i są to podstawowe rośliny należące do rodziny grzybów.

5 prostych kroków

Pleśnie są zawsze obecne w powietrzu, ale pleśnie wywołujące pleśń wymagają wilgoci i określonych temperatur, aby się rozwijać. Dobrze rozwijają się w gorącym, wilgotnym lecie, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.

Te pleśnie będą rosły na wszystkim, co zapewni im odpowiednie odżywienie. W domach najbardziej żywią się bawełną, lnem, sztucznym jedwabiem, wełną, skórą, drewnem i papierem.

Wiele tkanin syntetycznych jest odpornych na pleśń. Pleśnie wywołujące pleśń rozwijają się w wilgotnych, ciepłych, słabo oświetlonych i pozbawionych powietrza środowiskach, takich jak piwnice, pełzacze w domach bez piwnic i szafy na ubrania.

Jest również na zasłonach i dywanikach w piwnicy pokoju rekreacyjnego, zasłonach prysznicowych i wilgotnych ubraniach owiniętych do prasowania. Ze względu na wilgoć w elementach budowlanych te pleśnie są również podatne na rozwój w nowym domu.

Oto przewodnik po tym, co powoduje pleśń w szafie.

Jak zapobiegać pleśni

Możesz zapobiec rozwojowi pleśni w twoim domu, wykonując te proste kroki:

Krok 1. Czystość jest koniecznością. Jeśli chcesz zapobiec rozwojowi pleśni w twoim domu, musisz sprawić, by sprzątanie stało się nawykiem.

Dlatego zawsze należy dokładnie czyścić, zwłaszcza szafy, szuflady, szafki, komody i inne urządzenia gospodarstwa domowego.

Krok 2. Unikaj lub usuwaj wilgoć. Pleśń wyrasta z wilgotnych miejsc, dzięki czemu jest miejscem do rozwoju.

Upewnij się, że wszystkie Twoje urządzenia są suche i nie są wilgotne.

Nałożyć dwie warstwy farby cementowej, zabarwionej w razie potrzeby barwnikiem mineralnym, na beton odporny na warunki atmosferyczne i inne ściany murowane nad ziemią. Do uszczelnienia chłonnej cegły i innych powierzchni zewnętrznych może być konieczne zastosowanie powłok wodoodpornych.

W pełzających przestrzeniach pod domami rozprowadź na ziemi warstwę materiału paroizolacyjnego. Możesz użyć ciężkiej papy dachowej lub folii polietylenowej.

Niezbędna jest odpowiednia wentylacja. Jeśli to w ogóle możliwe, unikaj zamykania przestrzeni przeszukiwania.

W ekstremalnych okolicznościach może być wymagany wentylator lub dmuchawa do przenoszenia wilgotnego powietrza spod budynku. Aby uzyskać dodatkowy przewodnik, oto jak zapobiegać pleśni na ubraniach w szafie.

Krok 3. Powietrze powinno być suche. Wilgotność powietrza chłodnego jest niższa niż powietrza ciepłego.

Odpowiednio zainstalowane systemy klimatyzacyjne usuwają wilgoć z powietrza wychwytując ciepłe powietrze, schładzając je (usuwając wilgoć) i zawracając chłodne, suche powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Osuszacze mechaniczne przydają się w pomieszczeniach nieklimatyzowanych, takich jak piwnica. Możesz zarządzać wilgotnością za pomocą higrostatu dołączonego do urządzenia.

Z drugiej strony osuszacze mechaniczne mogą generować ciepło w pomieszczeniu. Okna i drzwi powinny być zamknięte podczas korzystania z klimatyzatorów lub osuszaczy.

Jak usunąć zapach pleśni w szafie

Krok 1. Aby uniknąć dodatkowego niepożądanego i niszczącego rozwoju pleśni, należy jak najszybciej pozbyć się zapachów stęchlizny. Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio ogrzane i osuszone, zapach stęchlizny zwykle ustępuje.

Jeśli zapachy utrzymują się, mogą być wymagane następujące procedury.

Krok 2. Aby pozbyć się zapachów stęchlizny, użyj wapna chlorowanego (znanego również jako chlorek wapna lub proszek wybielający). Pozwól tej substancji chemicznej siedzieć w szafie, aż zniknie cała stęchlizna.

Następnie zmieść to.

Krok 3. Wpuść powietrze i wysusz szafkę. Ma zastosowanie, jeśli możesz wysuszyć go w upale lub na słońcu, aby upewnić się, że całkowicie wyschnie.

Chociaż możesz użyć wybielacza do zniszczenia i wyeliminowania pleśni, taka ilość czyszczenia jest rzadko wymagana. Jeśli zdecydujesz się użyć wybielacza, upewnij się, że masz dużo świeżego powietrza i załóż sprzęt ochronny, taki jak gumowe rękawiczki i maskę na twarz.

Krok 4. Aby jak najszybciej wysuszyć spleśniałe drewno, użyj ciepła i popraw cyrkulację powietrza. Może zajść konieczność wymiany mocno zainfekowanego drewna, najlepiej na drewno poddane obróbce lub naturalnie odporne na gnicie.

Wyszoruj spleśniałe powierzchnie, stolarkę i inne drewniane elementy łagodnym środkiem alkalicznym. Możesz użyć sody do mycia lub fosforanu trisodowego (8 do 10 łyżeczek na galon (3,8 litra) wody) lub środków dezynfekujących, takich jak czwartorzędowy środek dezynfekujący lub pentachlorofenol.

Pod różnymi markami sprzedają te przedmioty w sklepach z farbami i żywnością lub w firmach zaopatrujących woźnych. Po odpowiednim wypłukaniu czystą wodą pozostawić drewno do całkowitego wyschnięcia.

Następnie użyj farby odpornej na pleśń, aby zakończyć pracę.

Krok 5. Jeśli masz trudności z pozbyciem się zapachu pleśni, najlepiej wezwać pomoc profesjonalisty. Możesz zapoznać się z tym przewodnikiem, jak usunąć pleśń z drewnianych mebli ogrodowych.

Wniosek

Są to niezbędne szczegóły i informacje, które należy wiedzieć o pleśni, a konkretnie o tym, jak pozbyć się zapachu pleśni w szafie. Mamy nadzieję, że przygotowaliśmy dla Ciebie pomocny artykuł.

W każdym przypadku potrzebujesz dodatkowej pomocy, nie wahaj się poprosić o profesjonalną obsługę.