Co to jest dawstwo zarodków? Niesamowite fakty do poznania!

Jeśli para nie może począć za pomocą komórek jajowych i nasienia, powinna wiedzieć, co to jest dawstwo zarodków i rozważyć tę opcję. Mógł wystąpić problem z komórką jajową lub nasieniem biorcy, lub z obydwoma na raz.

Kiedy tak się dzieje, para może przyjąć embrion wytworzony z dawcy komórki jajowej zapłodnionej nasieniem innego mężczyzny. Dziecko urodzone od dawcy komórki jajowej nie ma genetycznego pokrewieństwa z osobą, która otrzymuje embrion.

Co to jest dawstwo zarodków? Niesamowite fakty do poznania!

Adoptujesz zamrożony embrion zapłodniony zarówno nasieniem, jak i komórką jajową od osobnych dawców. Innymi słowy, dawstwo zarodków jest uważane za prezent. Czy uważasz to za interesujące? Przewiń w dół, aby dowiedzieć się więcej o dawstwie zarodków.

Co to jest darowizna zarodków

Czym więc jest dawstwo zarodków? Dawstwo zarodków to proces tworzenia zarodków z komórek jajowych i niepowiązanych plemników. Po pierwsze, embrion jest generowany przy użyciu technik zapłodnienia in vitro (IVF). Następnie zapłodniony zarodek zostanie wprowadzony do macicy kobiety, gdzie biorca będzie pod opieką przez cały okres ciąży i porodu.

W rezultacie potomstwo będzie traktowane tak, jakby było dzieckiem kobiety, która go urodziła. Niezależnie od tego, czy oddajesz plemniki, czy komórki jajowe, podstawowa koncepcja jest podobna. Ten proces jest zwykle wykonywany anonimowo, aby chronić poufność wszystkich zaangażowanych stron.

Jak działa dawstwo zarodków?

Ponieważ dawca zarodka przenosi zarodek, oznacza to, że biorca zapłodnionego zarodka nie jest spokrewniony ani z dawcą komórki jajowej, ani ze źródłem nasienia. To jajo zostało zapłodnione, zamrożone, a następnie rozmrożone, tak jak zwykłe jajo dawcy, aby było wygodniejsze.

Inne pary, które przeszły leczenie in vitro i pozostawiły zamrożone zarodki, zwykle oddają je potrzebującym parom. Mogą wybierać spośród różnych opcji: zapłacić za zatrzymanie embrionu na stałe, przekazać go do badań naukowych, zniszczyć embriony lub zlokalizować parę, która chce zajść w ciążę. Pomocne może być przeczytanie o tym, czym jest dawstwo jaj i ile za dawstwo jaj.

Czy dawstwo zarodków jest powszechne?

Liczba dawców embrionów w Stanach Zjednoczonych wzrosła do ponad tysiąca rocznie. Jednakże, mimo że pierwsze w historii dawstwo zarodków miało miejsce w latach 80., dopiero dziesięć lat później stało się bardziej popularną alternatywą. Staje się to coraz bardziej powszechne, ponieważ ludzie uznają to za realną opcję. Im większa liczba osób, które spróbują tego procesu, tym więcej będzie zamrożonych embrionów.

Odbiorcy zarodka dawcy

Kiedy para lub osoba decyduje się na dawcę zarodka, proces ten może być często określany jako dawstwo zarodków. Termin ten jest jednak mylący zgodnie z prawem. Faktyczna adopcja dotyczy tylko sytuacji, w której dziecko zostaje umieszczone w rodzinie, z którą się nie urodziło.

W przypadku dawstwa zarodków potomstwo rodzi się w rodzinie, która je nosi. To znaczy, adopcja nie miała miejsca. Dlatego proces wyboru dawcy zarodków jest porównywalny z wyborem dawstwa nasienia lub komórek jajowych w budowaniu rodziny.

Myślę, że dobrze jest wiedzieć, jak długo trwa proces dawstwa jaj.

Ile kosztuje darowizna zarodków?

Uzyskanie dawcy zarodka może być bardziej opłacalnym wyborem dla niepłodnych par niż tradycyjna adopcja lub zapłodnienie in vitro (IVF). Za adopcję noworodka agencja adopcyjna pobierze od 10 000 do 25 000 USD, a zatrudnienie prawnika może kosztować 30 000 USD.

W końcu, mówi się i robi, uzyskanie dawcy zarodków nadal wiąże się z ceną, w tym wszystko, od oceny dawców pod kątem chorób zakaźnych po sporządzanie umów prawnych. Koszt dawstwa zarodków waha się od 3500 do 12 000 USD. Jednak zdaniem ekspertów zatrudnienie niezidentyfikowanego zarodka dawcy może zaoszczędzić do 2000 USD w porównaniu z otrzymaniem zarodka od znanego dawcy. Eksperci zalecają również, aby dawcy nie otrzymywali zapłaty za zarodki (ASRM).

Potencjalne konsekwencje prawne dawstwa zarodków

Odbiorcy i dawcy często posługują się terminem adopcja zarodków. Jednak według Komisji Etyki ASRM oddany embrion nie jest traktowany jako osoba prawna do momentu narodzin. W związku z tym nie przysługują mu te same podobne prawa, co typowo adoptowane noworodki.

W rezultacie Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu preferuje wyrażenie „dawstwo zarodków”. Każda osoba podejmująca się tego procesu będzie potrzebować własnego zestawu dokumentacji. Prawnik powinien zapoznać się z dokumentami świadomej zgody.

Organizacje darczyńców pomagają parom w sporządzaniu prawnie wiążących umów, w których dawca zrzeka się swoich praw jako rodziców i przekazuje je rodzinie adopcyjnej przed oddaniem dziecka. Para adoptowana zostanie jednak wymieniona jako rodzice prawni w akcie urodzenia. Możesz przeczytać o dawstwie zarodków: aspekty prawne.

Czy to ma znaczenie, jeśli jest dziecko?

Musisz zdecydować, czy powiedzieć dziecku o swoich biologicznych rodzicach poprzez dawstwo zarodków, tak jak w przypadku tradycyjnej adopcji. Pomoże jednak, jeśli poinformujesz rodziców o wszystkich emocjonalnych skutkach tego procesu przed podjęciem decyzji.

To okładka!

Wiedząc, czym jest dawstwo zarodków i rozważasz tę opcję, pamiętaj, że proces ten może być niepewny, kosztowny i długotrwały. Może to być doskonała alternatywa dla adopcji, ale nadal zależy to od tego, czy Ty i Twój partner wolicie to.