5 prostych kroków DIY, jak usunąć pleśń z zamszowych butów

Kiedy zostawiasz but w wilgotnym środowisku, może na nim szybko rosnąć pleśń. Jeśli chcesz wiedzieć, jak usunąć pleśń z zamszowych butów, to jesteś we właściwym miejscu! W większości przypadków wystarczy chwycić miękką szczoteczkę, aby ją wytrzeć, ale nie będzie to tak łatwe w przypadku poważniejszych uszkodzeń.

Zamsz to rodzaj wysokiej jakości skóry wykonanej ze spodniej strony skóry zwierzęcej. Obecnie jest popularny ze względu na swoją wyjątkową konsystencję i miękkość.

5 prostych kroków DIY

Choć zamsz może brzmieć fajnie, jest również wrażliwy. Ważne jest, aby nie zarysować go zbyt mocno, ponieważ może to zniszczyć materiał.

Dlatego usuwanie pleśni z zamszowych butów może być trudnym procesem. Czytaj dalej, gdy przejdziemy do szczegółów dotyczących usuwania pleśni z zamszowych butów i sposobów zapobiegania jej ponownemu wystąpieniu.

Przyczyny inwazji pleśni na butach

Buty są pozostawiane w wilgotnym środowisku

Kiedy w otoczeniu jest nadmierna wilgoć, spodziewaj się, że pleśń pojawi się i nabierze na twoich rzeczach. Ważne jest, aby uważać, gdzie zostawiłeś buty, zwłaszcza jeśli jest pora deszczowa.

Nawet nocleg w butach poza domem wystarczy, aby pojawiła się pleśń. Oto przewodnik, jak rozpoznać czarną pleśń, który pomoże Ci przygotować się do czyszczenia buta.

Skontaktowałeś się z zarodnikami

Zarodniki wywołują wzrost pleśni. Są one zwykle niesione przez prądy powietrzne. Jednak istnieje również ryzyko bycia przewoźnikiem.

Być może wszedłeś na spleśniałą powierzchnię i przyniosłeś ją ze sobą do domu. Jeśli warunki są odpowiednie, zarodniki mogą wyrosnąć na pleśń. Dlatego ważne jest, aby zdezynfekować ubrania i buty, aby temu zapobiec.

5 kroków, jak czyścić spleśniałe zamszowe buty

Krok 1. Przygotuj swoją stację roboczą na zewnątrz

Przed rozpoczęciem usuwania pleśni uprzejmie zbierz materiały i wyjdź na zewnątrz. Najlepiej byłoby pracować poza domem, ponieważ nadmiar zarodników może rozprzestrzeniać się w domu i wpływać na meble, odzież i inne przedmioty.

Może to być również świetny czas na sprawdzenie pleśni na bucie. Formy różnią się kolorem, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nich, przeczytaj ten przewodnik „jaki kolor jest pleśń”.

Krok 2. Umieść go pod słońcem

Zawieś buty na sznurku lub umieść je w dowolnym miejscu, do którego dociera słońce. Umieść go pod słońcem na kilka minut, aby zabić pleśń i zarodniki pozostawione w bucie. Pomoże również wysuszyć pleśń, ułatwiając jej usunięcie.

Następnie weź szczotkę do zamszu i delikatnie zetrzyj luźną pleśń. Najlepiej byłoby nie szczotkować zbyt mocno, ponieważ może to zniszczyć skórę.

Krok 3. Nałóż cienką warstwę wazeliny

Następnie nałóż cienką warstwę wazeliny na dotknięty obszar buta. Weź niestrzępiącą się szmatkę i zetrzyj galaretkę okrężnymi ruchami. Pomoże to wniknąć w skórę bez niszczenia jej i uwolnić ją z materiału.

Możesz również użyć do tego środka do czyszczenia zamszu, ale wazelina będzie działać dobrze, jeśli jej nie masz. Wystarczy postępować zgodnie z etykietą na dołączonym pudełku, aby wiedzieć, jak to zrobić prawidłowo.

Krok 4. Wymieszaj równe części alkoholu i wody

W przypadku uporczywych plam z pleśni, wymieszaj roztwór równych części alkoholu i wody. Oznacza to, że na każdą filiżankę alkoholu powinna przypadać taka sama filiżanka wody. Oprócz usuwania pleśni, to rozwiązanie może również zabić wszelkie przetrwałe zarodniki.

Jednak zanim nałożysz go na swój but, najpierw przetestuj go na małej i niezauważalnej części zamszu. Następnie wytrzyj go czystą białą szmatką. Jeśli materiał zmieni kolor, natychmiast przestań go używać.

Krok 5. Wysuszyć zamszowe buty

Po usunięciu pleśni i zarodników umieść zamszowe buty na sznurku lub na płaskiej powierzchni do wyschnięcia. Tym razem jednak nie wystawiaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ może to wpłynąć na kolor skóry.

Możesz także umieścić obok niego mały wentylator, aby przyspieszyć proces suszenia. Po wyschnięciu nałóż odżywkę do skóry, aby przywrócić naturalny olej do materiału i poprawić elastyczność buta.

Jak konserwować zamszowe buty

Zamsz to delikatna tkanina. Poza tym jest nawet droższy niż zwykła skóra.

Zanim będziesz mieć parę zamszowych butów, musisz najpierw kupić dobrą szczotkę do zamszu. Ponieważ materiał ten jest podatny na kurz i brud, należy go stale szczotkować przed i po użyciu. Każdy inny pędzel z miękkim włosiem powinien wystarczyć, ale najlepiej użyć szczoteczki do zamszu.

Możesz również kupić ochraniacz ze skóry zamszowej, który zwykle występuje w butelce typu spray. Pomaga zapobiegać przywieraniu brudu i plam do buta.

Wniosek

Rozwiązanie problemu usuwania pleśni z zamszowych butów jest proste. Jeśli wazelina nie działa, równy stosunek alkoholu do wody powinien załatwić sprawę. Pamiętaj, aby robić to poza domem, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarodników wewnątrz domu.

Kiedy wykryjesz nawet najmniejszą oznakę pleśni, musisz szybko na nią zareagować. Dotykanie tego grzyba może prowadzić do różnych objawów, takich jak reakcje alergiczne i infekcje grzybicze.