Jaka substancja chemiczna działa w przypadku płytek drukowanych uszkodzonych przez wodę: 2 sposoby

Czy przypadkowo upuściłeś swoje urządzenie elektroniczne do wody? Cóż, przeczytaj, aby dowiedzieć się, jaki środek chemiczny działa na uszkodzone przez wodę płytki drukowane, aby uratować przemoczone urządzenie.

Czyszczenie uszkodzonych przez wodę płytek drukowanych może być pewnym wyzwaniem, ale łatwiej będzie, jeśli wiesz, czego użyć. Bez względu na to, jak bardzo jest to kłopotliwe, nadal najlepiej jest go wyczyścić, aby uniknąć problemów.

Jaka substancja chemiczna działa w przypadku płytek drukowanych uszkodzonych przez wodę: 2 sposoby

W jaki sposób woda uszkadza płytki drukowane?

Twoje urządzenie może być dzisiaj zalane wodą i nadal działać następnego dnia, jakby nic się nie stało. Jednak po dwóch lub więcej dniach zauważysz, że to nie działa — wtedy wiesz, że masz kłopoty. Woda już zebrała swoje żniwo i doszło do korozji.

Możesz się zastanawiać, czym właściwie jest korozja? Korozja występuje w kilku postaciach, ale najczęściej występuje, gdy tlen i woda mieszają się z metalem — tak jest w przypadku Twojego urządzenia. Spowoduje to powstanie tlenku żelaza lub po prostu rdzy.

Jak czyścić płytkę drukowaną uszkodzoną przez wodę

Płytka drukowana uszkodzona przez wodę nie jest jak blat zalany wodą, który można wyczyścić, przecierając. Czyszczenie korozji to coś, na co należy uważać, ponieważ może to kosztować urządzenie lub spowodować dalsze problemy. Uszkodzenie nie ogranicza się do samego urządzenia, ale także do Twojego zdrowia i bezpieczeństwa.

Istnieją dwa sposoby czyszczenia skorodowanej płytki drukowanej. Możesz użyć roztworu wody, alkoholu i sody oczyszczonej lub po prostu kupić spray czyszczący specjalnie opracowany do czyszczenia płytek drukowanych.

Metoda nr 1. Czyszczenie roztworem

Krok 1. Przed rozpoczęciem czyszczenia nie zapomnij wyjąć źródła zasilania i baterii urządzenia. Zapobiegnie to zwarciom i obrażeniom.

Krok 2. Następnie znajdź obszar korozji. Poznasz skorodowany obszar, gdy zauważysz zielonkawą lub białą substancję, która wydaje się chrupiąca.

Krok 3. Za pomocą wacików lub wacików nanieś roztwór wody, sody oczyszczonej i alkoholu izopropylowego. Można również dodać ocet. Wytrzyj obszar, aż korozja zniknie lub pozostaw roztwór na chwilę przed wytarciem.

Krok 4. Następnie wysusz urządzenie. Możesz użyć miękkiej szmatki lub dmuchawy w chłodnym miejscu. NIGDY NIE UŻYWAJ CIEPŁA podczas suszenia urządzenia.

Krok 5. Na koniec wymień prawidłowo stare baterie na nowe. Pamiętaj o prawidłowym pozbywaniu się baterii i unikaniu szkód w środowisku.

Uwaga: W przypadku znacznej korozji wymieszaj dużą ilość sody oczyszczonej z wodą, aż stanie się pastą. Użyj bawełnianego wacika i nałóż go na skorodowany obszar. Pozostaw na 24 godziny, a następnie zastosuj kolejne kroki.

Metoda nr 2. Używanie sprayu do czyszczenia

Ponieważ masz zamiar użyć roztworu chemicznego, powinieneś mieć świadomość, że może to mieć wpływ na zdrowie. Upewnij się, że używasz okularów i odzieży ochronnej, a czyszczenie przeprowadzaj w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub używaj maski wentylacyjnej.

Krok 1. To najważniejszy krok. Odłącz urządzenie od źródeł zasilania i kabli, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom i uchronić się przed potencjalnymi obrażeniami.

Krok 2. Rozpylić roztwór w skorodowanym obszarze. Upewnij się, że zastosujesz go we wszystkich dotkniętych częściach.

Krok 3. Teraz ściereczką lub wacikiem wytrzyj do czysta płytkę drukowaną.

Jaka substancja chemiczna działa najlepiej na uszkodzenia spowodowane wodą?

Istnieje kilka materiałów, których można użyć do usunięcia korozji na płytkach drukowanych spowodowanej uszkodzeniem przez wodę — na przykład soda oczyszczona i spray do czyszczenia. Jednak co działa najlepiej?

Domowy środek czyszczący niezawierający fosforanów jest pomocny w skutecznym usuwaniu korozji. Fosforany mogą chronić płytki drukowane przed korozją. Jednak może być głównym źródłem zanieczyszczeń, czego nie lubimy, biorąc pod uwagę obecny stan naszego środowiska.

Soda oczyszczona, oprócz tego, że jest składnikiem do gotowania i pieczenia, jest również skutecznym środkiem czyszczącym. Jego właściwości ścierne i zasadowość sprawiają, że najlepiej nadaje się do czyszczenia skorodowanych płytek drukowanych. Dobrze sprawdza się w neutralizacji korozji, a co najważniejsze nie jest szkodliwy dla środowiska i zdrowia.

Jak zapobiegać korozji?

Chociaż korozja może naturalnie wystąpić w pewnym momencie, to nieuniknione może zostać opóźnione. Jak? Tylko upewnij się, że Twoje urządzenia elektroniczne są chronione przed skażeniem jonowym.

Mówiąc prościej, przechowuj je w suchym i wolnym od wilgoci środowisku. Oczywiście musisz trzymać wszystko z wodą z dala od swoich urządzeń.

Wniosek

Możemy wylać wodę na stół i łatwo wyczyścić go szmatką, ale czyszczenie uszkodzonego przez wodę urządzenia nie jest takie proste. Chociaż dostępne są metody czyszczenia, nadal ważne jest, aby wiedzieć, w którą stronę iść.

Zanim podejmiesz decyzję, zadaj sobie najpierw pytanie, jaki środek chemiczny działa na uszkodzone przez wodę płytki drukowane, aby mieć pewność, że z urządzeniem i z Tobą wszystko będzie dobrze. W niektórych przypadkach szkody mogą być znaczne, dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie się o profesjonalną pomoc. Niemniej jednak, jak by to było banalne, zawsze lepiej będzie zapobiegać niż leczyć.