4 proste sposoby naprawy podręczników lekko uszkodzonych przez wodę

Książki mogą zamoczyć się po wystawieniu na działanie różnych warunków atmosferycznych, więc musisz nauczyć się naprawiać podręczniki lekko uszkodzone przez wodę. Po obejrzeniu przemoczonych stron możesz czuć się zaniepokojony, ale możesz szybko wysuszyć te materiały za pomocą wentylatora i ręczników.

Przed rozpoczęciem należy sprawdzić stopień uszkodzenia wody i sprawdzić, czy woda jest zanieczyszczona.

4 proste sposoby naprawy podręczników lekko uszkodzonych przez wodę

W jaki sposób podręczniki są uszkadzane przez wodę?

Twoje podręczniki mogą zamoczyć się na kilka sposobów. Pierwszy to niewłaściwe przechowywanie; pomieszczenie może być zbyt wilgotne i podatne na wilgoć.

Wilgotność i drastyczne zmiany temperatury mogą z czasem powodować gromadzenie się wilgoci w książkach.

Kolejnym czynnikiem są niekontrolowane przecieki, zwłaszcza z tablicy ściennej w pobliżu książek. Oto przewodnik, jak naprawić uszkodzoną przez wodę płytę ścienną.

Przeciekające rury i dachy mogą również wpłynąć na stan twoich książek.

Wreszcie, powodzie mogą spowodować uszkodzenie podręczników przez wodę. Niektóre wyniki mogą być poważne, ale możesz zachować swoje lekko mokre książki.

Materiały potrzebne do naprawy mokrych książek

Potrzebujesz tylko kilku materiałów, aby wysuszyć mokre książki. Oto, co musisz przygotować:

  • Wentylator biurkowy lub sufitowy
  • Plastik do wykorzystania jako obszar suszenia
  • Wagi, takie jak puszki lub cegły
  • Ściereczki lub ręczniki papierowe do pochłaniania nadmiaru wody

Po przygotowaniu tych akcesoriów możesz rozpocząć proces suszenia.

Proces krok po kroku, jak wysuszyć książki uszkodzone przez wodę

Zachowaj ostrożność podczas obchodzenia się z książką, ponieważ niektóre strony mogą się skleić. Jeśli szybko wysuszysz książki, możesz przywrócić je do normy.

Krok 1. Oceń szkody

Długość ekspozycji i rodzaj papieru mogą decydować o efektywności Twojej pracy. Niech profesjonaliści pomogą Ci z cennymi książkami lub zestawami w dużej ilości.

Krok 2. Usuń nadmiar wody

Użyj ręczników, aby wytrzeć przód i tył. Używaj delikatnych kleksów, gdy masz do czynienia z książkami w miękkiej oprawie.

Przytrzymaj grzbiet książki i delikatnie potrząśnij nim w dół, aby usunąć więcej kropelek.

Krok 3. Umieść książki w obszarze suszenia

Nakładaj ręczniki co 10 do 20 stron w swojej książce, aby wchłonąć więcej wilgoci. Nie rozdzielaj stron na siłę, aby się nie podarły.

Połóż książkę pionowo na plastikowym arkuszu, aby woda spłynęła. Użyj ciężarków, aby utrzymać go na miejscu.

Pozwól fanowi przesuwać książkę na kilka godzin, aby pomóc jej wyschnąć, i zmieniaj ręczniki co godzinę, aby nie były przesycone.

Krok 4. Wyprostuj swoją książkę

Po naprawie wysuszone strony pozostaną pomarszczone, dlatego należy je położyć pod płaską deskę i przykryć ciężkimi przedmiotami na około 48 godzin.

Twoja książka może nie wyglądać dokładnie tak samo, ale przyniesie znaczną poprawę.

Zwykłe metody suszenia książek

Ludzie zazwyczaj używają wentylatorów podczas suszenia mokrych książek, ale istnieją inne alternatywne sposoby usuwania wilgoci.

1. Suszarka do włosów

Ustaw suszarkę na niską lub średnią temperaturę i wysusz książkę najpierw od przodu do środka, a następnie z powrotem do środka.

To suszenie to najszybszy sposób na naprawienie twoich książek, ale musisz uważać na upał.

2. Wiszące

Jeśli nie potrzebujesz pomocy żadnego sprzętu, możesz powiesić swoje podręczniki w dobrze wentylowanym miejscu. Użyj drutu lub sznurka, aby powiesić grzbiet książki.

3. Żelazko

Jest to szybka metoda, ale musisz zachować ostrożność. Wyłóż strony ręcznikami, a następnie delikatnie przejedź po nich żelazkiem, aby szybko wyschły.

Nie należy uruchamiać żelazka bezpośrednio na książce, ponieważ może to spowodować uszkodzenie stron.

4. Skrobia kukurydziana

Posyp trochę skrobi kukurydzianej na stronach lekko zniszczonej książki i pozostaw ją przykrytą na kilka godzin. Nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty, a następnie możesz użyć miękkiej szczoteczki, aby wyczyścić skrobię kukurydzianą.

Jak radzić sobie z zanieczyszczoną wodą

Jedną rzeczą, którą musisz sprawdzić, zanim zaczniesz traktować swoje książki, jest czystość wody. Oznaką, że woda jest brudna, jest pleśń w okolicy.

Oto kilka sposobów, jak usunąć pleśń przed uszkodzeniem przez wodę.

Książki wystawione na działanie wody powodziowej mogą zawierać szkodliwe bakterie i inne mikroorganizmy. Musisz go dobrze wyczyścić przed wysuszeniem.

Zanieczyszczoną książkę najlepiej wyczyścić w czystej wodzie. Napełnij miskę, a następnie szybko zanurz książkę, trzymając mocno końce.

Czysta woda usunie brud i zanieczyszczenia z zanieczyszczonej wody. Pamiętaj, aby podczas wykonywania tej czynności używać rękawiczek, aby się chronić.

Radzenie sobie z poważnymi uszkodzeniami

Jednym z najlepszych sposobów naprawy poważnie uszkodzonych książek jest ich liofilizacja. Ta metoda zapobiegnie pleśni i gniciu na stronach.

Po zamrożeniu książki na dwa tygodnie możesz ją rozmrozić i postępować zgodnie z instrukcjami suszenia mokrych książek.

Jeśli masz zbyt wiele uszkodzonych książek lub uważasz, że nie możesz ich naprawić samodzielnie, możesz poprosić o pomoc profesjonalistę. Dołożą wszelkich starań, aby przywrócić Twoje podręczniki do pierwotnego stanu.

Wniosek

Mokra książka może być druzgocąca, ale wciąż jest nadzieja na jej uratowanie. Możesz utrzymać swoją piękną bibliotekę, jeśli wiesz, jak naprawić lekko uszkodzone podręczniki.

Pamiętaj, aby chronić swoje materiały przed uszkodzeniem przez wodę i wyciekami, aby utrzymać je w dobrym stanie.