4 proste kroki, jak usunąć pleśń z dokumentów papierowych

Ciecz lub organizmy są powszechnym wrogiem papieru. Coś podobnego musi się dziać, abyś czytał, jak usunąć pleśń z dokumentów papierowych.

Przez długi czas rejestrowaliśmy informacje i wiedzę na prawie każdej płaskiej powierzchni. Ze skał, kamieni, skór zwierzęcych i papieru, ciągła ewolucja używanych przez nas mediów utorowała również wyjątkową ścieżkę do zachowania takich dokumentów.

4 proste kroki

Ponieważ papier jeszcze nie stracił swojego zastosowania w walce z mediami cyfrowymi, zwraca się również uwagę na jego ochronę i zawarte w nim informacje, zwłaszcza przeciwko stworzeniom, które się nim żywią. Papier ulega rozkładowi; jako taki jest częstym celem i ulubieńcem owadów i mikroorganizmów.

Kroki usuwania pleśni w dokumentach papierowych

Niestety w przypadku papieru, zwłaszcza zawierającego dokumenty, które nie są potrzebne na co dzień, są już zaatakowane lub nawet uszkodzone, zanim zauważymy. Jeśli papierowe dokumenty, które masz przy sobie, zawierają grzyby, które wytwarzają pleśń, oto, co musisz zrobić, aby je bezpiecznie zabić i usunąć.

Krok 1. Zidentyfikuj i wyjmij papier z pleśnią

Jako pierwszy element tego procesu wprowadzamy rozwiązania, które wiedzą, które papiery są zaatakowane przez pleśń i segregują je.

Pleśń jest zwykle identyfikowana z innych pleśni ze względu na jej biały lub szarawobiały wygląd, więc może być trudno je zobaczyć na papierze. Poza wzrokiem można zauważyć ich stęchły zapach, który jest silniejszy wraz z obecnością większej ilości pleśni.

Pleśń może być również szorstka i pudrowata w dotyku. Nie zalecamy jednak dotykania ich gołymi rękami i ryzykowania reakcji alergicznych.

Gdy zobaczysz pleśń na kartce papieru, równie dobrze możesz wyjąć stos, z którego się wziął.

Należy dokonać segregacji tych z pleśnią, wyciągając je, najlepiej na słońce (które może zabić pleśń), aby powstrzymać zawieszenie zarodników. Dla pewności zabierz najbliższe dokumenty lub książki do tych zarażonych.

Krok 2. Delikatnie wyszczotkuj pleśń i odkurz pozostałości

Po wyjęciu papierów z lub podejrzewasz wzrost pleśni, możesz teraz przystąpić do czyszczenia. Chwyć pędzel o miękkim włosiu (lub inną miotełkę do kurzu) i wyczyść strony, jedna po drugiej, z przodu iz tyłu.

Spowoduje to odpadnięcie pleśni i jej zarodników, więc upewnij się, że nosisz dopasowane rękawiczki i maskę, aby uniknąć zachorowania. Najlepiej, jeśli pracujesz na otwartej przestrzeni, aby powietrze nie było gęsto pokryte pleśnią i jej zapachem.

Po wyczyszczeniu wszystkich dokumentów użyj odkurzacza HEPA, aby usunąć cały odkurzony pleśń z papieru. Możesz przykryć odkurzacz ściereczką, aby uniknąć rozdarcia papieru.

Krok 3. Wyczyść dokument bezpiecznym roztworem

Po odkurzeniu mogłeś zauważyć, że na niektórych stronach pojawiły się plamy z pleśni lub innych źródeł. Możesz usunąć plamy, delikatnie wycierając je czystą szmatką, ale upewnij się, że nie jest mokra, aby nie zadrapać powierzchni papieru.

Jeśli plama nie zejdzie po wytarciu, przetestuj trochę denaturatu lub nadtlenku wodoru z tekstem, który używa tego samego atramentu, co twój dokument. Sprawdź, czy wymienione substancje nie rozcieńczają, nie rozprowadzają ani nie odbarwiają atramentu.

Zwilż czystą szmatkę roztworem, który uważasz za bezpieczny i wyczyść nim dokument. Nigdy nie używaj wody na papierowych dokumentach.

Krok 4. Wysuszyć papiery i przechowywać je.

Po wyczyszczeniu dokumentów możesz je wysuszyć do przechowywania. Możesz to zrobić susząc powietrzem lub wilgotniejszymi kawałkami; można go położyć na ręcznikach w pomieszczeniu o niskiej wilgotności.

Zwróć uwagę, że wystawienie go na słońce lub podgrzanie w kuchence mikrofalowej może usunąć zbyt dużo wilgoci i sprawić, że papier będzie chrupiący; oznacza to, że mogą się łatwo złamać, gdy zostaną zgięte. Stosowanie takich technik suszenia spowoduje również pomarszczenie i odkształcenie papieru.

Aby uzyskać szersze spojrzenie, zapoznaj się z tym artykułem omawiającym usuwanie pleśni z dokumentów papierowych.

Jak przechowywać dokumenty papierowe, aby uniknąć pleśni

Po przejściu takich problemów z usuwaniem pleśni, jesteśmy pewni, że nie chciałbyś tego robić za każdym razem, gdy jakieś kłopotliwe zarodniki krążą po twoich papierach. Zakładając, że dobrze wykonałeś powyższe kroki, możemy powiedzieć, że same dokumenty nie mają już pleśni ani zarodników, które mogą je wywołać.

Problemem jest wtedy pomieszczenie, w którym je przechowujesz. Przed ponownym wprowadzeniem papierów, nad którymi ciężko pracowałeś, upewnij się, że dobrze kondycjonowałeś ustawienie w swojej jednostce do przechowywania.

  • Najpierw musisz zrobić zaokrąglenia i upewnić się, że żadne inne powierzchnie nie są pokryte pleśnią, aby nie rozprzestrzeniły się ponownie na papier. Sprawdź każdą szafkę i półki, a także podłogę.

Oto artykuł o tym, jak usunąć pleśń z podłóg drewnianych, gdy je tam znajdziesz.

  • Następnie chcesz, aby pomieszczenie i jego zawartość były zawsze suche i przy niskiej wilgotności. Jest to znaczący inhibitor dla organizmów, które potrzebują wody do przeżycia.
  • Na koniec utrzymuj pokój i jego zawartość w czystości. Regularne odkurzanie i czyszczenie utrzyma wszelkie kiełkujące zarodniki z dala od wszystkich przechowywanych przedmiotów.

Wniosek

Tam skończyliśmy wymieniać kroki i wskazówki, jak usunąć pleśń z dokumentów papierowych. Jak zawsze, jeśli są stale czyste (i suche), pleśń nie powinna stanowić problemu na tych cennych dokumentach.